Ministerstvo dopravy znižuje vek rušňovodičov na 19 rokov: Slovenské vlaky budú môcť riadiť aj tínedžeri

88

Slovenské železnice čakajú významné zmeny. Ministerstvo dopravy SR schválilo návrh zákona, ktorý znižuje minimálny vek pre rušňovodičov na 19 rokov. Zákon prináša aj ďalšie úpravy, ktoré majú zjednodušiť prevádzku špeciálnych dráh.

Ministerstvo dopravy SR prijalo novelu zákona, ktorá znižuje minimálny vek potrebný na získanie preukazu rušňovodiča na Slovensku na 19 rokov. Tento krok má za cieľ zatraktívniť povolanie rušňovodiča pre mladých ľudí a zároveň riešiť nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v železničnej doprave.

Zdroj: commons.wikimedia.org

Novela zákona tiež prináša nové pravidlá pre špeciálne dráhy, ktoré budú rozdelené do troch kategórií. Prvou je metro, čo otvára možnosť budúcej výstavby metra na Slovensku. Druhá kategória zahŕňa lokálne dráhy slúžiace na regionálnu verejnú osobnú dopravu. Poslednou kategóriou sú turisticko-hospodárske dráhy, medzi ktoré patria historické lesné, poľné a detské železničky s cieľom podporiť cestovný ruch a ochranu historických pamiatok.

Cieľom novely je aj zjednodušenie procesu vydávania preukazu na vedenie dráhového vozidla, čo by malo znížiť administratívnu záťaž pre dopravcov. Ministerstvo dopravy si od týchto zmien sľubuje nielen zefektívnenie prevádzky železníc, ale aj väčšiu transparentnosť a lepšie prispôsobenie sa európskym normám.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre