Prekvapivý biologický fenomén – čo majú spoločné ženy, kosatky a veľryby?

121

Reprodukčný cyklus cicavcov je plný zaujímavých a rozmanitých príbehov. Niektoré druhy prekvapujú tým, ako sa ich životné fázy odlišujú od väčšiny ostatných.

Zdroj LJNovaScotia

Len tri druhy cicavcov na svete – ľudia, kosatky a veľryby – prechádzajú menopauzou. Tento jedinečný biologický fenomén znamená, že samice týchto druhov prežívajú značnú časť svojho života po skončení reprodukčnej schopnosti. U ľudí je menopauza dobre známa, ale prečo sa to deje aj u kosatiek a veľrýb, je fascinujúcim predmetom výskumu.

Vedci sa domnievajú, že menopauza u týchto druhov má významné evolučné výhody. U kosatiek a veľrýb sa staršie samice často stávajú vodcami svojich skupín, čím prispievajú k prežitiu a prosperite svojich potomkov a ich potomkov. Bez konkurenčného tlaku na reprodukciu môžu tieto staršie samice sústrediť svoje úsilie na vedenie a zdieľanie nahromadených vedomostí o love a navigácii.

Zaujímavé je, že staršie samice kosatiek pomáhajú svojim skupinám nájsť potravu počas kritických období a môžu mať rozhodujúci vplyv na úspešnosť prežitia mladších členov skupiny. Podobné dôvody môžu platiť aj u veľrýb. U ľudí staršie ženy tiež často zohrávajú kľúčovú rolu v rodinách a komunitách, poskytujúc podporu a skúsenosti ďalším generáciám.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre