Poznáte moringu? Prečítajte si o jej účinkoch a skúsenostiach ľudí, ktorí sa podelili o svoju recenziu

34207

Moringa olejodárna  (Moringa oleifera) je rastlina s ktorou má skúsenosť čoraz viac ľudí po celom svete. Jej účinky presvedčili mnoho ľudí o čom svedčia rôzne recenzie na internete. V tomto článku si povieme o jej najčastejších formách, možných benefitov ale aj vedľajších účinkoch.  Máte s moringou skúsenosť aj vy? Neváhajte sa podeliť o svoju recenziu v diskusií pod článkom !

Výnimočná je najmä tým, že skrýva obrovské množstvo látok obsahujúcich dôležité vitamíny, minerály, proteíny a množstvo iných zložiek, ktoré sú neoceniteľné pre telo. Túto rastlinu je možné konzumovať v rôznych formách ako je napríklad čaj, kapsule či prášok.

moringaIde o strom, ktorého pôvod je v Himalájach a pestuje sa na obrovských plantážach napríklad v Južnej Amerike . Rastlinu možno svojim výzorom prirovnať k obľúbenému Matcha čaju, no svojimi účinkami ho v mnohom predčí.

 

Moringa prášok
Foto od wikimedia

 

Skúsenosti a recenzie Moringy

Nižšie  nájdete recenzie a skúsenosti s užívaním moringy priamo  z obchodu, ktoré dokazujú pozitívne účinky na život zákazníkov.

recenzia zuzana

 

recenzia vlado

 

recenzia eva

Recenzie a skúsenosti  zo zahraničia

Na populárnej komunitnej stránke Quora nájdeme otázku či už niekomu pomohla moringa vyliečiť jeho zdravotný problém. V danej téme sa rozprúdila diskusia, kde sa ľudia delia o svoje skúsenosti.

Prvou je Nobella E, ktorej doktor diagnostikoval cystu na vaječníkoch, ktorú sprevádzala nepravidelná menštruácia.  Pomocou prášku z moringy sa jej podarilo docieliť po dvoch rokoch pravidelnú menštruáciu.

Na  známom portály WEBMD môžu užívatelia poskytnúť svoju recenziu na ľubovoľný doplnok výživy.  Svoje skúsenosti s užívaním moringy popisujú ľudia na tomto portály nasledovne:

„Užívam moringu nepravidelne už celé roky.  Ale vždy keď sa k nej vrátim neprestávajú ma jej účinky na moje zdravie prekvapovať.  Užívam lieky  na vysoký krvný tlak a moringa mi ho vždy zníži. Cítim sa vďaka nej energický a užíval som ju aj na kašel na ktorý mi pomohla.“

 

“ Trpím hypertenziou a mám problém s cholesterolom . Užívam moringu už 3 roky . 2 čajové lyžičky na raňajky a jednu pred spaním. Lekárske prehliadky abslovujem pravidelne každých 6 mesiacov a už 2 roky mám vynikajúce výsledky. Je dôležité aby bola vaša moringa kvalitná . Ak máte nekvalitnú moringu (môže ísť o staré listy, stonky, prebytočný prach zo spracovania) môže to spôsobiť nepríjemnosti, ktoré niektorí spomínajú nižšie. Kvalitne spracovaná moringa vám ťažkosti nespôsobí. „

Samozrejme existujú aj menej pozitívne recenzie  a skúsenosti ako napríklad

Užívam jednu lyžicu moringy do môjho zeleného čaju. Nerozpúšťa sa veľmi dobre a ani nejak dobre nechutí. Na mojom zdravotnom stave som nič extra nezaznamenal.  Ani sa nezhoršil ani sa nezlepšil.

Recenzie slovenských užívateľov

Moringa olejodárna si našla cestu aj do slovenských domácnosti a niektorí užívatelia sa podelili  o svoje skúsenosti priamo na stránkach predajcov. Jedným z overených predajcov je aj spoločnosti Nutraceutics Advance. Pod jej produktom nájdeme recenzie, ktoré hovoria napríklad o tom, že jej užívatelia:

 • Sa cítia menej unavený
 • Zlepšenie krvných testov
 • Dlhodobé zlepšenie imunity
 • Pozorujú zlepšenie trávenia

Máte aj vy skúsenosti s užívaním doplnku moringa? Zanechajte váš názor v diskusií pod článkom!

 

 

Účinky moringy – na čo je dobrá?

 

Moringa olejodárna sa pri dlhodobom užívaní osvedčila vďaka účinkom aj ako skvelá prevencia voči civilizačným chorobám, no aj bežným chorobám.  Skvelé na tejto rastline je to, že jej užívanie neprináša takmer žiadne vedľajšie účinky.

Niektoré z jej blahodárnych účinkov si zhrnieme do krátkych bodov:

Zdravie srdca a cukrovka

Antixoidanty sú dôležité látky vo vašom tele, ktoré bojujú proti voľným radikálom.  Ak máte týchto voľných radikálov veľa môžete trpieť napríklad na rôzne srdcovo-cievne ochorenia alebo cukrovku.  Medzi dôležité antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v moringe patria: Quercentín, ktorý dokázateľne znižuje krvný tlak (štúdia) a kyselina chlorogénová, ktorá sa vyznačuje tým, že môže udržať zdravú hladinu cukru v krvi  po jedle (obsahuje ju aj káva)

Štúdia z roku  2012 zistila, že užívanie 7 gramov prášku z moringy (cca 1 a pol čajovej lyžice) ženami každý deň počas 3 mesiacov výrazne zvýšilo množstvo antioxidantov v krvi. Prečítajte si viac o tom aké účinky môže mať moringa na cukrovku.

Ak je váš organizmus v nerovnováhe napríklad kvôli infekcií alebo poraneniu je jeho reakciou zápal.  Ide o prirodzenú reakciu, avšak, ak trvá príliš dlho môže dôjsť ku komplikáciám.  Viacero vedcov sa zhoduje, že listy moringy vďaka svojmu zloženiu pôsobia protizápalovo . Napríklad podľa tejto . Je ale potrebný ďalší výskum predovšetkým u ľudí, keďže ten doterajší bol vykonávaný hlavne na zvieratách.

Môže znížiť cholesterol

Vysoká hladina cholesterolu znamená problém.  Existuje viacero rastlín a zeleniny, ktoré môžu efektívne znížiť cholesterol. Medzi nich sa radí aj moringa.  Užívaním kapsúl alebo prášku z moringy môže dôjsť k zníženiu cholesterolu a tým aj k prevencií srdcovo cievnych ochorení.

Účinky na vlasy a pleť

Moringa obsahuje všetky základné živiny, vitamíny a minerály, ktoré vedú k zdravým vlasom. Podporuje metabolické cesty, ktoré sa podieľajú na tvorbe keratínového proteínu a ten je životne dôležitý pre zdravé vlasy a ich rast .Moringa obsahuje aj  vitamín A, ktorý patrí medzi tie najdôležitejšie vitamíny na rast vlasov. Nedostatok tohto vitamínu totiž môže mať za následok zhrubnutie pokožky hlavy, vysušenie vlasov a následne tvorbu lupín.  Ak chcete pocítiť účinky moringy na vlasy či pleť musíte odporúčame siahnuť po moringovom oleji.

Tvorba materského mlieka (dojčenie)

dojčenie

Jedným z najpopulárnejších a najpreskúmanejších účinkov moringy je práve na dojčenie. Nielen kvôli tomu, že obsahuje mnoho potrebných živín pre vývin novorodencov.  Podľa niekoľkých štúdií táto rastlina preukázateľne podporuje tvorbu materského mlieka pretože ide o prírodný galaktagóg. Odporúčajú ho aj odborníci na známych zdravotníckych portáloch ako jeden z najlepších doplnkov výživy pre dojčenie vôbec.  Za účelom podpory produkcie materského mlieka sa používala už v minulosti.

Chudnutie

Moringa pre svoj vysoký obsah vitamínov a iných prospešných látok môže byť nápomocná ako súčasť zdravého jedálnička a tým pomôcť schudnúť.  Podľa štúdie z roku 2012 na 41 obéznych ľuďoch bol pozorovaný úbytok hmotnosti oproti placebo skupine. Okrem moringy užívali aj kurkumu a kari.  V osobitnom článku rozoberáme účinky moringy na chudnutie.

Rakovina

Je tiež pravdou, že Moringa disponuje extrémne silnými protirakovinovými účinkami, a to vďaka aktívnej látke zvanej niaziminín. Ten sa nachádza v jej listoch. Tiež môže rakovinu spôsobovať aj zápal a ak sme spomínali vyššie moringa má vysoký protizápalový potenciál. Viac o protirakovinových účinkoch moringy sa dočítate v osobitnom článku.

strom moringy

V akej forme ju možno u nás dostať ?  Moringa Čaj, tablety či prášok

Moringu je možné zaobstarať si v podobe celých sušených listov, častejšie však v podobe tabliet, oleja, ale aj ako prášok z čerstvých listov. Pravdou však je, že tablety sú  často najlepšou voľbou, pretože sú výživnejšie a   obsahujú  tiež 10-krát viac živín v porovnaní s listami. Ak však pristúpite k akejkoľvek voľbe, nikdy to nebude zlý krok. Populárny je aj čaj z moringy, ktorý ale obsahuje omnoho menej zdraviu prospešných látok – pripravit si ho viete pomocou prášku z listov moringy.

Najkvalitnejšia moringa –  Tablety  Advance Nutraceutics

Ak ste sa rozhodli moringu suplementovať je dôležité  siahnuť po overených predajcoch. Firma Advance Nutraceutics je overenou spoločnosťou, ktorá svoje doplnky výživy testuje v prísnych podmienkach a používa výhradne certifikované suroviny na ich výrobu.  Moringa Advance je vo forme kapsúl alebo tabliet  a obsahuje vysoký podiel kvalitnej moringy. Ide o čistý extrakt bez zbytočných pridaných látok. Kľudne ju môžme označiť za tú najlepšiu na trhu.

Moringa Advance

 • Podporí vašu imunitu
 • Komplexné zdravotné účinky v prírodnej forme
 • Čistý extrakt s pozitívnymi recenziami
 • Prírodná dávka vitamínov a minerálov
 • Pri 2ks doprava zadarmo
Zobraziť v akcií

Benefity

Moringa  obsahuje skutočne vysoké hodnoty minerálov a vitamínov v porovnaní s inými potravinami:

 • 15x viac draslíka ako banán
 • 10x viac vitamínu A ako mrkva
 • 25x viac železa ako špenát
 •  17x viac vápnika ako mlieko
 •  8x viac magnézia ako kel, zimná kapusta
 • 20x viac vitamínu E ako tofu
 • 7x viac vitamínu C ako pomaranč

Dávkovanie prášku a tabliet

Užívanie správnych dávok moringy je závislé od toho akú formu ste si zakúpili

 1. Moringový prášok –  Odporúčaná denná dávka je 2-6 gramov vhodné  zamiešať do napríklad do jogurtu.
 2. Moringa kapsule  / tablety –  Tu je to vskutku jednoduché. Stačí sa držať odporúčaného dávkovania uvedeného na obale. Každý výrobca dávkuje iné množstvo moringy do svojich tabliet

Nepresahujte odporúčanú dennú dávku predovšetkým v prípade kapsúl, ktoré zvyknú byť koncentrované.  V prípade moringového prášku začnite v menších dávkach a keď necítite žiadne vedľajšie účinky alebo nevoľnosť môžete dávku postupne zvyšovať podľa preferencií.

Vedľajšie a nežiaduce účinky

Moringa je považovaná za bezpečný doplnok výživy. Avšak ako pri každom produkte aj tu môže v špecifických prípadoch dôjsť k vedľajším alebo nežiadúcim účinkom. Zo skúsenosti užívateľov moringy vyplýva, že nežiaduce účinky sa môžu dostaviť pri nízkokvalitných produktoch, ktoré sú vyrábané z nekvalitných stromov moringa alebo z ich častí .  Pri konzumácií nekvalitného doplnku sa môže dostaviť

 • hnačka
 • nevoľnosť

Tiež by mali byť ostražití ľudia s cukrovkou keďže môže dôjsť k zníženiu cukru v krvi a ľudia, ktorí trpia hypotyreózou.

Kde kúpiť Moringu?

Najpohodlnejší aj cenovo najvýhodnejšie je určite objednať moringa kapsule alebo prášok cez internet. Máte tak záruku nielen najlepšej ceny ale tiež ušetríte čas chodením po rôznych obchodoch.  Moringu ponúkajú na predaj tieto značky. Možno ste narazili aj na označenie „moringa karibská“ (moringa caribbean) vedzte, že ide o ten istý druh moringy a názov je čisto marketingový.

 • Moringa Advance

Odporúčaný predajca, pôsobiaci v SR aj ČR.  Kapsule moringa advance sú vyhľadávané širokým spektrom ľudí a majú pozitívne recenzie. Teraz v akcií kúpite tu.

 • Moringa Purea

S týmto predajcom nemáme skúsenosť, nemôžeme vám preto povedať  či ide o overeného predajcu moringy.

Moringa

Moringa si získava čoraz väčšiu priazeň ľudí aj na Slovensku. Aké účinky môžete očakávať a aké recenzie zanechávajú ľudia v diskusiách ?

Editor's Rating:
4.99
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

3 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Jarka Bartos
25. januára 2020 10:50

Dobry den Zuzana

V nadvaznosti na vas clanok o moringe Vam davam do pozornosti nase web stranky. Moringou sa zaoberame
uz 5 rokov a vybudovali sme produkciu a pestovanie moringy na
St lucii v karibiku. Pekny den
Jarka bartos

Mária cimbalova
26. januára 2020 21:40

Môže sa moringa pestovať na Slovensku… A ako? Ďakujem za odpoveď…