Morgan Freeman: 10 zaujímavostí, ktoré o známom hercovi neviete!

1548

Morgan Freeman je priam až notoricky známy herec, ktorého poznajú azda všetci filmoví diváci na svete. Hoci jeho tvár spozná okamžite takmer celý svet, o jeho živote a kariére to už neplatí. Prečítajte si 10 zaujímavostí o tomto populárnom umelcovi.

1 – Narodil sa v Memphise

Morgan Freeman sa narodil 1. júna 1937 v Memphise v štáte Tennessee. Ešte počas detských čias sa niekoľkokrát sťahoval, až nakoniec skončil v meste Chicago. Už ako 12-ročný vyhral dramatickú súťaž v rámci školy. Štúdium ukončil v roku 1955. Dokonca dostal ponuku na štipendium na študovanie drámy, ale rozhodol sa inak.

Autor tejto fotografie je Nathan Congleton

2 – Slúžil v armáde

Práve v spomínanom roku 1955 sa Morgan rozhodol nepokračovať v akademickom smere, ale narukoval do United States Air Force, teda do letectva Spojených štátov amerických. Slúžil v rokoch 1955-1959. Po návrate sa presťahoval do Los Angeles, kde sa rozhodol naplno venovať herectvu. Vtedy najmä divadelnému.

3 – Bol tanečník

V rámci svojich prvých rokov v Kalifornii navštevoval Morgan Freeman Los Angeles City College, kde študoval divadelné umenie. Vtedy mu jeden z jeho lektorov odporučil, aby sa venoval tancu, pretože mal na to predpoklady. Neskôr sa tanečníkom skutočne stal a učinkoval napríklad v muzikáloch.

Autor tejto fotografie je Nathan Congleton
View this post on Instagram

A post shared by Danny (@retrokingdanny)

4 – Prvý film v roku 1964

Aj na zahraničnej, aj na československej filmovej databáze je ako jeho prvý film vedený počin z roku 1964 s názvom The Pawnbroker, napríklad v Česku vyšiel pod názvom Zastavárník. Známy herec sa tu ale objavil len v maličkej role. V začiatkoch kariéry si zahral aj vo filmoch ako A Man Called Adam (1966) alebo Blade (1973).

5 – Malá rola vo filme Brubaker

Počas 70-tych a 80-tych rokov bol Morgan Freeman hercom v niekoľkých snímkach, ale zväčša mal len malé postavy. Najznámejší z jeho filmov v tomto období je zrejme Brubaker. Ide o vysoko hodnotenú drámu z USA vyrobenú v roku 1980. Hlavnú postavu tu stvárnil slávny Robert Redford. O štyri roky neskôr si napríklad Morgan zahral tiež v známej dráme Harry a syn, kde bol hlavnou hviezdou Paul Newman.

View this post on Instagram

A post shared by TV One (@tvonetv)

6 – Prvá nominácia na Oscara v roku 1988

V roku 1987 bola natočená kriminálna dráma Street Smart, ktorá je u nás známa pod názvami Chytrák alebo Zákon ulice. Morgan Freeman tu stvárnil jednu z vedľajších postáv a v roku 1988 bol nominovaný na Oscara za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Cenu Akadémie ale nezískal.

 

7 – Prelomový rok 1989

Prelomový bol pre Morgana Freemana rok 1989, v ktorom oslávil 52 rokov. Počas neho stihol nakrútiť hneď štyri filmy. V dvoch z nich hral vedľajšiu postavu, boli to Fešák Johnny a Sláva. Hlavnú úlohu si zahral v snímke Opri sa o mňa, ale najmä v komediálnej dráme Vodič slečny Daisy. Za výkon šoféra slečny Daisy bol dokonca opäť nominovaný na Oscara. Bolo to v roku 1990, tentokrát už v kategórii najlepší herec.

View this post on Instagram

A post shared by The Academy (@theacademy)

8 – Prvý Oscar v roku 2005

Ani svoju tretiu nomináciu na cenu Akadémie nepretavil vo víťazstvo. V roku 1995 bol nominovaný na Oscara v kategórii najlepší herec za výkon vo filme Vykúpenie z väznice Shawshank (1994). Ani tentokrát ale nevyhral. Neskôr si zahral v desiatkach ďalších známych filmov, spomeňme za všetky aspoň Sedem (1995), Zberateľ bozkov (1997) alebo Božský Bruce (2002). V roku 2004 učinkoval vo filme Million Dollar Baby a za túto postavu v roku 2005 (konečne) vyhral Oscara v kategórii najlepší herec.

9 – Stále aktívne natáča aj ako 86-ročný

Dnes už má Morgan Freeman 86 rokov, ale ani v tomto pokročilom veku stále nie je na hereckom dôchodku. V roku 2022 s ním vyšli dva thrilery Posledná cesta a The Minute You Wake up Dead. V roku 2023 sa objavil zatiaľ vo filmoch Dobrý človek a The Ritual Killer, kde hral len vedľajšiu úlohu. 57 Seconds je však jeho novinka, kde hrá hlavnú postavu.

10 – Charita, politické aj aktivistické hnutia

Obľúbený herec je všeobecne veľmi známy tým, že pravidelne prispieva rôznymi spôsobmi na charity. Veľakrát podporoval organizácie a kauzy súvisiace so vzdelávaním, umením alebo s ochranou životného prostredia. Okrem toho je tiež aktivistom v boji za ľudské práva.

Zdroj 1, Zdroj 2

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre