Mystický Čcheng-tu – mesto nasiaknuté dejinami, tradíciami, vôňami aj farbami

1198

Čcheng-tu6

Keď sa povie Čína, väčšina ľudí si predstaví Veľký čínsky múr, Tibet či Zakázané mesto v Pekingu. Čína je však omnoho viac než len tieto tri najnavštevovanejšie pútnické miesta. V Číne sa nachádzajú najvyššej hory na svete, niektoré z najväčších púští, odľahlé džungle i najväčšie svetové metropoly. Táto krajina s bohatou históriou prešla za posledné desaťročia veľkou industrializáciou, no napriek tomu si zachovala svoj jedinečný ráz.

Čcheng-tu7

Čcheng-tu5

Provinčné mesto Čcheng-tu, ktoré sa rozkladá na území, kde pred viac než štyri tisíc rokmi prekvitala kultúra doby bronzovej, je nasiaknuté dejinami, tradíciami, vôňami aj farbami. Štyristo rokov sa v Čcheng-tu vyrábal pestrý hodvábny brokát pre cisársky dvor a dodnes je mesto hrdé na hodváb a satén, ktorý sa tu predáva. Ako v mnohých čínskych mestách aj tu nové súperí o miesto so starým. Štvrte a ulice s tradičnými domami sa zrážajú s rušnými obchodnými centrami, ako napríklad ulica Čchun-si, ktorá je preplnená neónovými reklamami a ulica Tin-li, ktorá patrí k pôvabným starobylým mestským štvrtiam. V historickom centre sa prelína taoistická a budhistická kultúra. Množstvo zachovalých kláštorov je dnes zapísaných do svetového dedičstva UNESCO.

Čcheng-tu4

Provincia S´-čchuan je taktiež svetoznáma skvelou gastronómiou a čchengtuská kuchyňa, kde prevláda najmä pálivé orientálne korenie s výrazne aromatickou vôňou, jej robí len najlepšie meno. Mesto je známe tiež množstvom čajovní a barov. V skutočnosti má Čcheng-tu viac čajovní a barov než Šanghaj, a to i napriek tomu, že v tomto meste žije dvakrát menej ľudí.

Čcheng-tu1

Čcheng-tu po páde dynastie Sui stratilo svoj ekonomický aj politický význam, no znovu ho získal v druhej svetovej vojne, keď sa Čankajškovej nacionalistickej vláde podarilo zvrátiť japonský plán napadnúť Čínu a komunistickej vláde sa toto mesto poddalo ako jedno z posledných. Okrem toho sa Čcheng-tu hrdí dvoma najpopulárnejšími pozoruhodnosťami v okolí: zoologickou záhradou a chovnou stanicou pánd. Na tomto mieste môžte pozorovať viac pánd, než kdekoľvek inde. V meste taktiež nájdete viacero unikátnych múzeí vrátane S´- čchuanského múzea vedy a technológií s preslávenou expozíciou orchestra robotov a S´- čchuanského univerzitného múzea. Zaujímavosťou je aj miestna škola, ktorá sa od svojho založenia dynastiou Han pred dve tisíc rokmi nachádza stále na rovnakom mieste. Táto škola bola taktiež prvou verejnou školou na svete. Veľkej obľube sa tešia i predstavenia v opere, ktoré sú na prvý pohľad bizarným spojením rôznych vystúpení – hudobných, tanečných, kúzelníckych a hltana ohňa.

Čcheng-tu3 Čcheng-tu2

O Čcheng-tu sa hovorí, že je jedným z najkrajších a najzáhadnejších miest vo východnej Ázii a to práve preto, že ponúka vzrušujúcu kombináciu starej a modernej Číny.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre