Fascinujúce fakty o ľadovom hokeji. Niektoré nepozná ani ten najväčší fanušík

965

Keď sa z obrazovky šíri chlad ľadu, predstavte si zvuk čepelí, ktoré pretínajú mrazivú plochu. Toto je článok nielen o hre, ale aj o predstavení, ktoré zaujme, prekvapí a uchváti. Je o ľadovom hokeji, športe, ktorý prekvitá vo svojom vlastnom fascinujúcom vesmíre. Predstavte si intrigy šachu, fyzickú silu boxu a stratégiu bojiska v jednom. To je napínavý a neúprosný svet ľadového hokeja. Čo ho však skutočne odlišuje?

Ľadový hokej so svojimi nečakanými zvratmi, nevídanými pohybmi a fascinujúcou históriou nás láka presne na to. Pripravte sa na ľadovú cestu – od vzniku puku až po chránič zubov -, keď budeme korčuľovať labyrintom najzaujímavejších faktov o ľadovom hokeji.

Zabaľte sa a pripravte sa. Zápas sa práve začína a vy máte miesta v prvej rade na toto predstavenie.

 

1. Hokejové puky sa skladujú zamrznuté

hokej
Photo by AlLes

Puky sa uchovávajú zmrazené, kým nie sú potrebné na hru. Moderný puk je vyrobený z gumy a keď sa zohreje, stáva sa krehkým a skáče. Zmrazenie hokejových pukov zabraňuje ich poskakovaniu, takže hráči ich môžu ľahšie ovládať. V zápasoch NHL sa použije v priemere 12 pukov, pretože sa rýchlo rozmrazujú.

A aký je pôvod hokejového puku? Pôvodný puk, ktorý sa použil v prvých organizovaných zápasoch v Kingstone 10. marca 1886 (vystavený v originálnej hokejovej Sieni slávy), bol vyrobený z odstrihnutej lakrosovej loptičky. Vyzerá ako kus uhlia, je vyrobený z mäkkej gumy a odráža sa oveľa viac ako moderný hokejový puk

2. Prvé puky boli vyrobené z kravského hnoja

cow photo
Photo by ulleo

Legenda hovorí, že prvé puky používané pri hokejových zápasoch pod holým nebom boli vlastne mrazené kravské výkaly. Ale hra musí pokračovať, nie? Z rozrezaných lakrosových loptičiek sa neskôr vyrábali puky, ktoré dnes majú konečnú podobu – vulkanizovanú gumu.

3. Hádzanie chobotníc je pre fanúšikov Red Wings šťastnou tradíciou.

hokey
Photo by Alex Korolkoff

Keď bolo v roku 1952 v NHL len šesť tímov, Stanleyho pohár sa získaval ôsmimi víťazstvami v play-off. Predstavte si 8 víťazstiev ako chápadlá na chobotnici. Takto uvažovali bratia Pete a Jerry Cusimanovci, ktorí v tom roku počas zápasu play-off Red Wings hodili na ľad chobotnicu. Odkedy tím získal pohár, chobotnice sa stali talizmanom tímu. Od roku 1995 sa chobotnica stala oficiálnym maskotom tímu.

4. Ľad na štadióne je hrubý necelý centimeter.

hockey photo
Photo by SPannach

Vrstva ľadu na profesionálnych hokejových štadiónoch je hrubá len ¾ palca (1,90 cm) a udržiava sa pri teplote -9 ℃. Tenšie vrstvy ľadu umožňujú, aby voda zamrzla rýchlejšie a tvrdšie. Čím je ľad hrubší, tým je mäkší a pomalší.

5. Anaheim Ducks dostali svoje meno podľa filmu od Disneyho.

Flickr

Pamätáte si na film The Mighty Ducks? Hokejový tím z kalifornského Anaheimu bol pomenovaný podľa slávneho filmu spoločnosti Disney a kedysi patril tejto spoločnosti. V roku 2007, rok po tom, čo spoločnosť Disney predala franšízu, získali Mighty Ducks of Anaheim Stanleyho pohár. Dnes sú známi ako Anaheim Ducks.

6. Rozhodcovia púšťajú puk z dobrého dôvodu.

hockey photo
Photo by LuckyLife11

Pred rokom 1914 používali hokejoví rozhodcovia položili puk medzi hokejky dvoch hráčov pri vhadzovaní. Z pochopiteľných dôvodov to nebol dobrý nápad. Po mnohých rezných ranách, modrinách a pravdepodobne aj zlomených kostiach ho namiesto toho začali púšťať medzi puky.

7. Hráči používajú Stanleyho pohár ako misku na občerstvenie.

Stanley Cup
Flickr

Keď tím vyhrá Stanleyho pohár, každý člen tímu si ho môže ponechať 24 hodín. Pokiaľ to pozorovateľ alebo správca povolí, môžu si hráči s pohárom robiť, čo sa im zapáči. Keďže pohár je vlastne miska na punč, mnohí hráči ho používajú na nápoje a občerstvenie. Medzi pochúťky, ktoré si z pohára vychutnávajú, patrí šampanské, kuracie krídelká, cereálie a zmrzlina.

8. Fanúšikovia môžu byť brankármi.

hockey photo
Photo by 12019

Čo sa stane, ak sú obaja brankári tímu zranení a nemôžu hrať? Fanúšikovia nastúpia na pomoc! Náhradným brankárom môže byť ktokoľvek vrátane divákov. V roku 2020 náhradný brankár z publika zastúpil brankára Caroliny Hurricanes a získal pre tím víťazstvo.

9. Hráči môžu počas hry schudnúť 4 a viac kilogramov.

men playing ice hockey
Photo by Markus Spiske

Počas hokejového zápasu môžu brankári stratiť až 4 kg vody. Brankári sa veľa potia kvôli svetlám, hrubým, polstrovaným vrstvám a skutočnosti, že hrajú celý zápas. Proti svalovým kŕčom spôsobeným dehydratáciou brankári konzumujú športové nápoje.

10. Hokejisti nemusia nosiť chrániče zubov.

puck photo
Photo by KeithJJ

Napriek drsnej povahe tohto športu je nosenie chráničov v NHL dobrovoľné. Aj keď hráči môžu prísť o zuby, ak ich zasiahnu priamo do tváre, keď majú na sebe chránič zubov, tieto pomôcky majú svoje výhody. Chrániče zubov zabraňujú hráčom zovrieť si zuby, hrýzť si jazyk a znižujú pravdepodobnosť zlomenej čeľuste alebo vybitých zubov.

 

Zdroj

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre