Medvede sú skutočnými majstrami prežitia – pokiaľ ide o čuch

206

Medvede majú vynikajúci čuch, ktorý je omnoho lepší ako ten u psov alebo akéhokoľvek iného cicavca. Tento mimoriadne citlivý nos im umožňuje cítiť pachy až na vzdialenosť približne 32 kilometrov.

Zdroj Zdeněk Macháček

Čuchové receptory medveďov sú približne sedemkrát väčšie ako u psov, čo im poskytuje výnimočnú schopnosť lokalizovať potravu, nájsť si partnera alebo dokonca vyhýbať sa nebezpečenstvu. Medvede dokážu vycítiť prítomnosť iných zvierat a zdrojov potravy aj pod vrstvami snehu či pôdy.

Tento nadmieru vyvinutý čuch im pomáha prežiť v náročných podmienkach, kde je často potrebné vyhľadať potravu z veľkých vzdialeností. Čuchové schopnosti medveďov sú tak presné, že môžu rozoznať rôzne druhy rastlín a jedla iba na základe ich vône. Táto vlastnosť je jedným z dôvodov, prečo sú medvede tak úspešné v rozmanitých prostrediach od arktických oblastí až po husté lesy.

Medvede sú tak skutočnými majstrami prežitia v prírode, pričom ich čuch im poskytuje dôležitú výhodu v každodennom boji o prežitie.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre