Michael Jordan – 15 Zaujímavostí o najlepšom hráčovi basketbalu všetkých čias

7465

Michael Jordan je nielen legenda basketbalu ale aj celého športu . Jeho meno sa spomína v populárnych songoch a jeho plagáty visia v izbe nie jedného tínedžera, ktorý potrebuje „nakopnúť“.

Foto. famoussportspeople.com

 

1. Jeho celé meno znie Michael Jeffrey Jordan najčastejšie sa však spomína pod prezývkou M.J.

2. Ide o historicky prvého športovca, ktorý sa stal oficiálne miliardárom.

3. Je známy tiež pod prezívkami “ Air Jordan “ a “ His Airness“ ( Air- Vzduch) kvôli svojim známym výskokom na kôš.

4. Podľa webstránky NBA je to “ Najlepší basketbalový hráč všetkých čias“.

MJ
Foto. ESPN.com

5. Vďaka spoločnosti Nike a svojej značke tenisiek Air Jordan zarába viac peňazí ako všetci pracovníci v Nike továrňach v Malajzií.

6. Bol pokutovaný sumou 5000 dolárov vždy keď si obul svoju značku tenisiek “ Air Jordan“, kedže poručoval pravidlá NBA. Avšak len v roku 2013 zarobil vďaka svojej značke 90 miliónov dolárov .

7. Keď počas jednej hry Michael Jordan skóroval 69 bodov jeho spoluhráč Stacey King ešte nejakú dobu vtipkoval : “ Spomínam si na tú noc kedy sme ja a MJ dali spolu 70 bodov“.

8. Má strach z vody – Ako malý chlapec videl ako sa jeho kamarát utopil a vyvolalo to v ňom doživotnú fóbiu z kúpania.

Basketbal
nydailynews.com

9. Má 5 detí z dvoch manželstiev.

10. V Júly 1993 prišiel o otca. Našli ho zastreleného v bažine v Južnej Karolíne . Odsúdili dvoch mužov na doživotie . Táto tragédia poznačila Michaela, ktorý krátko po tom si dal prestávku s basketbalom . Po tom, čo sa vrátil do hry a vyhral spolu s tímom Chicago Bulls prvý titul, našli ho plakať na zemi v šatni. Bol totiž deň otcov.

11. Jeho známe čísla boli 23 a 45, avšak v hre proti Magic v roku 1990 mu niekto jeho dres ukradol zo šatne a MJ si musel obliecť nič nehovoriacu 12tku. Nezastavilo to a aj tak „zavesil“ 49 bodov. Po zápase bol z toho však celý nesvoj a nerozdával ani autogramy ako mal vo zvyku.

12. To, že bol Jordan súťaživy typ je notoricky známe. Súťaživosť má však aj temné stránky . Často bol bol M.J pristihnutý nad ránom v kasíne tiež prehral v golfe 1,25 milióna. Niektoré konšpiračné teórie hovoria aj o tom, že keď sa dal M.J. na baseball bol z NBA vylúčený kvôli jeho problémom s gamblingom.

Michael Jordan
heraldsun.com.au

13. Jeho rozvod bol jedným z najdrahších rozvodov vôbec. Jeho manželka odišla so sumou 168 miliónov po 17 rokoch manželstva a troch deťoch, avšak rozchod bol akceptovaný oboma stranami. S druhou manželkou už MJ uzatvoril predmanželskú zmluvu.

14. Jeho prvý ročný plat od tímu Wizard daroval obetiam tragédie 9/11.

15. Napriek známemu motivačnému príbehu Michaela Jordana nikdy nikto nevyhodil z basketbalového tímu na strednej škole. Pravda je, že MJ v tom období ako 15 ročný nespĺňal výškové ani vekové podmienky pre vstup do tímu (tak ako drvivá väčšina hráčov) a bol priradený do tímu juniorov kým nesplnil oficiálne podmienky a teda MJ nikdy do tímu v prvom rade v tom čase ani nevstúpil na to aby ho mohol niekto vyhodiť.

Viac zaujímavostí nájdete v tejto oficiálnej biografií

zdroje: forbes, sportster, boomsbeat, wiki

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre