Možnosť transplantácie hlavy sa blíži! Je to vôbec možné?

817

Bol predstavený prvý systém na transplantáciu hlavy na svete, ktorý by mal začať fungovať do 8 rokov. Začínajúca spoločnosť v oblasti neurovedy a biomedicínskeho inžinierstva BrainBridge odhalil svoj sci-fi koncept v osemminútovom videu – s desivými zvukovými efektmi.

V ukážke úplne robotický systém súčasne odoberá hlavy darcu a príjemcu a potom ich vymieňa. Okrem pacientov nie je vidieť žiadnych ľudí, pretože robotické ramená a obrovské množstvo laserov sa pustia do práce a pomocou umelej inteligencie riadia túto dosť zložitú, a zatiaľ čisto teoretickú, operáciu.

Spoločnosť BrainBridge tvrdí, že tento systém by mohol poskytnúť novú nádej pacientom trpiacim nevyliečiteľnými ochoreniami, ako je rakovina v terminálnom štádiu, neurodegeneratívne ochorenia, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba, a ochrnutie.

Jednou z niekoľkých hlavných prekážok, ktoré treba prekonať, je však neschopnosť medicíny (zatiaľ) adekvátne napraviť poškodenie nervov a miechy. Bez toho by každý príjemca transplantovanej hlavy bol ochrnutý od krku nadol.

Spoločnosť momentálne hľadá odborníkov, ktorí by pomohli prekonať tieto prekážky, a dúfa, že odhalenie koncepcie priláka špičkové talenty z celého sveta, ktoré majú záujem posúvať hranice biomedicínskej vedy a meniť svet k lepšiemu.

Longevity. Technology/youtube

„Očakávame, že projekt čo najskôr vyústi do prelomovej rekonštrukcie miechy a transplantácie celého tela,“ uviedla spoločnosť BrainBridge. „Z dlhodobého hľadiska sa však projekt rozšíri do oblastí, ktoré zmenia zdravotnú starostlivosť, ako ju poznáme.“

Koncept je dielom vedúceho projektu, Hashema Al-Ghailiho z Dubaja, biotechnológa a vedeckého komunikátora.

„Každý krok bol starostlivo premyslený na základe rozsiahleho vedeckého výskumu, ktorý uskutočnili a publikovali odborníci z rôznych oblastí vedy,“ povedal. „Cieľom našej technológie je posunúť hranice možností lekárskej vedy a poskytnúť inovatívne riešenia pre tých, ktorí bojujú so život ohrozujúcimi stavmi. Naša technológia sľubuje, že otvorí dvere k život zachraňujúcim liečebným postupom, ktoré boli ešte pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné.“

Pri transplantácii bude darcom pacient s mozgovou smrťou s funkčným telom a životne dôležitými orgánmi v dobrom stave. Tým sa však proces nekončí, plánuje sa aj transplantácia tváre od darcu. Transplantácie tváre sa už s veľkým úspechom uskutočňujú, ide však o nesmierne zložité operácie, ktoré si vyžadujú mesiace plánovania a viaceré chirurgické tímy.

Zdroj Nhia Moua

Podľa plánov spoločnosti BrainBridge, sa táto operácia bude opäť vykonávať pomocou toho istého robotického chirurga poháňaného umelou inteligenciou ako transplantácia hlavy.

Vzhľadom na to, že proces je stále vo fáze konceptu, je málo pevných informácií o tom, ako bude operácia fungovať, ale propagačné video obsahovalo rôzne podrobnosti. Po operácii bude nasledovať fyzická rehabilitácia a psychologická podpora, po štyroch týždňoch v umelom spánku, aby sa miesta transplantácie mohli zahojiť.

Nakoľko je však reálne, že si ľudia niekedy budú môcť vymeniť telá? Táto myšlienka už stáročia vzbudzuje množstvo otázok, v neposlednom rade aj vďaka príbehu o Frankensteinovi.

Prvý zaznamenaný pokus o transplantáciu hlavy sa uskutočnil v roku 1908 na psovi, ale bez úspechu. Doktor Vladimir Demikhov pokračoval v práci v 50. rokoch 20. storočia, keď transplantoval živú hlavu na ďalšie psy, čím vlastne vytvoril dvojhlavého psa. To sa technicky nedalo považovať za transplantáciu hlavy a žiadny z pokusných jedincov neprežil veľmi dlho, čo nie je žiadne prekvapenie.

BArchBot/wikimediacommons

V 70. rokoch 20. storočia vykonal vedec Dr. Robert White transplantáciu hlavy na opici. Zviera údajne prežilo 8 dní a bolo schopné vidieť, počuť, cítiť a uhryznúť jedného z kolegov doktora Whitea, ale nebolo schopné pohybovať svojím novým telom, pretože tím nedokázal pripojiť miechu. Uskutočnil zhruba 30 takýchto transplantácií.

Kontroverzný neurochirurg, Sergio Canavero, nedávno uviedol, že úspešne vykonal transplantáciu ľudskej hlavy. Darca aj príjemca však boli mŕtvi, čo dosť spochybňuje úspešnosť.

Bioetik, Dr. Paul Root Wolpe, uviedol, že navrhovaná operácia sa pohybuje na tenkej hranici medzi lekárskou starostlivosťou a vraždou.

Zdroj Olga Kononenko

V súčasnosti je pre väčšinu ľudí transplantácia hlavy ešte veľmi vzdialená a možno nikdy nebude uskutočniteľná. Pokrok, ktorý sa dosiahne v snahe dosiahnuť tento cieľ, by však mohol znamenať obrovský pokrok v lekárskej starostlivosti, najmä v oblasti poškodenia miechy. Samozrejme, ak sa bude postupovať eticky.

Či sa hlavy budú jedného dňa vymieňať ako súčiastky v továrni na autá, sa ešte len uvidí.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Meg
29. mája 2024 17:37

Naozaj by to bolo možné?