KVÍZ: Ponorte sa do sveta počítačovej gramotnosti. Ako dobre poznáte digitálne prostredie?

616

Počítačová gramotnosť sa stáva čím ďalej diskutovanejšou témou. Nemali by sme ale zabúdať, že obdobne obozretne treba pristupovať k práci s telefónmi či akýmikoľvek chytrými zariadeniami, ktoré sú pripojené na internet. Takmer 7,5 miliardy ľudí na svete dnes používa mobilný telefón a viac ako 65 % svetovej populácie má prístup k internetu. Ale aké hlboké je naše porozumenie technológiám, ktoré nás dennodenne obklopujú? Svetový deň počítačovej gramotnosti, vyhlásený Organizáciou Spojených národov, prináša príležitosť zamyslieť sa nad touto otázkou.

„Znalosť práce s technológiami a pochopenie ich dopadu na náš život je čoraz nevyhnutnejšia. S nástupom nových technológií prichádzajú aj nové hrozby a je dôležité vedieť, ako sa proti nim brániť,“ poukazuje na význam počítačovej gramotnosti Simona Sedlárová, country manažérka Swappie pre Českú a Slovenskú republiku.

person using MacBook Pro
Autor tejto fotografie je Glenn Carstens-Peters

 

Mnohí používatelia často podceňujú bezpečnosť svojich mobilných zariadení. Zo správy Forbes vyplýva, že až 97 % malwaru cieli na Android zariadenia, ale ani používatelia iPhonov nie sú úplne v bezpečí pred hrozbami, ako sú škodlivé SMS správy alebo phishingové e-maily. Podľa prieskumu NortonLifeLock takmer polovica používateľov by rada viac zabezpečila svoje súkromie na internete, ale nevedia ako.

„Digitálna bezpečnosť je viac než len rutinná zmena hesiel podľa firemných smerníc. Keď ju aplikujeme aj na osobný život, môžeme efektívne predchádzať mnohým problémom, ktoré by nás mohli stretnúť v prípade straty alebo kompromitácie našich osobných dát,“ uzatvára Simona Sedlárová zo Swappie.

/10
84

Ako dobre rozumiete technológiám, ktoré používate každý deň

1 / 10

1. Čo je správne urobiť, keď predávate mobil alebo iné inteligentné zariadenie?

2 / 10

2. Inteligentná domácnosť je najčastejšie pripojená cez SSID siete. Viete, o čo ide?

3 / 10

3. Čo presne zaisťujú funkcie Zdravotné ID na iPhonoch a Zdravotné informácie na Androide?

4 / 10

4. Aké vlastnosti má telefón s hybridným dual SIM slotom?

5 / 10

5. Aké kroky by ste mali podniknúť pri strate mobilného zariadenia?

6 / 10

6. Čo by ste mali urobiť, ak na mobilnom zariadení používate platené aplikácie alebo aplikácie so spoplatneným obsahom pred jeho predajom?

7 / 10

7. Ako overím, či k vašej Wi-Fi sieti nie je pripojená neautorizovaná osoba?

8 / 10

8. Ako zistiť, či niektoré z vašich aplikácií sledujú vaše osobné údaje?

9 / 10

9. Aký je najlepší spôsob, ako chrániť súkromné dáta vo vašom mobile?

10 / 10

10. Čo NEUMOŽŇUJE NFC technológia v mobilných zariadeniach?

Priemerné skóre všetkých účastníkov je: 67%

Kvíz môžete zdieľať ďalej alebo sa podeliť o svoje skóre pod príspevkom.

Ak si želáte hrať ďalej ťuknite na odkaz

>> Zobraziť ďalší náhodný kvíz <<

Facebook
0%

 

Na záver tri jednoduché tipy pre každého: aktivujte dvojfaktorové overenie pre všetky vaše online účty, kde je to možné. Tento druhý faktor (ako je SMS správa alebo aplikácia pre overovanie) značne zvyšuje bezpečnosť vašich účtov tým, že pridáva ďalšiu úroveň ochrany nad rámec jednoduchého hesla. Používajte VPN pri pripojení k verejným Wi-Fi sieťam. VPN šifruje vaše internetové pripojenie a skrýva vašu IP adresu, čím chráni vaše dáta pred neoprávneným sledovaním a prístupom. A tiež používajte správcu hesiel pre generovanie a uchovávanie silných, unikátnych hesiel pre každý váš online účet. To zabraňuje riziku používania rovnakého hesla naprieč rôznymi službami.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.