Maurícius – 14 faktov o krásnom ostrove v Indickom oceáne

7077

Maurícius je ostrov v Indickom oceáne s populáciou približne 1,2 milióna a hlavným mestom je Port Louis.

utesy

 

1. Ostrov vznikol dôsledkom vulkanickej činnosti pred miliónmi rokov.

 

2. Dodo je na Mauríciu národným vtákom, ale bohužiaľ je to druh, ktorý vyhynul pred stovkami rokov. Dodo bol druh vtáka, ktorý nevedel lietať a Maurícius je jediné miesto na planéte, kde bol nájdený.

dodo

 

3. Posledný, kto ovládal Maurícius boli Briti pred tým, než sa stal samostatným v roku 1968. Po tom, čo sa stal stal republikou v roku 1992 sa premenoval na „Rapublic of Maritius“.

 

4. Hlavným mestom je Port Louis a obýva ho 40% celkovej populácie ostrova. A tiež je hlavným centrom ekonomickej aktivity na ostrove. Nachádza sa tu prístav, obchodné domy, banky, telekomunikačné kancelárie a tiež vládne budovy.

 

5. Cukrová trstina je hlavnou plodinou, ktorá sa na ostrove pestuje. Polia cukrovej trstiny zaberajú skoro 80% ostrova. Na kopcoch sa miestami pestuje čaj. Oba tieto plodiny sa z ostrova vyvážajú a tvoria príjem ostrova.

ostrov

 

6. Maurícius je domovom pre niekoľko druhov unikátnych rastlín a zvierat. Napriek jeho malej rozlohe sa môžete kochať krásnou rôznorodosťou.

 

7. Na ostrove sa nenachádzajú žiadne dravé a nebezpečné zvieratá. Dokonca aj hady, ktoré obývajú ostrov, nie sú jedovaté.

 

8. Korálový útes okolo ostrova pomáha udržiavať nižšiu teplotu oceánu a tým chráni turistov pred útokmi žralokov, medúz a iných vodných zvierat.

 

9. Najobľúbenejšou turistickou atrakciou na ostrove je 7 farebný piesok pri mestečku Chamarel. Nachádza sa tu na pomerne malom priestore piesok, ktorý má 7 rôznych farieb. Tento farebný piesok sa dokonca predáva aj ako suvenír.

mauriciuspiesok

 

10. Tým, že je Maurícius v strede Indického oceána, čelí niekoľko krát ročne silným cyklónom.

 

11. Ostrov je obývaný rôznymi druhmi ľudí ako Hinduisti, Moslinovia a Creoli, ktorí sú hlavne katolíci. Oficiálnym jazykom je tu Angličtina, Francúzština, Bhojpuri a Creolština.

tanec

 

12. Maurícius nemá stálu armádu.

 

13. Priemerná dĺžka života na Mauríciu je 73 rokov, čo sa považuje za jedno z najvyšších čísel v rozvojových krajinách.

 

14. Maurícius je najhustejšie obývaný a tiež najbohatší z z Afrických ostrovov.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Michael
11. novembra 2015 17:14

Dakujem Vam strasne moooc pekne :)

bibiana
21. januára 2019 12:10

napiste tam aj zvierata!!!!!!!!!!!!