Druhy návykových látok sa u mladých ľudí často menia – najnovšie prieskumy ukazujú, že kým je alkohol na zostupe, marihuane a halucinogénnym látkam sa začína dariť.

teenagers smoking photo
Photo by iwishiwashannah

Prieskum, ktorý začal so zbieraním dát už v roku 1975 a ktorého cieľom je zistiť druh návykových látok užívaných medzi mladými, bol nedávno publikovaný v publikácii Monitoring the Future. Prácu mala pod palcom Michiganská univerzita a jej Inštitút pre sociálny výskum.

Podľa zozbieraných dát rástlo užívanie marihuany v roku 2020 rovnakým tempom, ako predchádzajúce roky. Popritom však užívanie halucinogénnych látok (napr. LSD) prudko vzrástlo.

“Tieto zistenia len potvrdzujú to, s čím sa pravidelne stretávam,” tvrdí doktorka Maria Rahmandar, riaditeľka výskumného programu v Detskej nemocnici Lurie v Chicagu. “V poslednej dobe sme zaznamenali nárast prípadov, ktoré súviseli s užívaním LSD a podobných látok.”

“Podľa môjho názoru si veľa ľudí myslí, že sú prospešné – vzhľadom na to, že sa nimi zaoberajú štúdie,” povedala doktorka. Avšak na rozdiel od marihuany, ktorá bola v niektorých krajinách dekriminalizovaná, užívanie halucinogénov je stále ilegálne.

“Zdá sa, že nežiadúce účinky sú pri užívaní marihuany menšie než pri iných návykových látkach. To vedie k jej častejšiemu užívaniu.”

Podľa štúdie je marihuana naozaj najmenej škodlivou ilegálnou látkou. Vnímanie nebezpečenstva užívania kanabisu od roku 2006 klesá, kedy 55 – 56 % oproti terajším 19 – 22 % tvrdilo, že je nebezpečná.

Je však nutné pripomenúť, že klesajúcou stigmou neklesá nebezpečenstvo.

“Dnešný kanabis nie je rovnaký, ako bol ten 60. rokoch. Dnešné produkty sú úplne iné – obsahujú väčší podiel THC,” tvrdí Rahmandar.

marijuana photo
Photo by stockcatalog

“Môžeme potvrdiť, že produkty s vyššou koncentráciou THC vytvárajú väčšie riziko psychózy.” Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb takisto varuje, že u mladých užívateľov marihuany je väčšia pravdepodobnosť vzniku schizofrénie – chronického duševného ochorenia, známeho halucináciami a nezmyselnými myšlienkami.

Experti ďalej hovoria, že podľa prieskumu dosahujú aj elektronické cigarety svoj vrchol, zatiaľ čo alkoholizmus, naopak, klesá. Fajčenie marihuany a nikotínu tak isto klesá (nie však výrazne).

“Nechcem sa tešiť dopredu,” hovorí doktorka. “Myslím, že potrebujeme viac času, aby sme zistili, ako celú túto situáciu ovplyvnila pandémia a ako to bude pokračovať ďalej.”

Dokonca aj opíjanie sa kleslo u študentov v roku 2020 o 5 %.

“Podľa môjho názoru bola kvalitne vykonaná práca v oblasti verejného zdravia. Nie je náhoda, že užívanie alkoholu, ktoré môže byť najmä pre mladých ľudí nebezpečné, kleslo.”

Samozrejme, aj keď sa ukázalo, že niektoré návykové látky sú na vzostupe, stále je priestor na zlepšenie.

Doktori aj ostatní pracovníci plánujú pokračovať v monitorovaní užívania kanabisu a halucinogénnych látok. Rahmandar povedala, že rovnako je potrebné venovať pozornosť aj alkoholu a cigaretám.

“Elektronické cigarety a sú stále užívané v príliš veľkom počte práve u tínedžerov a mladých ľudí,” tvrdí doktorka. “Myslím, že napriek tomu, že za poslednú dobu jeho užívanie kleslo, stále sa vo veľkom požíva aj alkohol.”

Zdroj

Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.