Prvá operácia na zväčšnie pŕs – kto ju podstúpil a poškodil implantát telo?

324

V 50. rokoch 20. storočia sa objavili kultúrne vplyvy ako spustenie časopisu Playboy, Marilyn Monroe, Jane Russell, vzostup filmových hviezd a vytvorenie bábiky Barbie, ktoré zvýšili dopyt po operáciách zväčšenia prsníkov. Dvaja lekári však mali na mysli aj pomoc ženám po mastektómii kvôli rakovine prsníka.

Zdroj philippe spitalier

Plastickí chirurgovia skúšali rôzne metódy na zväčšenie prsníkov, vrátane injekcií parafínu, špongií, polyuretánu, silikónových injekcií a ďalších, ale výsledky boli nekonzistentné alebo škodlivé.

Frank Gerow a Thomas Cronin boli priekopníkmi moderného silikónového prsného implantátu. Vyvinuli implantát naplnený silikónovým gélom, ktorý bol najprv testovaný na psovi menom Esmeralda a ukázal sa ako bezpečný pre ľudí.

V roku 1962 v Texase podstúpila Timmie Jean Lindsey, matka šiestich detí, prvú operáciu zväčšenia prsníkov silikónovými implantátmi. Pôvodne chcela odstrániť tetovanie, ale súhlasila byť testovacím subjektom na zväčšenie prsníkov, čím sa jej veľkosť zväčšila z B na C. Operácia bola historickým úspechom, pomohla nielen ženám túžiacim po estetických úpravách, ale aj pacientkam s rakovinou prsníka, čo bol jeden z hlavných motívov Gerowa a Cronina.

Dnes je operácia prsných implantátov druhou najčastejšou operáciou na svete.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre