Ľudský mozog a pozornosť – rušia ich pri šoférovaní hlasné zvuky?

254

Naše mozgy sú pozoruhodné pri spracovávaní vizuálnych aj sluchových informácií, no niekedy potrebujú uprednostniť podstatné veci.

Zdroj why kei

Keď sa stretneme s hlasnými zvukmi, naša pozornosť môže byť odklonená, čo ovplyvňuje schopnosť sústrediť sa na vizuálne úlohy. Je zaujímavé, že mozog sa neustále prispôsobuje, aby synchronizoval vnímanie zvuku a zraku, čo nám umožňuje orientovať sa v zložitých prostrediach.

Čo na to Neuroveda?

Neurovedci z MIT (Massachusetts Institute of Technology), navyše identifikovali mozgový okruh, ktorý pomáha odfiltrovať nežiaduci hluk na pozadí. To nám umožňuje v prípade potreby selektívne potlačiť zmyslové vstupy.

Presun pozornosti

Naše mozgy neustále filtrujú zmyslové informácie, pričom niektoré vyžadujú vedomé úsilie na potlačenie, napríklad rušivý telefonát. V roku 2015 trénovali vedci myši na prepínanie pozornosti medzi vizuálnymi a sluchovými podnetmi a zistili, že prefrontálna kôra hrá kľúčovú úlohu v tomto procese. Štúdia odhalila, že ovláda potlačenie konkurenčných zmyslových vstupov tým, že utlmí aktivitu v talame. Bazálne gangliá, známe pre svoju úlohu v plánovaní pohybu, sa teda podieľajú aj na kontrole pozornosti.

Takže, keď budete nabudúce hľadať adresu alebo parkovacie miesto, zvážte stíšenie hudby. Môže to pomôcť vášmu mozgu zostať na správnej ceste.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre