Siamské dvojčatá, konkrétne tie spojené v brušnej časti, ktoré zdieľajú jednu pečeň, sú mimoriadne zriedkavým javom. Šanca, že sa vám narodia, je 1 z 200 000. Doktor Jose Iglesias z Cookovej detskej nemocnice vysvetlil, že sa zvyčajne vyskytne len 5 – 8 prípadov ročne, keď siamské dvojčatá prežijú. Aj preto je dôležité si uvedomiť, o aké významné prípady ide.

Zdroj: Brightside

Táto správa zatienila aj počiatočné nadšenie rodiny, ktorá očakávala dvoch nových členov. Ich príchod totiž sprevádzala neistota, strach a množstvo nezodpovedaných otázok. Arciniega, matka dvojčiat, neskrývala svoj údiv a prezradila, že si nikdy nevedela predstaviť, že bude mať dvojčatá. O to viac prekvapená bola, keď zistila, že čaká siamské dvojčatá. Prežívala relatívne pokojné a bezproblémové tehotenstvo, počas ktorého však musela navštíviť špecialistov po celej krajine.

Siamské dvojčatá často čelia nepríjemným problémom. Mnohé z nich ani neprežijú v maternici alebo prídu o život krátko po narodení. Dôvodom sú práve zdieľané orgány. Skenovanie týchto bábätiek však ukázalo, že JamieLynn a AmieLynn majú samostatné srdcia a srdcové vaky, čo zvýšilo ich šance na prežitie.

Zdroj: Brightside

Dievčatá sa narodili 3. októbra 2022, v 34. týždni tehotenstva. Arciniega rodila cisárskym rezom, no nie tradičným horizontálnym, ale vertikálnym. Obe deti vážili niečo cez dva kilogramy, JamieLynn merala takmer 43 centimetrov a AmieLynn takmer 42.

Hoci sa bábätkám na jednotke intenzívnej starostlivosti o novorodencov darilo, nerástli rovnakým tempom. Dôvodom bol najmä ich spoločný krvný obeh. Jeden z doktorov vysvetlil, že jedno dieťa v podstate „kradlo výživu“ tomu druhému. Okrem toho sa u AmieLynn začal prejavovať skolióza.

Zdroj: Brightside

Kŕmenie dvojčiat bolo čoraz náročnejšie. Hoci majú oddelené srdcia, sú umiestnené veľmi blízko seba a s pribúdajúcim vekom sa k sebe ešte približovali. Preto sa lekári rozhodli, že ich budú operovať vo veku štyri mesiace.

Zákrok so sebou však niesol značné riziká. Pečeň predstavovala počas operácie potenciálne riziko krvácania. Okrem toho existovalo značné riziko infekcie. Lekári netušili, ako budú srdcia detí reagovať na svoju novú anatomickú polohu, keďže to bol prvý raz, čo mali ležať na chrbte.

Zdroj: Brightside

V operačnej sále sa stretol tím lekárov: traja anestéziológovia, štyria detskí chirurgovia, dvaja plastickí chirurgovia mnoho ďalších špecialistov. Rozdelili sa na dve skupiny, pričom každá sa venovala jednému z dvojčiat. Deti boli nakoniec úspešne oddelené a postupne sa z operácie zotavujú. Už na začiatku bolo jasné, že pre zotavenie bude nevyhnutná komplexná rehabilitácia.

Hoci majú lekári optimistické vyhliadky, zostávajú opatrní a starajú sa o čo najlepší priebeh zotavovania dievčat.

Zdroj

Foto: Brightside

Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.