Mýtické postavy, o ktorých si ľudia mysleli, že skutočne existujú. Čomu veríte vy?

464

Ako deti sme milovali rozprávky a ruku na srdce, kto nemal najradšej práve tie, kde vystupovali mýtické postavy – od morských panien až po krakekov či kyklopov. Odkiaľ sa ale berú podobné bytosti? Stačila na ne ľudská fantázia alebo majú reálny základ? Možno stačilo niečo niekde vidieť alebo počuť, ako sa vraví bez vetra sa ani lístok nepohne. Úplnou záhadou boli pre nich zvieratá ako lamantíny, chobotnice alebo kojoty, z ktorých sa následne stávali rozprávkové bytosti. 

Teraz vám predstavíme zvieratá, ktoré boli mylne považované za mytické. No musíte uznať, že ako z tohto sveta nevyzerajú.

Severania žili v domnení, že obrovská chobotnica je Kraken, ktorý ničí lode

Zdroj Diane Picchiottino

Kraken je jedným z najdesivejších tvorov, ktoré pochádzajú zo severskej mytológie. Išlo o to, že námorníci na lodiach občasne vo vode spozorovali veľké monštrum s dlhými mohutnými chápadlami (možno bola veľkosť tvora mierne skreslená účinkom rumu, ktorý bol na lodiach úplne bežný). Tieto vo vode plávajúce monštrá neboli ničím iným, než tvormi patriacimi k hlavonožcom, takže niečo podobné veľkej chobotnici.

O lebke nosorožca sa kedysi verilo, že je to lebka draka

Zdroj Vlad Zaytsev

Predovšetkým v čase stredoveku ľudia žijúci v Európe verili, že draci sú zlé tajomné bytosti prinášajúce skazu. V rozprávkach boli hrdinovia, ktorí mali za úlohu drakov zabiť a podobne to bolo aj v realite. Jedno rakúske mesto si vymyslelo príbeh, ktorý si nikto nedovolil spochybniť, nakoľko sa v kameňolome našiel dôkaz – naozaj podivne vyzerajúca lebka, o ktorej tvrdili, že patrila drakovi, ktorého skolili. Preto ju aj hrdo vystavili na radnici.

Ľudia tomu naozaj dlho verili, až kým to v polovici 19.storočia nepreskúmal paleontológ. Ten zistil, že lebka patrí nosorožcovi srstnatému! Ten však už dávno vyhynul. Okrem lebky nosorožca si ľudia mýlili aj kosti dinosaurov s kosťami draka. Keď mohli žiť tie, prečo by drak nemohol? 

Starovekí Gréci videli lebku skameneného slona a mysleli si, že je to Kyklop

Zdroj: wikimedia common

Ak ste aspoň čiastočným znalcom gréckej mytológie, potom ste už určite počuli o mýtickej bytosti – kyklopovi – ktorý je jej súčasťou. Ide o jednookého tvora, ktorý je zobrazovaný ako neľútostný obor, ktorý sa živí ľuďmi. Niet sa preto, čo čudovať, že z neho mali ľudia strach. 

Ako ale vzniklo domnenie, že kyklopi skutočne existujú? Môžu za to lebky slonov žijúcich v Stredomorí, tie mali totiž v lebke “dieru” ktorá mala počas života zmysel vo výstupe chobota, to ale tamojších ľudí presvedčilo, že sa môže jednať o zvláštne bytosti – kyklopov. 

Starovekí Egypťania verili tomu, že plameniaky sú v skutočnosti fénixovia

Zdroj Edrick Krozendijk

Fénix sa v starovekej gréckej literatúre objavuje ako vták, ktorý po dosiahnutí určitého veku vzplanutie a zostane z neho len popol, z ktorého sa znovuzrodí. Veľkosťou by sa dal pripodobniť pávovi alebo plameniakovi. Takže, keď ľudia videli tie ružové stvorenia, napadlo im len jediné – ide o mýtického Fénixa. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre