Legalizácia potratov v prvých 12-tich týždňoch tehotenstva

86

Nemecko by malo legalizovať interrupcie v prvých 12 týždňoch tehotenstva, odporučila v pondelok komisia vymenovaná vládou.

Potraty sú v Nemecku nezákonné, s výnimkou určitých okolností, ako je ohrozenie života ženy alebo prípad, keď je žena obeťou násilného trestného činu. V týchto prípadoch sa zákrok musí vykonať do 12 týždňov od počatia. V skutočnosti sú však interrupcie bežne dostupné a trestné stíhanie mimoriadne zriedkavé.

Fibonacci Blue/flickr

Minulý rok koalícia kancelára Olafa Scholza zriadila komisiu zloženú z 18 odborníkov z oblasti medicíny, psychológie, etiky a práva, aby preskúmala možné nové pravidlá. Jej odporúčania majú byť zverejnené v pondelok.

Komisia uviedla, že prerušenie tehotenstva, keď sa embryo stane životaschopným, čo sa odhaduje približne na 22. týždeň tehotenstva, by malo zostať zakázané a že by malo byť na zákonodarcoch, aby rozhodli o pravidlách medzi skorým a neskorým štádiom tehotenstva. O tom, či bude odporúčanie komisie prijaté, rozhodne vláda. Niektorí členovia konzervatívnej opozície uviedli, že akúkoľvek plánovanú reformu predložia ústavnému súdu.

Autor fotografie je Manny Becerra

Právo na potrat sa stalo témou, ktorá rozdeľuje voličov v Spojených štátoch a vo viacerých európskych krajinách. Revízia zákonov o interrupciách v Poľsku v roku 2021 sa dostala na titulné stránky novín, keďže konzervatívna politika sa zakorenila v jednej z najzbožnejších katolíckych krajín Európy. Francúzsky prezident Emmanuel Macron začiatkom tohto roka vyhlásil, že chce, aby Európska únia vo svojej Charte základných práv zaručila právo na interrupciu.

V roku 2022 Nemecko zrušilo zákon z nacistickej éry, ktorý bránil lekárom, ktorí ponúkali prerušenie tehotenstva, poskytovať akékoľvek podrobnosti o zákroku.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre