Kto boli templári? Začítajte sa do niekoľkých faktov o týchto hrdých mužoch.

12225

V súčasnosti, keď ľudia počujú slovo „templár“, myslia na tých zlých ľudí z videohier „Assassin’s Creed“ alebo na tú podivnú tajnú spoločnosť z „Da Vinciho kódu“ od Dana Browna. Ak ste to aj vy, potom je čas zmeniť svoje vnímanie.

Templári boli skutoční, živí, dýchajúci ľudia v histórii. Ako čoskoro zistíte z malej komunity vyrástli v dominantnú mocnosť. Ale kto boli v skutočnosti títo záhadní rytieri? A čo viedlo k ich nevyhnutnému zániku?

Sme tu, aby sme odpovedali na tieto a ďalšie otázky. Takže, pripravte si meč a štít, tu je zopár fascinujúcich faktov o templároch, ktoré spochybnia všetko, čo ste si mysleli, že viete o tomto tajomnom ráde.

Vznikli na ochranu pútnikov

Zdroj: shutterstock

Po dobytí Jeruzalema križiakmi v roku 1099 zaznamenal Blízky východ náhly prílev kresťanských pútnikov na ceste do Svätej zeme. Aj keď bolo mesto pod určitou ochranou, veľká časť okolia chránená nebola, čo umožnilo potulným banditským gangom obťažovať a napádať nič netušiacich a bezbranných pútnikov. Tu prvýkrát vstúpili do hry templári.

V roku 1119 sa niektorí rytieri, ktorí bojovali v prvej križiackej výprave, spojili s požehnaním jeruzalemského kráľa Balduina II., aby vytvorili rád, ktorý sa neskôr stal známym ako Rád templárov, bojovníkov, ktorí sa venujú ochrane pútnikov v Jeruzaleme a okolitých kráľovstvách.

Chudobní ochrancovia Krista a Šalamúnovho chrámu

V priebehu histórie sa nazývali naozaj rôzne, od templárov, cez templárskych rytierov, chudobných Kristových rytierov až po rytierov Rádu chrámov. Ich pôvodný názov je však oveľa podrobnejší, presne znel „Chudobní ochrancovia Krista a Šalamúnovho chrámu“. Toto celé meno sa datuje od založenia templárov po prvej križiackej výprave a odkazuje na sľuby chudoby, ktoré zložili rytieri, ako aj na spojenie rádu s bájnym Šalamúnovým chrámom.

Križiacke výpravy

Zdroj: shutterstock

Templári boli počas križiackych výprav veľmi aktívni. Ich vynikajúce vybavenie, výcvik a taktika znamenali, že pri niekoľkých príležitostiach zohrali kľúčovú úlohu pri zvrátení priebehu bitky. Často slúžili ako ochrancovia a posily novovzniknutých križiackych štátov v dobitých krajinách, pomáhali chrániť pútnikov, zásobovacie cesty a dokonca aj prestavovať opevnenia.

Pomohli zabezpečiť víťazstvá v mnohých veľkých konfliktoch, ako napríklad obliehanie Acre v rokoch 1189 až 1191, bitka pri Montgisarde v roku 1177, dobytie Damietty v rokoch 1218 až 1219. Žiaľ, zúčastnili sa aj kontroverzného a brutálneho vyplienenia Konštantínopolu v roku 1204. Tam boli povolané križiacke sily, aby bránili starobylé mesto pred útočníkmi, ale namiesto toho mesto sami vyplienili a zničili.

Biele plášte

Zdroj: unsplash

Jednou z najcharakteristickejších čŕt templárskych rytierov boli biele plášte. Všetci rytieri v ráde museli podľa prísahy nosiť biely plášť s červeným krížom počas celého dňa a dokonca im bolo zakázané jesť a hovoriť, pokiaľ ho nemali na sebe. Dokonca aj keď jazdili do boja, si rytieri hrdo navliekali biele plášte a svoje kone vybavovali bielymi čabrakami, na ktorých bol samozrejme červený templársky kríž.

Kríž templárov

Zdroj: shutterstock

Červený kríž je pravdepodobne najznámejším symbolom templárov, pretože bol zobrazený na všetkom od ich zástav, po ich oblečenie, a dokonca aj na ich koňoch. Kríže boli zvyčajne orámované bielym alebo čiernym pozadím a predpokladá sa, že symbolizujú krv, čistotu a mučeníctvo. Templári boli ochotní položiť svoje životy za Boha.

Nikdy sa nevzdali

Zdroj: shutterstock

Templári museli dodržiavať veľmi prísne pravidlá. Jedným z najdôležitejších bolo, že rytier sa nikdy nemohol vzdať, kým videl zástavu s červeným plášťom. Ako súčasť svojej prísahy všetci templári súhlasili, že ak to bude potrebné, položia svoje životy za rozkaz, čo znamená, že nemôžu zložiť zbrane ani sa pokúsiť o ústup, kým nepadnú všetky zástavy. V spojení s ich vynikajúcim výcvikom, vynikajúcou výzbrojou, nekompromisnou oddanosťou a ochotou bojovať až do posledného dychu boli templári jední z najstrašnejších protivníkov, akých kto mohol stretnúť na bojisku.

Väčšina z nich vôbec nebola rytiermi

Hoci primárnou funkciou templárov bola ich vojenská moc, prevažná väčšina rádu nebola vôbec rytiermi. Niekoľko stoviek boli skutoční rytieri, no zvyšok obrovského členstva tvorili pešiaci a nebojovníci vrátane panošov, kňazov, robotníkov a dokonca aj žien.

Ženy v ráde templárov

Zdroj: list25

Hoci sa nemohli stať rytiermi, keďže sa od žien tej doby neočakávalo, že budú bojovať, mnohé ženy pomáhali v duchovnom úsilí rádu. Väčšina z týchto žien boli mníšky, ktoré pomáhali kňazom svojimi modlitbami, taktiež ponúkali lekársku a psychologickú pomoc vojakom vracajúcim sa z bojiska.

Templári často nosili dlhé brady

Hoci to nebolo podmienkou vstupu do rádu templárov, životný štýl rytierov často znamenal, že im nakoniec narástli obrovské huňaté brady. Keď sa stala populárnou, veľká brada sa zmenila na jednu z charakteristických čŕt vzhľadu templárov, ktorá im dokonca vyslúžila prezývku „Rád bradatých bratov“. Neskôr počas svojej existencie, keď sa templári stali terčom politických úskokov, mnohí z nich sa oholiť, aby sa vyhli odhaleniu a zajatiu.

Rytieri žili v chudobe

Zdroj: list25

Napriek obrovskému bohatstvu a majetku rádu templárov sa od jednotlivých rytierov očakávalo, že ochotne prenechajú celé svoje materiálne bohatstvo rádu a zložia sľuby chudoby, čistoty, zbožnosti a poslušnosti podobne ako mnísi. Napriek tomu mali rytieri viac slobody ako priemerný mních. Bolo im dovolené na istý čas opustiť kláštor, ako aj nahradiť zvyčajné vlnené rúcha mníchov ľahším ľanovým, aby boli letné horúčavy o niečo znesiteľnejšie.

Toto bolo niekoľko zaujímavostí a faktov zo života templárov. Zohrali výraznú rolu v histórii ľudstva a dodnes sú opletení neobjasnenými záhadami, legendami a rôznymi otázkami. Rád bol oficiálne zrušený v marci roku 1314.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre