5 dobre známych liekov a ich pôvodné využitie. Vedeli ste o ňom?

448

Niet roka, kedy by farmaceutický priemysel nepriniesol na trh nejakú novinku. Nie vždy sa však jedná o novinku v pravom zmysle slova. Niekedy sa totiž vraciame k tomu, čo sa používalo kedysi alebo sa objavujú nové účinky starého a osvedčeného. Aj taká je veda. 

Pekným príkladom je liek proti malárii, ktorý sa podával vojakom počas 2.svetovej vojny, pričom sa o niekoľko rokov neskôr skúmaním zistilo, že by mohol pomôcť pri niektorých autoimunitných ochoreniach. 

Zaujímajú vás ďalšie príklady liečiv, ktoré sa pôvodne používali na niečo úplne iné? Možno vás informácie v tomto článku úprimne prekvapia. 

Warfarin

rodenticid jed
Zdroj: shutterstock

Začiatky jeho používania sa datujú približne do obdobia 20.rokov minulého storočia, kedy farmárov trápili vysoké straty na dobytku vplyvom skrmovania plesnivého sena (napriek tomu, že farmári o riziku vedeli, nemohli si po ekonomickej stránke dovoliť zlikvidovať tak veľké množstvo sena). Warfarin zabral a v procese bádania jeho účinku ho začali neskôr používať ako jed na hlodavce. 

Až približne v 50.rokoch minulého storočia, po tom čo sa jeden muž pokúsil spáchať samovraždu zámerným užitím veľkého množstva warfarinu, kedy mu v nemocnici na zvrátenie účinku podali vitamín K, uvideli lekári v použití warfarínu potenciál. Ten sa skrýval v možnosti použiť ho ako antikoagulačný liek napríklad pri trombózach, pľúcnej embolii alebo ako prevencia mŕtvice. 

Disulfiram

1002665032 photo u1225292842
Zdroj: ranker.com

Zmes, ktorá tvorí disulfiram, sa používala v továrni, ktorá slúžila na výrobu gumy (konkrétne sa používala na urýchlenie procesu tvrdnutia gumy). V tridsiatych rokoch sa však ukázalo, že robotníci v továrni – ktorí boli vystavení tejto zlúčenine – sa začali cítiť veľmi zle už pri príjme aj minimálneho množstva alkoholu, pričom príznaky zahŕňali napríklad neostré videnie, búšenie srdca, nevoľnosť, zvracanie alebo pulzujúcu bolesť hlavy. 

Po istom čase bol disulfiram schválený ako liek proti závislosti na alkohole.

Lítium

1002665023 photo u1310657892
Zdroj: ranker.com

V súčasnej dobe sa lítium najčastejšie predpisuje pacientom, ktorí trpia psychiatrickým ochorením – bipolárnou poruchou alebo iným ochorením spojeným s manickým správaním. 

V minulosti sa však lítium používalo predovšetkým na liečbu dny (ochorenie prejavujúce sa zápalom a bolesťou kĺbov v dôsledku ukladania kryštálov kyseliny močovej). V polovici 19. storočia vedci prišli na to, že lítium znižuje hladinu kyseliny močovej, a teda sa tvorí menej kryštálov, ktoré by poškodzovali kĺby. 

Až v roku 1949 John Cade vyslovil hypotézu, že by znížená hladina tejto kyselina mohla priaznivo vplývať aj na psychiatrických pacientov, vykonal pokus pri ktorom sa jeho predpoklad naplnil. 

Botulotoxín

person holding white and black pen
Autor tejto fotografie je Sam Moghadam Khamseh

Dnes si botox spájame predovšetkým s plastickou chirurgiou. Botulotoxín funguje na princípe akejsi paralýzy svalstva, čím sa následne vrásky na tvári vyhladia.

Keď však vedci prvýkrát izolovali botulotoxín, testovali tento liek na gorilách, ktoré mali problém, ľudovo so škúlením. Vtedy si však všimli aj jeho vedľajší účinok a možné využitie na omladenie pleti. 

Neskôr sa však ukázalo aj ďalšie možné využitie botulotoxínu – pomáha napríklad pri migrénach, nadmernom potení, dokonca i pri inkontinencii moču. 

Viagra 

a woman's hand holding two contraptions in front of a yellow background
Autor tejto fotografie je Felicia Montenegro

Oficiálne predstavená bola v roku 1998 a bola jedným z prvých liekov, ktoré boli spropagované v televízii. Avšak liek používaný na liečbu erektilnej dysfunkcie bol pôvodne vytvorený na liečbu hypertenzie.

Počas štúdií a výskumu sa však veľmi rýchlo prejavil u mužov v tom čase vedľajší účinok – nástup erekcie zvyčajne do 30-60 minút od užitia pilulky. Spoločnosť Pfizer videla v takomto lieku príležitosť, a tak si ho dala patentovať. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.