Spoločenské hry, poznáte ich ešte? Aj keď sa môže zdať, že spoločenské hry sú na ústupe stále sa tešia veľkej obľube. Od tých najjednoduchších ako je napríklad Pexeso (inak viete, čo ta skratka znamená?) až po tie zložitejšie, ktoré sa hrajú až niekoľko dní či dokonca rokov! Hrávali ste ako deti spoločenské hry alebo ich hrávate doteraz? Otestujte  sa v našom kvíze v ktorom nájdete 14 rôznych otázok.

Ku každej otázke vám ponúkame aj zaujímavosť, ktorá sa vám zobrazí po zodpovedaní kvízu. Svoje skóre si môžete porovnať s ostatnými účastníkmi v komentároch na Facebooku.  Samozrejme nám môžete v komentároch zanechať aj spätnú väzbu ak sa vám otázky zdali príliš ľahké alebo naopak príliš ťažké. Otázky sú predovšetkým ilustračné. Veľa šťastia !

V ktorej hre sa používajú výrazy šach a mat?

Správne ! Nesprávne !

Samozrejme ako už názov napovedá ide o šach. Šach-mat znamená alebo skrátene "mat" znamená, že nastala situácia keď je kráľ ohrozený a po akomkoľvek ďalšom ťahu by bol ohrozený aj naďalej.

V ktorej hre sa rozhodia paličky, postupne ich hráči vyberajú tak, aby nepohli s inou?

Správne ! Nesprávne !

Aj keď sa ľudovo traduje, že ide o hru z Číny pravdou je, že ide o hru z neďalekého Maďarska. Mikádo je skvelý spôsob ako si precvičiť jemnú motoriku. Cieľom hry je získať, čo najviac paličiek.

V ktorej hre sa hráč so štyrmi figúrkami ponáhľa do domčeka?

Správne ! Nesprávne !

Človeče nehnevaj sa - snáď neexistuje človek ,ktorý by túto hru nepoznal. Táto spoločenská hrá pochádza pôvodom z Nemecka. Hra vznikla v roku 1907 / 1908 a inšpiráciou bola podobná hra z Indie. Od roku 1914 má hra stále rovnaké pravidlá.

Ako sa volá hra, kde sa používajú obdĺžnikové doštičky s číslami 1-6? Cieľom hry je pospájať k sebe rovnaké čísla a zbaviť sa doštičiek čo najskôr.

Správne ! Nesprávne !

Vedeli ste, že Domino vzniklo na základe čínskych kariet? Vznik Domina je pravdepodobne v Ázií, kde v rôznych krajinách od Číny po Kóreu nesie iný názov. Doniesol ju do Európy koncom 13. storočia známy cestovateľ Marco Polo.

Ako sa volá hra, kde nakupujete kone a snažíte sa ich získať čo najviac?

Správne ! Nesprávne !

Hra, ktorá sa pôvodne vyrábala v Českej republike . Ide o hru inšpirovanú svetoznámou hrou Monopoly kedy sa snažíte nakupovať a predávať kone. Podobných hier je vo svete viacero na Slovensku napríklad známa hra Investor.

Pri ktorej hre sa používa výraz „full house“?

Správne ! Nesprávne !

Poker je naozaj dlhou hrou. Najdlhšie známa hra trvala neuveriteľných 8 rokov ! Hra sa odohrala medzi rokmi 1881 a 1889 . Hralo sa nepretržite a gambleri vložili do hry každý po 1000 dolárov.

V ktorej hre sa snažíte nájsť dve rovnaké kartičky?

Správne ! Nesprávne !

Zaujímavosť, vedeli ste čo znamená slovo PEXESO? Ide o českú skratku od slova PEKELNĚ SE SOUSTŘEĎ !

V ktorej kartovej hre je dôležité zbierať postupku a nahrať minimálne 51 bodov?

Správne ! Nesprávne !

U nás známa hra ako žolík v zahraničí skôr ako hra "rummy" . Aj keď sa hra s "fancúzskymi kartami" pôvod hry sa odhaduje na Mexiko alebo alebo Čínu 19. storočia.

Kto je terajším majstrom sveta v šachu?

Správne ! Nesprávne !

GM Magnus Carlsen je momentálne číslo 1 keď ide o šach. Pôvodom Nór . Titul získal a obhájil celkovo 5x ! Rovnako drží rekord v sérií výhier za sebou. Mnohými je považovaný za najlepšieho šachového hráča, ktorý sa doteraz objavil.

V ktorej kartovej hre hrajú hlavnú úlohu karty – sedmičky, desiatky a esá?

Správne ! Nesprávne !

Hra je známa ja pod názvom "Červená sedma". Hra je určená pre 2-4 hráčov. Pravidla sú vcelku jednoduché. Najvyššiu hodnotu v tejto hre majú sedmičky.

V ktorej kartovej hre je dôležité nazbierať čo najviac štvoríc?

Správne ! Nesprávne !

Ako sa volá hra, kde sa karty otočia čelom nadol a na premiešanú kôpku sa postavia 2 karty do tvaru striešky? Každý hráč ťahá kartu, komu strieška padne, zakričíme:

Správne ! Nesprávne !

Samozrejme názov tejto hry sa môže líšiť podľa toho, kde ju práve hrajete. Má hra Záchod! vo vašom prostredí iný názov? Podeľte sa oň v komentároch pod článkom.

Ako sa volá najťažšia / najkomplexnejšia spoločenská hra na svete?

Správne ! Nesprávne !

Spoločenská hra GO je považovaná za tú najťažšiu hru na svete vôbec. Prečo? Pretože má viac permutácií ako je atómov vo vesmíre. Ale aj v tejto hre dokázal počítač od Googlu poraziť svetového šampióna Lee Se-Dol. A, že neviete, čo sú permutácie? Nevadí ! Existujú aj omnoho jednoduchšie spoločenské hry!

Koľko písmen "X" sa nachádza v spoločenskej hre Scrabble?

Správne ! Nesprávne !

V roku 1938 vymyslel Scrabble americký architekt na základe inej stolovej hry zvanej Lexiko . Pôvodne sa táto hra volala Cirss- Crossword ale bohužiaľ v počiatkoch nezožala komerčný úspech. Dnes je tak populárna, že ju má doma jedna tretina Američanov a dokonca až polovica všetkých britských domácnosti. Máte ju doma aj vy?

Ako dobre poznáte spoločenské hry? Otestujte sa v tomto kvíze
Gratulujeme k dokončeniu kvízu

Dokončili ste kvíz! Aké skóre ste dosiahli?

Zdieľajte kvíz ďalej

 

zdroje: 1,2,

Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.