Mužský antikoncepčný gél je bezpečnejší a účinnejší ako iné spôsoby prevencie

795

Antikoncepčný gél pre mužov, nanášaný raz denne na lopatky, zaberá rýchlejšie ako podobné injekcie. Ale hlavne je bezpečnejší a účinnejší, uvádza nová klinická štúdia. Gél znižuje počet spermií až na hranicu považovanú za bezpečnú formu antikoncepcie. Trvá to v priemere 8 týždňov, zaberá teda rýchlejšie než antikoncepčné injekcie pre mužov účinkujúce po 9 – 15 týždňoch.

Podľa výskumníkov z Programu na vývoj antikoncepcie amerických Národných inštitútov zdravia (NIH) by to mohlo u mužov zvýšiť záujem o túto formu antikoncepcie.

Zdroj CDC

Štúdie sa zúčastnilo 222 mužov, ktorí si na lopatky raz denne natierali 5 mililitrov gélu, približne jednu čajovú lyžičku. Gél obsahuje dva hormóny – testosterón a segesterón acetát (SGA), predávaný v USA pod obchodným názvom Nestorone.

Testosterón sám osebe znižuje počet spermií, SGA jeho účinok ešte urýchľuje a zvyšuje. Na dosiahnutie potrebného účinku je preto potrebná nižšia dávka testosterónu, ktorá nespôsobuje stratu libida ani iné nepriaznivé vedľajšie účinky.

Vedci teraz skúmajú účinnosť gélu ako metódy brániacej otehotneniu, jeho bezpečnosť, znášanlivosť a čas potrebný na návrat k pôvodnému stavu po ukončení jeho podávania. Kvôli riziku tehotenstva sa od účastníkov mužského pohlavia vyžaduje, aby boli v záväznom, monogamnom vzťahu a potrebujú súhlas aj od svojich partneriek. Pár musí súhlasiť s používaním gélu ako jedinej antikoncepcie a so sexom aspoň raz mesačne počas jedného roka. Počas celej štúdie sa mužom pravidelne testuje počet spermií, čo je dobrý prediktor plodnosti. Ak počet spermií zostane nízky, šanca na otehotnenie je malá.

Zdroj Reproductive Health Supplies Coalition

Na schválenie lieku sú potrebné ďalšie kolá klinického testovania, v súčasnosti však na podrobnejšie skúmanie v treťom kole chýbajú finančné prostriedky. Tie by musela dodať veľká farmaceutická spoločnosť, uviedol gynekológ Dr. Brian Nguyen, ktorý sa podieľa na klinickom skúmaní gélu.

Prieskumy v USA a vo svete ukázali, že muži sú ochotní používať túto antikoncepciu.

„Vo všeobecnosti vždy povedia, že by mali záujem,“ povedal Nguyen.

„Dopyt tu bol vždy, ale teraz je intenzívnejší,“ uvádza Heather Vahdatová, výkonná riaditeľka Iniciatívy pre mužskú antikoncepciu. „Denne dostávame e-maily od ľudí, ktorí sa pýtajú, kde sa môžu prihlásiť do klinických skúšok.“

„Ľudia sa stále pýtajú, ako dlho ešte potrvá, kým sa tento produkt dostane na trh. Väčšina tvrdí, že tak 5 – 10 rokov, ja s nimi však nesúhlasím,“ uvádza Nguyen.

Scary Mommy/pinterest

Šanca, že sa niektorá z týchto mužských antikoncepčných látok – gél, fyzikálne blokátory, tabletky a ďalšie nové metódy – dostane na trh, však závisí od toho, či investori s hlbokými vreckami uznajú, že dopyt skutočne existuje, povedal Vahdat.

Aby sa k tomu dospelo, musí sa podľa nej zmeniť pohľad na mužskú a ženskú antikoncepciu ako na navzájom sa vylučujúce krajiny s dvoma odlišnými skupinami obyvateľstva, ktoré si ich žiadajú.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre