Vitajte v Lichtenštajnsku. Zopár najzaujímavejších faktov o tejto malej krajine

706

Ťažko sa vyslovuje a ešte ťažšie sa vyslovuje po pive. Táto malá, hornatá krajina, bola kedysi daňovým rajom pre bohatých nepriateľov ľudu. Lichtenštajnsko patrí medzi najmenšie krajiny v Európe, má len 11 obcí a rovnako maličkú populáciu. Nenechajte sa však zmiasť jeho veľkosťou. Táto krajina je finančnou veľmocou. A napriek tomu, že má len jedno hlavné lyžiarske stredisko v Malbúne, ktoré vašu kreditnú kartu poriadne preťaží, Lichtenštajnsko získalo v prepočte na obyvateľa viac olympijských medailí ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Určite je to jedno z najkrajších miest, kde nikdy nebudete žiť a ktoré si nemôžete dovoliť navštíviť.

Takmer nikto sa nedostane do väzenia

V Lichtenštajnsku je v celej krajine vo väzení menej ako 10 ľudí – aspoň od roku 2014. Pokiaľ nedošlo k výraznému nárastu počtu pobodaní, Lichtenštajnsko zostáva jedným z najbezpečnejších miest na svete. Hoci je to čiastočne spôsobené tým, že Rakúsko sa stará o uväznenie každého, kto bol odsúdený na trest dlhší ako dva roky, Lichtenštajnsko malo naposledy vraždu pred viac ako 20 rokmi a hlási nulový počet znásilnení. Obyvatelia tohto malého kniežatstva sú tak šťastní a cítia sa tak v bezpečí, že priemerný Lichtenštajnčan sa neobťažuje zamykať dvere.

Autor fotografie je Rajesh Rajput

Snoop Dogg si chcel prenajať celú krajinu

Lichtenštajnci pred niekoľkými rokmi oznámili, že Snoop Dogg si chcel prenajať celú krajinu za 70 000 dolárov za noc. V cene bolo ubytovanie preň ho a 149 priateľov, špeciálna jednorazová mena na používanie a privítanie s ochutnávkou vína s hlavou štátu. Nanešťastie bola žiadosť zamietnutá. Nie preto, že by bolo nevhodné, aby sa takáto bujará akcia konala, ale preto, že Snoopy Dee Oh Double Jazzle jednoducho neposkytol dostatok času na všetky prípravy.

Autor fotografie je Andy Køgl

Strašne priateľská armáda

Počas prusko-rakúskej vojny v roku 1866 vyrazili do bitky obávaní Lichtenštajnci. Osemdesiat vojakov, ktorí tvorili celú armádu, dupalo cez hory za slávou. Aj keď sa muži nedočkali skutočného boja a ani sa nepriblížili k bitke, v skutočnosti si našli slávu iným spôsobom. Zvláštnym zvratom udalostí sa armáda do návratu domov rozrástla, cestou nabrala spriateleného Taliana a jej stavy sa zväčšili na obranný rozpočet, ktorý bol 81. Krajina Lichtenštajnsko je taká malá, že v roku 2007 ju švajčiarski vojaci omylom obsadili po tom, čo sa stratili na manévroch v búrke. Lichtenštajnci sa to dozvedeli, až keď im Švajčiarsko poslalo oficiálne ospravedlnenie za neúmyselné vyhlásenie vojny.

Autor fotografie je Flávia Gava

Kráľovský večierok, kde je každý vítaný

Veľká párty, na ktorej sa najnižší zametač ulíc zabáva s kráľovskou rodinou, nie je len rozmarnou scénou v animovanom filme. Nie, v Lichtenštajnsku je to každý rok veľmi reálna skutočnosť. 16. augusta oslavoval svoje narodeniny bývalý vládnuci princ František Jozef II. Bolo teda dohodnuté, že štátny sviatok sa bude sláviť 15. augusta ako kombinácia sviatku Nanebovzatia Panny Márie a narodenín vládnuceho kniežaťa. Od smrti Františka Jozefa v roku 1989 sa slávnosť koná v ten istý deň. Nachádza sa v areáli poctivého rozprávkového hradu princeznej Vaduz, nechýba ohňostroj, pitie, miestne jedlá a svojrázny ľud v národnom odeve.

Autor fotografie je Keira Siobhan

Nová úroveň siesty

Zatiaľ čo vy sa medzi poludním a pol druhou popoludní ponoríte do znečisteného mesta na sendvič a cigaretu, celý národ Lichtenštajnska je na obede. V tomto čase nesmiete kosiť trávnik ani sa venovať inému hlučnému správaniu. Je to zákonom nariadený čas na oddych.

Autor fotografie je Kadri Karmo

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre