Mesto Kamakura požiadalo turistov, aby počas chôdze nejedli

577

Street food je dnes akýmsi rastúcim trendom. Takéto jedlo, ktoré vám veľmi rýchlo a je veľmi chutné, obľubujú najmä mladí ľudia. Každá z krajín má nejaké svoje typické jedlá alebo stavia na svetovo obľúbené ako sú napr. burgery. V japonskom meste sa však rozhodli, že jesť na ulici nebudete môcť všade.

kamakura fotografia
Foto od dalbera

Konkrétne kroky podstúpilo mesto Kamakura, v prefektúre Kanagawa. V apríli mesto vydalo oficiálne nariadenie, v ktorom požiadalo návštevníkov, aby počas chôdze nejedli. Jednou z hlavných obáv je odpad z obalov a zvyškov potravín, ktoré môžu prilákať zvieratá a tie môžu narobiť ešte väčší neporiadok, ktorý potom musia pratať miestni obyvatelia. Kamakura sa nachádza cca 30 km juhozápadne od mesta Yokohama a je domovom niektorých z najznámejších chrámov v krajine, ako aj nádherných pláži. Zástupca mesta povedal, že táto vyhláška je skôr informáciou a odporúčaním, než aby jej nedodržanie malo byť potrestané. Žiadne pokuty za jej nedodržanie totiž neexistujú.

V danom meste sa nachádza rušná ulica s názvom Komachi-dori, kde nájdete množstvo street foodových stánkov. A je to veľmi obľúbená časť mesta, pretože ju navštívi až 50 000 – 60 000 ľudí každý deň, čo je ešte viac ohromujúce, keď si uvedomíte, že ulica je dlhá len 350 metrov. Nuž, v súvislosti s tým, že sa prechádzate a popritom jete, je pre Japoncov nevhodné aj z iného hľadiska. Tvrdia totiž, že jesť a robiť počas toho iné fyzické aktivity znamená, že svoje jedlo neviete dostatočne oceniť. Pre niektorých má toto tvrdenie svoje korene v druhej svetovej vojne, kedy bolo jedlo veľmi vzácne.

Problém s turistami, ktorí jedia na ulici však nevníma len Japonsko, ale podobný pohľad na to má aj Taliansko. Vo Florencii totiž funguje v časti centra mesta úplný zákaz postávania a jedenia na chodníkoch, vozovkách či pri dverách obchodov a domov. Ide najmä o to, že je to veľmi rušná a preplnená časť mesta a ľudia sediaci na chodníkoch zavádzajú ostatným. V prípade Florencie sú však tieto obmedzenia spojené aj s vysokými pokutami – konkrétne môžete dostať pokutu aj 500 EUR.

Medzitým sa mesto s pravdepodobne najlepším „pouličným“ jedlom na svete, Bangkok, snaží nejaký čas zistiť, čo robiť so svojimi vonkajšími trhmi a stánkami s jedlom.
Niektorí miestni obyvatelia totiž žiadajú zaviesť nejaké obmedzenia alebo dokonca ich uzavretie, a to kvôli stále rastúcim davom ľudí, čo spôsobuje problémy aj s dopravou.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre