15 nečakaných faktov, ktorými ohúriš priateľov: od Barbie po Google a videohry proti depresii

4954

Svet je plný záhad, objavov a nečakaných vecí. Aj keď si myslíš, že už ťa nič nemôže prekvapiť, vždy je tu niečo o čom si ani len netušil. Ak patríš medzi ľudí, ktorí sa radi vždy dozvedia niečo nové, toto je článok pre teba!

1.

Celé meno bábiky Barbie je Barbara Millicent Roberts z Willows, Wisconsin. Jej narodeniny sú 9. marca 1959, keď bola prvýkrát vystavená na veľtrhu hračiek v New Yorku.

1ilo8wels2y4fd1b

2.

Srdce modrej veľryby, najväčšieho zvieraťa na Zemi, je 1,5 metra dlhé a váži 181 kíl. Veľryba celkovo váži približne 20 ton.

3.

Najstaršie známe žijúce suchozemské zviera je korytnačka Jonathan, ktorá má 187 rokov. Narodil sa v roku 1832 a od roku 1882 žije na ostrove Svätá Helena v Atlantickom oceáne. Jeho vek je len odhad, a presný vek nie je známy.

Worlds Oldest Reptile 15844883993
Zdroj: Wikipédia/David Stanley

4.

Pôvodný názov pre vyhľadávač Google bol Backrub. Potom sa ho rozhodli premenovať, podľa čísla ktoré má názov googol. Je to číslo, kde je prvá jednotka a za ňou nasleduje 100 núl. Pôvodne sa mal volať tiež Googol, ale Larry Page a Sergey Brin urobili pri zadávaní preklep, ktorý sa im zapáčil. .

5.

Zelený kód v Matrixe bol v skutočnosti vytvorený zo symbolov v kuchárskej knihe sushi manželky dizajnéra filmu.

w3gm98fqj5jqeqqm

6.

Komáre sú najsmrteľnejšie zviera na svete: Zabíjajú viac ľudí ako ktorýkoľvek iný tvor, kvôli chorobám, ktoré prenášajú.

7.

Najťažšie pracujúci sval v tvojom tele je srdce: Denne prečerpá viac ako 7500 litrov krvi a bije viac ako 2,5 miliardy krát za 70 rokov života. 

8.

Pizzu Havaj vytvoril v kanadskom Ontáriu grécky prisťahovalec Sam Panopoulos v roku 1962. Názov dostala podľa značky konzervovaného ananásu Havaj, ktorý Panopoulos používal. Netrvalo dlho a jeho výmysel sa rýchlo rozšíril do celého sveta.

hbfi4e1uer9zwdci

9.

Technológia „Bluetooth“ bola pomenovaná po kráľovi 10. storočia, Haraldovi. Zjednotil Dánsko a Nórsko, rovnako ako technológia spojila počítače a mobilné telefóny. Prezývku bluetooth získal podľa pokazeného zubu, ktorý mal tmavomodrú farbu.

10.

Ľudia v spánku nekýchajú, pretože mozog vypína reflex. Asi si sa ešte nezobudil v spánku na to, že si si musel kýchnuť, alebo áno?

11.

Najmladším pápežom v histórii bol pápež Benedikt IX., ktorý mal vtedy 11 rokov. Je tiež jedinou osobou, ktorá bola pápežom viac ako raz.

12.

Štúdia z Harvardskej univerzity zistila, že nemať priateľov môže byť rovnako smrteľné ako fajčenie. Obe veci ovplyvňujú hladiny proteínu zrážania krvi.

13.

Bublinková fólia bola pôvodne vynájdená ako druh plastovej tapety.

14.

Zistilo sa, že videohry sú v boji s depresiou účinnejšie ako niektoré druhy terapie.

15.

Jedinečný zápach dažďa v skutočnosti pochádza z rastlinných olejov, baktérií a ozónu.

pexels photo 39811
Zdroj: Pexels

Zdroj: 1, 2

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.