Mestá duchov – Týchto 5 miest na našej planéte je tak opustených až to spôsobuje zimomriavky

1845

Pri vzniku strašidelného filmu musí byť inšpirácia. A kde ju režiséri hľadajú?  V mestách duchov. Čo môže byť fascinujúcejšie ako zabudnuté mesto. Medzi prvými filmami bol natočený western o duchoch Yellow Sky v hlavnej úlohe s Gregorym Peckom. Mnohé miesta, ktoré sa objavujú vo filmoch či knihách sú iba výplodom autorovej fantázie.

mestá duchov

Bohužiaľ zabudnuté mestá a vyľudnené oblasti nie sú vôbec také nereálne. Tzv. mestá duchov sú typické pre oblasť Severnej a Južnej Ameriky. Podľa najnovších prieskumov nájdeme len v samotnom štáte Kansas 6000 opustených lokalít. Príčinou ich vzniku je napríklad vyčerpanie prírodných zdrojov alebo prírodná katastrofa. Podobný osud postihol napríklad aj mesto Pattonsburg.

V priebehu neikoľkých rokov bolo viac ako tridsaťkrát zaplavené, čo donútilo jeho obyvateľov vybudovať nové mesto – New Pattonsburg. Pôvodné mesto ostalo prázdne a stalo sa tzv. mestom duchov.

V nasledujúcom zozname nájdete ďalších päť opustených oblastí po celom svete.

Bodie, California

87bc2fb7 d219 435b 849f bbf687d4f9a9
Autor tejto fotografie je petechar

Mesto bolo založené už v roku 1876 a dnes je typickým mestom duchov. Na začiatku to bolo malé mestečko, v ktorom väčšinu obyvateľov živila práca v baníctve. Postupne sem za prácou prichádzalo stále viac a viac ľudí a za štyri roky malo mesto už viac ako 10 000 obyvateľov. Po vyčerpaní všetkých prírodných zdrojov ľudia stratili zdroj obživy a mesto museli opustiť. Dnes je mesto Bodie neobývané, ale môžete navštíviť počas celého roka.

San Zhi, Taiwan

4833a207 87b3 469f b231 f6b1d97fb139
Autor tejto fotografie je Noelas

Mesto San Zhi bolo ambicióznym projektom. Malo ísť o luxusné sídla pre bohatých. Dokončenie museli investori pozastaviť po množstve smrteľných nehôd robotníkov pracujúcich na jeho výstavbe. Neskôr došli aj financie a výstavba bola pozastavená. Mesto ostalo dodnes neobývané a domy vyzerajúce ako z inej planéty zostali prázdne.

Varosha, Cyprus

Varosha Cyprus
Autor tejto fotografie je Adam Jones from Kelowna, BC, Canada

V minulosti moderná turistická destinácia bola v roku 1974 obsadená Tureckom. Obyvatelia ušli a verili, že sa o pár dní vrátia. Nevrátili sa. Dnes sa tu objavujú iba vojaci tureckej armády alebo pracovníci OSN. Jediným pozitívom je, že po odchode ľudí príšli na pláže morské korytnačky, ktoré tu kladú vajcia.

Gunkanjima, Japonsko

3bbd2165 0024 4428 8dde ac224caec448
Autor tejto fotografie je www.gilpivert.fr

Ide o jeden z 505 neobývaných ostrovov v blízkosti mesta Nagasaki. V roku 1890 spoločnosť Mitsubishi kúpila ostrov a začala ťažiť uhlie z dna oceánu. Prácu tu našlo množstvo ľudí a čoskoro sa ostrov stal jedným z najľudnatejších miest na kilometer štvorcový na svete. Počas 60. rokov 20. storočia nahradila uhlie ropa a uhľové bane začali zanikať. Hashima nebola výnimkou. V roku 1974 Mitsubishi oficiálne ukončila ťažbu uhlia a celý ostrov zostal čoskoro neobývaný.

Balestrino, Taliansko

47b6b310 6838 4b09 9113 e903f963fb48
Autor tejto fotografie je bluestardrop – Andrea Mucelli

Neexistuje písomný dokument, ktorý by hovoril o vzniku mesta Balestrino. Písomnosti sa o ňom zmieňujú okolo 11. storočia, kedy bolo vo vlastníctve benediktínskeho kňaza. Okolo roku 1860 ho obývalo približne 800 až 850 obyvateľov. Prevažne išlo o farmárov. Na konci 19. storočia zasiahlo túto oblasť niekoľko zemetrasení. Nie je isté, či zasiahli aj mesto Balestrino, ale z dôvodu geologickej nestability boli obyvatelia v roku 1953 z tejto oblasti presťahovaní do bezpečnejšej oblasti.

zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.