Manipulácia s fotografiou: 10 surrealistických diel, ktoré vznikli kombináciou reálnych záberov

207

Erik Johansson, švédsky umelec, zaujal spoločnosť svojimi surrealistickými fotografiami. Hoci začínal ako študent počítačového inžinierstva, neskrýval svoj talent pre vizuálne umenie. Práve naopak, odvážne začal spracovávať fotografie vo Photoshope, z čoho vznikli fantastické diela.

Zdroj: erik.joh/Instagram
Zdroj: erik.joh/Instagram

Vo svojej tvorbe nevyužíva žiadne prvky vytvorené počítačom ani umelou inteligenciou. Spolieha sa výlučne na kombinovanie vlastných fotografií. Ide preto o časovo náročný proces, čoho výsledkom je približne desať diel ročne.

A ako vyzerá tento nepochybne náročný proces tvorby? Prvým krokom je náčrt konceptu. Snaží sa vizualizovať, ako sa jednotlivé prvky spoja do surrealistickej, no pritom uveriteľnej scény. Po vytvorení jasnej vízie si naplánuje fotenia – potrebné miesta, svetlo aj rekvizity. Hotové zábery následne zmieša vo Photoshope a následne dolaďuje farby, tiene a perspektívy. Vďaka starostlivému a detailnému procesu vyzerajú výsledné diela celistvo a uveriteľne.

Zdroj: erik.joh/Instagram
Zdroj: erik.joh/Instagram
Zdroj: erik.joh/Instagram
Zdroj: erik.joh/Instagram

Jeho tvorbu do veľkej miery ovplyvnilo detstvo. Už vtedy rád kreslil, čo ho naučilo základom kompozície, perspektívy a schopnosti prerozprávať príbeh. Práve tieto prvky dnes považuje vo svojich dielach za kľúčové. Okrem toho hrával počítačové hry, vďaka čomu sa zoznámil so svetom digitálnych technológií. Keď sa toto všetko spojilo, vznikla vášeň, ktorou sa necháva unášať dodnes.

Zdroj: erik.joh/Instagram
Zdroj: erik.joh/Instagram
Zdroj: erik.joh/Instagram
Zdroj: erik.joh/Instagram

Erik Johansson svojimi fotografiami nielenže spochybňuje naše vnímanie reality, ale zároveň nás pozýva do sveta, kde nič nie je nemožné. Vďaka svojej výnimočnej zručnosti a bezhraničnej predstavivosti dokazuje, že spojenie umenia a technológií môže vyústiť do fascinujúcich zážitkov. Súhlasíte?

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre