Levoča – jedno z najnavštevovanejších slovenských miest s najvyšším dreveným oltárom na svete

919

Toto starobylé mesto nájdete na Spiši. Je to doslova poklad medzi slovenskými mestami. Každý rok sa môže pochváliť obrovským množstvom turistov a to najmä vďaka svojej bohatej minulosti. Levoča je známa aj ako najväčšie turistické miesto v krajine. Pútnici tam smerujú z celej republiky a niektorí idú aj niekoľko kilometrov peši. Pozrite si zopár dôvodov, prečo by ste mali do Levoče zavítať aj vy.

Pútnici a Bazilika Navštívenia Panny Márie

Vysoko nad mestom sa týči Mariánska hora (781 m). Každoročne začiatkom júla sa Levoča stáva miestom, kde sa stretáva najväčší počet pútnikov na Slovensku. Desaťtisíce veriacich vystupujú v dlhých zástupoch na horu a spoločne vzdávajú vďaku Panne Márii na v neogotickej Bazilike Navštívenia Panny Márie, ktorá patrí medzi najstaršie pútnické miesta na Slovensku.

Photo by wikimedia
Photo by wikimedia

Chrám sv. Jakuba patrí medzi vôbec najväčšie gotické chrámy na Slovensku. Má obrovský význam kultúrny i historický význam a je trojnásobnou národnou kultúrnou pamiatkou. Zdobí ho najmä krásne dielo rezbára Majstra Pavla z Levoče, ktorým je najvyšší drevený gotický oltár na svete. Je vysoký 18 metrov a 62 centimetrov.

levoca fotografia
Foto od Pedro Nuno Caetano

Klietka hanby

Pochádza zo 16. storočia a nachádza sa priamo na námestí pri radnici. V minulosti slúžila na vystavovanie ľudí, ktorí sa previnili. Dokonca do nej zatvárali aj dievčatá a ženy, ktoré porušili prísne pravidlá tej doby. Ohováranie, cudzoložstvo či opilstvo v tej dobe neboli absolútne prípustné.

Barokový kostol sv. Ducha a komplex kláštorných budov

Boli postavené v rokoch 1748 – 1755. Súbor kláštorných objektov je postavený do tvaru písmena U.

Najmladšie kúpalisko svojho druhu

Biokúpalisko Levočšská dolina sa môže pochváliť biokúpaliskom s rybníkom, kúpacou nádržou i externou biológiou. V lete sa tam konajú rôzne hudobné akcie. Funguje tam dokonca aj samočistiaci filter a koreňová sústava rastlín, pomocou ktorých sa odstránia všetky nečistoty a kúpalisko si tak zachováva svoju kvalitu a čistotu. Je tam aj rybník, kde si môžete uloviť rybu. Samozrejme, že si tam aj kvalitne zaplávate, keďže voda meria od 90 cm až po 220 cm.

Photo by youtube
Photo by youtube

Historické centrum obklopuje mohutný gotický hradobný systém s dĺžkou 2,5 km. Zachoval sa takmer kompletne – z 15 bášt a veží sa zachovalo šesť, z toho tri brány. Od roku 2009 je Levoča zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

levoca main square fotografia
Foto od Pedro Nuno Caetano

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre