Mäso z laboratória? Nie, nejedná sa o hoax, skutočne existuje.

411

Zabezpečenie dobrých životných podmienok pre zvieratá je jedným z dôvodov výroby mäsa v laboratóriu. Tento spôsob zabezpečuje produkciu mäsa bez potreby chovu a zabíjania veľkého počtu zvierat, a preto má potenciál zvýšiť pohodu zvierat v rámci potravinového systému. 

Proces sa však v súčasnosti stále spolieha na kmeňové bunky získané zo živého zvieraťa a najpoužívanejšie kultivačné médium obsahuje fetálne bovinné sérum (FBS), ktoré sa odoberá z krvi plodu na bitúnkoch zvierat. 

Zdroj: shutterstock

Niektorí zástancovia laboratórneho mäsa tiež považujú lepšiu bezpečnosť potravín za výhodu mäsa vytvoreného v laboratóriu. Je to preto, že v kontrolovanom laboratórnom prostredí nebudú mäsové výrobky čeliť tradičnému riziku kontaminácie choroboplodnými baktériami, ako sú E. coli alebo Campylobacter, ktoré zvyčajne pochádzajú z čriev hospodárskych zvierat. Ako pri každej priemyselnej výrobe potravín, aj tu však môže dôjsť k mikrobiologickej alebo chemickej kontaminácii v rôznych štádiách. 

Zdroj: shutterstock

Udržateľnejšia produkcia bielkovín bude v nasledujúcich 30 rokoch kľúčová, vzhľadom na to, že sa očakáva, že svetová populácia vzrastie do roku 2050 na 9 miliárd a udržateľnosť je dôležitou motiváciou pre produkciu mäsa. Zatiaľ však nie je jasné, či masová produkcia v laboratóriu bude environmentálne udržateľnejšia ako tradičný chov zvierat. Zatiaľ čo niektorých zdrojov ako je voda, pôda a hnojivá, je potrebných menej v porovnaní s tým, čo je potrebné na pestovanie kŕmnych plodín a hospodárskych zvierat, sú tu iné aspekty, ktoré to komplikujú. Napríklad:

Zatiaľ čo zníženie chovu dobytka by znížilo emisie metánu, ktoré prispievajú ku klimatickým zmenám, nedávne modelové štúdie naznačili, že laboratórna výroba mäsa by mohla pravdepodobne z dlhodobého hľadiska vytvárať problematické úrovne emisií CO2. 

Výroba kultivovaného mäsa si vyžaduje značný energetický vstup, čo by mohlo predstavovať problém, ak sa na pohon výrobného procesu používajú fosílne palivá. Využívanie obnoviteľnej energie bude kľúčom k riešeniu otázok udržateľnosti.

Je mäso pestované v laboratóriu vhodné pre vegetariánov, či vegánov?

Mäso vytvorené v laboratóriu je klasická potravina vyrábaná novým spôsobom, čo vyvoláva niekoľko otázok. 

V prvých dňoch by vegáni a vegetariáni pravdepodobne úplne odmietali mäso takto vyrobené mäso, pretože ako rastové médium sa používa fetálne hovädzie sérum (FBS). Odvtedy však spoločnosti pracujú na nahradení FBS rastovým médiom, ktoré nepochádza zo zvierat, a to sa podarilo prvýkrát v roku 2022. Zatiaľ čo mäso z laboratória je stále považované za mäso, tí, ktorí odmietajú jesť mäso z dôvodov zachovania dobrých životných podmienok zvierat sa môžu rozhodnúť jesť ho, keď je vyrobené týmto spôsobom.

Zdroj: shutterstock

Ako vnímajú takto vytvorené mäso náboženské skupiny?

Zatiaľ čo židovské a moslimské náboženstvo k tomu ešte nevyjadrilo oficiálne stanovisko, niektorí veria, že by sa to nakoniec mohlo považovať za plnohodnotný prínos. Iní však nesúhlasia. Podľa nich musí mäso pochádzať zo zvieraťa, ktoré bolo zabité podľa stanovených pravidiel, ktorých uplatnenie pri tejto netradičnej výrobnej metóde môže byť komplikované. Uvidí sa, či tieto druhy výrobkov budú všeobecne akceptované. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre