Kúzlo Ålandských ostrovov nepozná veľa ľudí, no existuje množstvo dôvodov, prečo sa ich oplatí navštíviť

348

Medzi Švédskom a Fínskom sa nachádza súostrovie pozostávajúce zo 6 700 ostrovov. Jeho brehy omývajú atramentovo modré vody Baltského mora. Ide o Ålandské ostrovy – autonómny región vo Fínsku. Aj napriek všetkému, čo ponúkajú, sú len zriedkakedy cieľovou destináciou zahraničných turistov. Dnes vám však dáme niekoľko dôvodov, prečo sa ich oplatí navštíviť.

Åland Islands fotografia
Foto od Infomastern

Zaujímavá námorná minulosť

Väčšina návštevníkov začína svoju cestu v hlavnom meste ostrova Mariehamn. Je tam Námorné múzeum, kde zažijete pohlcujúci zážitok v podobe námornej minulosti mesta. Keď sa teploty budú pohybovať vysoko, odskočte si k malebnej pláže Lila Holmen, ktorá je odtiaľ vzdialená len pár minút. Cesta k nej vedie cez malý zalesnený park.

Ak už budete hľadať ubytovanie, skúste napríklad hotel Park Alandia, ktorý bol len nedávno zrekonštruovaný a je veľmi tématický, do danej oblasti sa nesmierne hodí.

View this post on Instagram

Hyvää Juhannusta! Happy Midsummer! ??

A post shared by Kati Rissanen (@katirissanen) on

Najstaršie zachované pivo na svete

Ak ste milovníkmi tohto alkoholického nápoja, ste na správnej adrese. V Stallhagene a tamojšom mikropivovare vyrábajú historické pivo už od roku 1843. Napriek tomu, že je jedným z najstarších zachovaných pív, čiže receptúra sa od tej doby nezmenila, má veľmi ľahkú a rafinovanú chuť, pretože ho pri jeho výrobe kvasia bez chmeľu.

Relaxujte v plávajúcich saunách

Niekoľko penziónov a kempingov na ostrovoch má k dispozícii plávajúce sauny postavené v prístavoch. Po zahriatí vo vnútri sauny sa môžete ochladiť ponorením sa priamo do oceánu. Túto činnosť obľubujú návštevníci najmä v zimných mesiacoch.

View this post on Instagram

Первое правило Аландских островов: если вам кажется, что по вам кто-то ползает, то вам не кажется ? ⠀Второе правило: выдыхай (это когда солнце ещё высоко, а ты не успела на паром, застряв до утра на острове с единственной дорогой в 20км по которой ты уже проехала в дождь ?) Про ползает: я знала, что Аланды самый клещеэнцефалитный регион Финляндии (официально острова всё же Финляндия), и была морально готова, но не к такой же дерзости: останавливаешься попить воды (не валяясь при этому в траве накануне, хотя я вообще люблю, да) а по руке! ползёт клещ. ⠀За 3 дня Аландских я сняла с себя больше клещей ( последний вообще скатался со мной на бесплатную экскурсию в Турку) чем за всю предыдущую жизнь ? Спасибо @foto_manya и @vazar_tallinn за совет про собачьи клещевытаскивалки, у меня теперь две ) для клещей разной степени откормленности ? К чему это я? Сегодня сделала последнюю прививку по экстренной схеме: первые две с разницей в две недели год назад, и теперь вот третья. А вы прививаетесь? #alandislands #suomi #travel #ibikefinland #cyclegram

A post shared by chelove4ishe (@chelove4ishe) on

Zostaňte na vlastnom súkromnom ostrove

Ak ste niekedy snívali o tom, že budete mať celý ostrov pre seba, tak práve teraz máte šancu. Na tomto súostroví a jeho jednotlivých ostrovoch si totiž môžete prenajať niekoľko chatiek. Jednou z najzachovalejších sa nachádza na ostrove Sviskar. Strávte svoje dni zberom lesných plodov a húb či relaxujte na pláži alebo v saune. Nie je tam žiadna elektrina, takže budete absolútne izolovaní od vonkajšieho sveta. Ostrov Silverskär zas ponúka niekoľko štvorhviezdičkových chát a skvelú reštauráciu, v ktorej sa podávajú čerstvé ulovené ryby, či čerstvé mäso. Oba ostrovy je možné prenajať si.

Navštívte Remote Sculpture Garden

Najväčšie ostrovy súostrovia sú spojené verejným trajektom, ktorý je zadarmo. Ponorte sa do členitého Kökaru, kde sa môžete vydať na výlet loďou do ešte vzdialenejšieho Källskär – jedného z najzaujímavejších ostrovov celého súostrovia. V roku 1965 ho totiž kúpil excentrický barón, ktorý tam postavil chalupu a vysadil rozľahlú záhradu plnú gréckych sôch.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre