Londýn vs. Paríž – súboj obľúbených metropol vo faktoch a číslach

1089

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Obe mestá vznikli približne v rovnakom čase. Prvá zmienka o stálom obyvateľstve na území Londýna siaha do roku 4500 p.n.l. a Paríž existuje približne od roku 4500 – 4200p.n.l.

Londýn sa rozprestiera na území približne 1,572 km2 , čo je v porovnaní s Parížom (105,4 km2) 14x viac. Londýn s populáciou viac ako 8,6 milióna obyvateľov má aj 3,8x viac obyvateľov ako Paríž (2,2 milióna).

pixabay.com
pixabay.com

JEDLO A NÁPOJE

V tejto kategórií je pomyselným víťazom Paríž, ak vyzdvihneme kvalitu nad kvantitu. V celkovom počte raštaurácií vedie Londýn, ale Paríž vyhráva nad Londýnom predovšetkým v počte reštaurácií ocenených michelinovou hviezdou. V Paríži ich nájdete 101 oproti 69 reštauráciam v Londýne.

pixabay.com
pixabay.com

PAMIATKY A ARCHITEKÚRA

UNESCO má v tom jasno, 4:1. Presne taký je pomer pamiatok svetového kultúrneho dedičstva v Londýne a Paríži. Londýn sa môže pýšiť až štyrmi zapísanými pamiatkami – Greenwich, Kráľovské botanické záhrady, Tower a Westminsterské opátstvo. Paríž má iba jednu – nábrežie Seiny.

pixabay.com
pixabay.com

Aj v počte muzeí má Londýn na vrch. V celom meste ich nájdete presne 240 v porovnaní so 153 múzeami v Paríži. Pripravte sa na to, že zatiaľ čo vstupy do múzeí v Londýne sú zvyčajne zadarmo, v Paríži zaplatíte priemernú cenu 9–11 €.

Ak ste si mysleli, že Eiffelova veža a Louvre sú najnavštevovanejšími pamiatkami v Paríži, tak vás sklameme. Je to Disneyland.

DOPRAVA

Najstaršie metro na svete sa nachádza v Londýne. Paríž veľmi nezaostáva. Je hneď na druhom mieste za Londýnom. Ak ste odporcom mestskej hromadnej dopravy a uprednostňujete bicykel, tak bude pre vás Paríž tým správnym miestom. Za prenájom bicykla na jeden deň zaplatíte približne 1,7 €, v Londýne je to zhruba 2,2 €.

pixabay.com
pixabay.com

KULTÚRA

Londýn: viac ako 17 000 hudobných vystúpení každý rok, 250 festivalov ročne, 380 verejných knižníc a napriek tomu nikdy nebol Európskym hlavným mestom kultúry.

Paríž: 376 premietacích plátien v kinách, 69 knižníc a v roku 1989 bol Európskym hlavným mestom kultúry.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Budapeštianske metro
2. októbra 2016 19:41

Ako niekto môže písať tieto nepravdivé veci? To je taký problém nájsť si fakty keď idem písať článok? Parížske metro určite nieje druhé najstaršie, to okrem tohto článku asi nikde ani nieje napísané!