Kvôli genetickým mutáciám už pesticídy na boj s hmyzom nestačia

234
anopheles fotografia
Foto od CDC Global Health

Už desiatky rokov sú pesticídy najdôležitejším spôsobom ochrany pred škodcami a hmyzom, ako napríklad anofeles – druh komára, ktorý prenáša maláriu na ľudí. Nanešťastie, rozhodli sa bojovať späť. Postupom času si vytvorili imunitu, a tak im, ani ich ďalším potomkom, už pesticídy nevadia.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v roku 2015 sa maláriou nakazilo okolo 212 miliónov ľudí a 429 000 z nich tejto chorobe podľahlo. Prevencia a ochrana viedli od roku 2010 k zníženiu nakazených ľudí o dobrých 30%, no nové genetické mutácie nám nedávajú na výber. Je potrebné zmeniť stratégiu.

,,Jedna z najväčších prekážok, ktorej musíme čeliť v boji s maláriou, je neuveriteľná rozmanitosť, flexibilita a adaptácia druhu anofeles. Preto je teraz našou hlavnou prioritou skúmať tieto tvory, ich správanie a vývin.“ To sú slová doktora Colince Kamdema z University of California.

Genetické pesticíd, naša možná záchrana, je už vo vývoji,. Ak sa nám podarí modifikovať ich gény, môžeme im zabrániť množiť sa, alebo prenášať choroby. Otázkou však zostáva, čo ak si vybudujú odolnosť aj voči tomuto zákroku?

ZDROJ

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre