Muži a vysoké podpätky? Prečítajte si, prečo je celkom v poriadku, ak ich nosia

1241

Hoci je to relatívne známa informácia, nie všetci ju počuli – muži v minulosti nosili podpätky. Dokonca skôr ako ženy! Topánky na vysokom podpätku boli pôvodne určené mužom, no s plynúcim časom sa to zmenilo. Zdá sa však, že pomaly sa tento trend vracia a dnes ich nosí čoraz viac pánov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marc Jacobs (@themarcjacobs)

História týchto topánok siaha až do 10. storočia. Rozdiel však je v tom, že v minulosti neboli podpätky vnímané ako módny doplnok. Naopak, mali mimoriadne praktický význam. Perzským jazdcom na koňoch totiž pomáhali udržať nohy v strmeňoch.

Táto „perzománia“ prišla do Európy koncom 17. storočia a okamžite sa stala veľkým hitom. Pánska móda sa preto začala sústrediť na zvýraznenie mužských vypracovaných lýtok a stehien. Tento trend však rýchlo prenikol aj do dámskeho sveta. Práve feminizácia bola dôvodom, prečo ich páni prestali okolo roku 1730 nosiť.

2d46e05821843c14c5b2f4d8c5.jpg
Zdroj: jamescharles / Twitter

Hoci ich v priebehu 18. storočia vyradili páni zo svojich šatníkov, zdá sa, že od roku 2017 si opäť pomaly hľadajú cestu späť. Čoraz viac mužov sa nebojí ukazovať aj svoju „ženskejšiu“ stránku a sebavedome nosia podpätky.

Topánky na vysokom podpätku nosí aj množstvo dizajnérov. Jacobse Andrew Groves, profesor módneho dizajnu na Westminsterskej univerzite, priznal, že je preňho mimoriadne osviežujúce, keď vidí v podpätkoch aj dizajnéra ako Marc Jacobs. Okrem toho sa zamýšľal aj nad symbolikou topánok. Stali sa totiž symbolom moci a statusu, no zároveň určujú aj vzťah dominancie a podriadenosti. Je zaujímavé sledovať, ako sa v očiach mnohých javia muži v podpätkoch stále ako čudáci. Mnohí sa pohoršujú, keď vidia na mužovi takýto typ obuvi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marc Jacobs (@themarcjacobs)

Dôvodom je skutočnosť, že vysoké podpätky sa v súčasnosti spájajú viac s dámskou módou. Tento trend sa však pomaly mení, keďže si ich obúva čoraz viac pánov. Všimli si to aj výrobcovia topánok, pretože dnes môžete nájsť čoraz viac topánok na vysokom podpätku aj v pánskom oddelení. Páni, obuli by ste si niečo podobné aj vy? Alebo patríte k táboru, ktorý tvrdí, že tieto topánky sú výlučne pre ženy? Dajte nám vedieť v komentároch, ku ktorej strane sa prikláňate!

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.