Lieky, ktoré museli byť v minulosti stiahnuté z predaja. Toto ľuďom spôsobovali!

2202

Zdravie by si mal vážiť každý jeden z nás. Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, no je extrémne vrtkavé a veľmi rýchlo oň môžeme prísť, niekedy aj vlastným nechceným pričinením, inokedy za to môžu vonkajšie okolnosti. Prekvapivé ale je, keď zlyhá odborná zložka ako napríklad medicína alebo farmácia. Nič však nemôže byť dokonalé a keď sa človek snaží zasahovať syntetickými látkami, vždy existuje isté riziko.

Pýtate sa na čo narážame? Na lieky, ktoré boli ľuďom predpisované v dobrej viere, že im pomôžu od ťažkostí, no opak bol pravdou! Následky ich užívania boli desivé a mnohokrát aj tragické. Prečítajte si viac o tom, ako niektoré lieky ľudí trvalo poznačili alebo dokonca pripravili o život.

Liek Talidomid spôsobil po celom svete tisícky vrodených chýb

Zdroj Hal Gatewood

Ako je to možné? V 50.rokoch minulého storočia lekári nerozlišovali tehotné ženy ako samostatnú skupinu v lekárskej starostlivosti. Predpisovali im rovnaké lieky ako hociktorému inému dospelému človeku, čo bola veľká chyba. Prehliadli totiž skutočnosť, že dané lieky môžu mať vplyv na nenarodené dieťa.

Talidomid, nemecký liek, bol predpisovaný na celé spektrum ochorení od prechladnutia, chrípky až po nevoľnosť. Liek bol dostupný v 49 krajinách sveta, kde ho prezentovali ako maximálne bezpečný. Až kým sa nepreukázalo, že poškodzuje nervovú sústavu nenarodených detí spolu s ďalšími orgánmi. Spojenie medzi postihnutými deťmi a liekom sa hľadalo ťažko, trvalo to celých 5 rokov, počas ktorých bol liek na trhu. Za ten čas bolo postihnutých účinkom lieku 10 tisíc detí! Polovica zomrela do niekoľkých mesiacov po narodení.

DES viedol k 40 násobne vyššej šanci vzniku rakoviny

Zdroj National Cancer Institute

Liek bol určený pre ženy, ktoré bojovali s neplodnosťou. Tie ani len netušili, že lieky, ktoré začali brať nepriaznivo ovplyvňovali pohlavné orgány ich budúcich detí. DES je totiž syntetický estrogén, ktorý bol predpisovaný aj tehotným ženám, pričom ovplyvňoval vývin plodu. Predpokladá sa, že 5 až 10 miliónov žien bolo vystavených účinku tohto lieku. Deti, ktoré sa narodili matkám užívajúcim liek, mohli mať v dospelosti vážne problémy – týkalo sa to najmä dievčat, chlapci neboli do takej miery negatívne ovplyvnení.

Dievčatá ale mali vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka, mohli mať odlišnú anatómiu utvárania pohlavných orgánov, najmä krčku maternice a predovšetkým mali 40 násobne vyššie riziko rakoviny krčka maternice.

Fen-Phen zakázali po tom, čo sa ukázalo, že spôsobuje problémy so srdcom

Zdroj Robina Weermeijer

V 90. rokoch sa na trh niektorých krajín dostal nový liek na chudnutie, ktorý sľuboval abnormálny pokles váhy za veľký krátky čas. Liek obsahoval kombináciu fenfluramínu a fentermínu. Neverili by ste, no naozaj fungoval a užívatelia chudli kilo za kilom. Bolo to však príliš ideálne na to, aby to mohlo stopercentne fungovať. Za nejaký čas sa totiž ukázalo, že poškodzuje srdcové chlopne.

Prsné implantáty boli stiahnuté z obehu po tom, ako sa zistilo, že neobsahujú silikón lekárskej kvality

Zdroj Victoria Strukovskaya

Ísť na operáciu v mnohých vyvoláva strach a povedzme si úprimne, oprávnený strach. Je totiž veľa možností ako sa niečo môže skomplikovať. Teraz si predstavte, že by operácia prebehla dobre, len o nejaký čas neskôr by nastali komplikácie a vy by ste zistili, že máte v tele niečo absolútne nevhodné! To sa stalo ženám, ktoré si dali implantovať prsné implantáty od spoločnosti, ktoré použili lacnejší silikón.

Ako sa na to prišlo? Ženám začali implantáty praskať (existovala 2-6 krát vyššia pravdepodobnosť v porovnaní so štandardnými). Vyšlo tiež najavo, že majiteľ firmy bol bývalý mäsiar. Dostal štyri roky väzenia.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre