Minister práce hrozí skrátením alebo odobratím dávky v hmotnej núdzi, sústredí sa najmä na sociálne slabších

129

Každý, kto odmietne adekvátnu pracovnú ponuku, príde o dávku v hmotnej núdzi, alebo mu bude skrátená, navrhol minister práce, sociálnych vecí a rodiny, Erik Tomáš. Ako ďalej uviedol, na Slovensku síce evidujeme historicky najnižšiu nezamestnanosť, napriek tomu máme 165-tisíc nezamestnaných a približne 83-tisíc voľných pracovných miest.

„Medzi nezamestnanými sú aj ľudia, ktorí nechcú pracovať, ktorí sú leniví a ktorí využívajú, alebo lepšie povedané, zneužívajú systém,“ povedal minister. V tejto oblasti plánuje konečne urobiť poriadok, alebo sa o to aspoň pokúsiť.

„Chceme zamestnať čo najviac ľudí a otvorene priznávam, že chceme do práce dostať čo najviac Rómov,“ pokračoval ďalej Tomáš.

Každý jeden zamestnaný Slovák bude podľa ministra prínosom pre štát. „My totiž chceme aby sa ľudia nielen aktivizovali, ale aby sa reálne zamestnali.“

Ak primeranú pracovnú ponuku nezamestnaný odmietne, odobratie alebo skrátenie dávky v hmotnej núdzi bude na obdobie 12 mesiacov. Minister tiež predstavil zmeny v režime prác vo verejnom záujme. Aktuálne je obyvateľ povinný ich vykonať len na území svojej obce, po novom by už mal byť povinný ich vykonať aj na širšom území.

Steve Evans/flickr

Progresívne Slovenko nesúhlasí

Podľa podpredsedníčky Progresívneho Slovenska (PS) a Výboru NR SR pre sociálne veci, Simony Petrík, vzbudzuje návrh ministra práce priveľa otázok.

„Minister v tejto chvíli nevie garantovať, či štát vôbec dokáže vygenerovať dostatok pracovných miest, ktoré budú typom práce aj regionálnym rozložením vhodné pre dlhodobo nezamestnaných. Zároveň nepovedal, či si budú môcť uchádzači medzi ponukami vyberať. Veľmi vágne hovoril aj o počte a štruktúre ľudí, ktorých by sa odobratie či krátenie dávky týkalo,” uviedla podpredsedníčka.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Rožňava/Facebook

Taktiež zdôraznila, že tento návrh môže znamenať zvýšené náklady pre samosprávy. „Ak naozaj príde k nárastu tohto typu pracovných miest, nie je jasné, či budú náklady naďalej niesť obce, alebo ich na seba preberú úrady práce. V PS si preto chceme počkať na konkrétne kontúry návrhu,“ hovorí poslankyňa. Je pripravená sadnúť si s ministrom za jeden stôl a jeho návrh konzultovať.

Taktiež uvádza, že si myslí, že ministrov zámer nerieši skutočný problém so zamestnanosťou na Slovensku. „Čelíme masívnemu odlivu kvalifikovaných ľudí kvôli zlým podmienkam, vysokému daňovo-odvodovému zaťaženiu zamestnávateľov aj zamestnancov a prekážkou často býva aj zbytočná administratíva,” uzavrela tento problém Simona Petrík.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre