19 Zaujímavostí o Mongolsku

Krajine kobylieho mlieka a nádhernej modrej oblohy

15328

Mongolsko, ktoré všetci poznáme je vlastne Vonkajšie Mongolsko, to Vnútorné je stále autonómnou oblasťou Číny. Hlavné mesto tejto ázijskej krajiny je Ulanbátar, čo v preklade znamená „červený hrdina“. Toto mesto bolo založené v roku 1639 ako pohyblivý kláštor a zmenilo svoju lokalitu až 28 krát než sa natrvalo usadilo na jeho súčasnom mieste pri riekach Tuuli a Selby v roku 1778.

1. Celková plocha Mongolska je 1.564.116 km2, čo robí z Mongloska o niečo menšiu krajinu ako je Aljaška. Je druhým najväčším vnútrozemským štátom, hneď po Kazachstane.

mongolsko

 

2.  Je to najviac riedko obývaná krajina na svete. Na zhruba 1,5 štvorcovom kilometri žije iba 4,3 ľudí.

mongol

3. Existuje teória, že zmrzlinu vymysleli mongolskí jazdci, keď prevážali ovocnú tekutinu v nádobách zo zvieracích čriev. V zimných mesiacoch tekutina počas dlhej cesty cez púsť Gobi zmrzla na konzistenciu zmrzliny. Expanzia Mongolskej ríše rozšírila zmrzlinu do Číny, odkiaľ údajne Marco Polo priviedol túto myšlienku do Talianska.

jazdci

4. Mongolská burza je najmenšou burzou v kapitalistickom svete. Sídli v zrekonštruovanom detskom kine.

burza

5. V tejto krajine je 13 krát viac koní ako ľudí a ovce prevyšujú ľudí v pomere 35:1.

kon

6. Ťava dvojhrbá má pôvod v Mongolsku. Jej populácia neustále klesá, no posledných 12 rokov je táto situácie čoraz viac kritická.

tava

7. Mongolské khöömii, známe ako hrdelný spev alebo alikvótny spev je ojedinelá technika spevu, pri ktorej jeden spevák vyprodukuje svojim hlasom dva simultánne tóny.

8. Púšť Gobi, ležiaca v tejto krajine, je najväčšou púšťou Ázie a piatou najväčšou na svete.

gobi

9. Až v roku 2002, Taiwan oficiálne uznal Mongolsko ako autonómnu krajinu a odstránil ju z mapy Číny.

stany

10. Snežný leopard pochádza z Mongolska. Žije tu až jedna tretina svetovej populácie tohto živočíšneho druhu.

leopard

11. 36% celej mongolskej populácie má menej ako 18 rokov.

dieta

12. Veľký čínsky múr bol vlastne postavený vo Vnútornom Mongolsku v 6.storočí.

inner-mongolia-201476_640

13. Mongolské divoké kone sa nazývajú Takh, čo označuje mongolské slovo pre ducha. Tieto kone majú 66 chromozómov, čo je 2 krát viac než má bežný priemerný kôň. Sú to posledné divožijúce kone na tejto strane planéty. Tarpan, euroázijský poddruh divokého koňa, vyskytujúci sa od juhu Španielska až po východné Rusko vyhynul v roku 1920.

jazdci-2

14. Je tiež  označované ako „krajina modrej oblohy“, pretože má viac ako 260 slnečných dní v roku.

obloha

15. Bojovník a dobyvateľ Džingischán bol jedným z najdôležitejších politických ikon všetkých čias.

portret

16. Ohromujúci počet ľudí v strednej Ázii je odhadovanými potomkami Džingischána. Genetici začali sledovať chromozóm Y v ľudskej DNA a podľa všetkého až 17 miliónov ľudí nesie Džingischánove gény, ktoré siahajú do 13. storočia.

Socha

17. Vzhľadom na vysokú nadmorskú výšku, vysoké zemepisné šírky, uzavretú polohu a účinky sibírskej tlakovej výše je Ulanbátar najchladnejšie hlavné mesto na svete. Priemerná teplota sa pohybuje okolo -1°C.

zima

18 Mongolským národným nápojom je kobylie mlieko, nazývané tiež airag alebo kumiss.

airag

19. Hlavné náboženstvo krajiny je lamaizmus alebo žltá sekta tibetského budhizmu. To vzniklo v Tibete niekedy v 7. storočí. V 16. storočí lamaizmus predstavil masám mongolský vládca Altan Khan.

tradicny-odev

zdroj: randomhistory.com

Foto: pixabay.com

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.