Kráľovstvo s 15 obyvateľmi a kráľom pracujúcim v reštaurácií

3017

Južne od známeho sardínskeho pobrežia Costa Smeralda leží malý ostrov Tavolara. Na ostrove sa nenachádzajú žiadne hotely ani cesty. Jedinou obývateľnou časťou je dlhý pás pieskového pobrežia. Celé kráľovstvo Tavolara prejdete peši za menej ako hodinu.

V roku 2016 oslavuje kráľovstvo už svoje 180 výročie vzniku. V skutočnosti má o 25 rokov viac ako samotné Taliansko. Zaberá územie s rozlohou 5 kilometrov štvorcových a má približne 15 obyvateľov.

Credit: Eliot Stein, bbc.com
Credit: Eliot Stein, bbc.com

V roku 1807 sa usídlil na ostrove Giuseppe Bertoleoni a stal sa prvým obyvateľom ostrova. Oženil sa so svojimi dvoma sestrami. Časom zistili, že na ostrove žije jedinečný druh divých kôz. Tie dokonca zaujali samotného kráľa Carla Alberta, ktorý sa rozhodol ostrov navštíviť. Jeho sprievodcom bol Giuseppeho syn Paolo. Potom ako kráľ strávil tri dni v Paolovom dome, vyhlásil ho za skutočného kráľa Tavolari a prehlásil ostrov za monarchiu.

Credit: REDA &CO srl/Alamy, bbc.com
Credit: REDA &CO srl/Alamy, bbc.com

V súčasnosti vládne na tomto najmenšom obývanom kráľovstve 83-ročný bývalý rybár Antonio Bertoleoni, ale všetci ho oslovujú na ostrove Tonino. Tonino ako kráľ vedie jedinú reštauráciu na ostrove a už viac ako 22 rokov vládne v šortkách a sandáloch. Rád osobne víta návštevníkov ostrova v prístave.

Credit: Riccardo Finelli, bbc.com
Credit: Riccardo Finelli, bbc.com

Vďaka turizmu má ostrov pomerne stabilné HDP a jeho územie spadá do Talianskej národnej prírodnej rezervácie. Ostrov sa rýchlo stal veľmi obľúbenou destináciou pre potápačov práve pre okolitý bohatý podmorský život.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre