Podľa najnovšej štúdie je modré svetlo je veľmi účinné a napomáha pri liečbe vysokého krvného tlaku a taktiež znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Je to skvelý nefarmaceutický spôsob prevencie resp. liečby.

blue light fotografia
Foto od Amy Aletheia Cahill

Počas štúdie boli jej účastníci vystavení 30-minútovému celotelovému modrému svetlu. Išlo o dávku 450 nanometrov, ktorá je porovnateľná s denným slnečným žiarením. Obyčajné modré svetlo, na rozdiel od ultrafialového (UV) svetla, nie je karcinogénne. Aby dokázali výskumníci posúdiť vplyv svetla, merali účastníkom krvný tlak, stuhnutosť artérií, dilatáciu krvných ciev a hladiny zásoby oxidu dusnatého v krvnej plazme pred, počas a do dvoch hodín od vystavenia tomuto žiareniu.

Vedci, ktorí vykonali štúdiu na univerzite v Surrey a Heinrich Heine University v Düsseldorfe, zistili, že vystavenie celého tela tomuto modrému svetlu výrazne znížilo systolický krvný tlak účastníkov v porovnaní s kontrolným svetlom, ktoré nemalo žiadny vplyv. A čo je ešte pozoruhodnejšie, že zníženie krvného tlaku modrým svetlom a jeho účinky sú porovnateľné s tým, ako znižujú krvný tlak lieky na to určené. Okrem toho, tento spôsob mal ešte ďalšie priaznivé účinky na zdravie človeka. Je to sľubný prísľub do budúcnosti a veľká pomoc pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení, ktoré každoročne zabijú v Anglicku viac ako 150 000 ľudí.

Christian Heiss, profesor kardiovaskulárnej medicíny na univerzite v Surrey, povedal: “Modré svetlo poskytuje inovatívnu metódu smerujúcu k presnej kontrole krvného tlaku, a to bez použitia akýchkoľvek liekov. Bolo by to obzvlášť užitočné pre tých, ktorých krvný tlak sa ťažko medicínsky kontroluje, ako to zväčša býva u starších ľudí.”

Nie je to po prvýkrát, čo sa ukázalo, že modré svetlo má pozitívny vplyv na zdravie ľudí. Modré osvetlenie stále súviselo so zlepšovaním nálady a Japonci to veľmi dobre vedia. Využívajú ho tak, že na desiatky vlakových staníc inštalovali práve osvetlenie tejto farby, a to z dôvodu, aby znížili mieru samovrážd. A naozaj sa tento zámer podaril. V priebehu 10 rokov miera samovrážd na staniciach klesla až o 84%.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť