Na ktorej ruke sa nosí obrúčka?

84

Kde sa nosí svadobná obrúčka? Čo so zásnubným prsteňom po svadbe? Zvyky sa po celom svete líšia. Pozrite sa však na to, aké tradície a trendy sú populárne najmä u nás na Slovensku.

Symbolika obrúčok

Dokonalý kruh, ktorý nemá začiatok ani koniec, symbolizuje večnú lásku. Význam však má aj priestor vo vnútri obrúčky. Predstavuje vstup do nádherného života plného nových pocitov, zážitkov a skúseností.

 

Kde sa nosí svadobná obrúčka?

Existujú rôzne názory na to, kde by sa obrúčka mala nosiť. U nás, aj vo väčšine ďalších krajín, je zvykom nosiť obrúčku na prstenníku ľavej ruky. Má to svoje korene v antickom Ríme a Egypte, kde verili na žilu lásky, ktorá z tohto prsta vedie priamo do srdca. Prsteň na tomto prste symbolizoval, že vaše srdce patrí osobe, ktorá vám prsteň darovala.

 

Riaďte sa vašim pocitom

Ak vám však tradície nevyhovujú, dajte si obrúčku tam, kde vám to bude najpohodlnejšie. Je to čisto vaša osobná záležitosť a neexistuje tá jediná správna voľba. Niektorí ľudia nenosia obrúčky vôbec alebo ich nosia len príležitostne. Iní ich nosia na iných prstoch, napríklad, na prostredníku. Pre pravákov môže byť nosenie obrúčky na ľavej ruke aj praktickou záležitosťou. Väčšinu činností totiž vykonávajú pravou rukou, čo znižuje aj riziko poškodenia obrúčky. Pre ľavákov je zase vhodnejšia obrúčka na pravej ruke.

 

 

Ako je to vo svete?

V niektorých krajinách sa však obrúčky nosia na pravej ruke. Je to tak, napríklad, v krajinách východnej Európy, juhovýchodnej Ázie a Latinskej Ameriky.

Bridal wedding bouquet isolated with rings

Kam so zásnubným prsteňom?

V deň svadby by mala byť hlavnou hviezdou obrúčka. Preto je dobre zásnubný prsteň odložiť alebo ho aspoň presunúť na druhú ruku. Po svadbe si niektoré ženy nechávajú iba obrúčku. Je však škoda nechať krásny zásnubný prsteň zapadnúť prachom. V posledných rokoch je trendom nosiť obrúčku spolu so zásnubným prsteňom na jednom prste. V takom prípade by ste mali nasadiť najskôr obrúčku, a potom zásnubný prsteň. Konečné rozhodnutie je však opäť len na vás. Niekedy prsteň s obrúčkou k sebe nepasujú kvôli vlnitému dizajnu alebo nízko osadenému kameňu. Vtedy môžete zásnubný prsteň nosiť na inom prste, či dokonca inej ruke, ako obrúčku. Niekomu veľkosť prsteňa sadne aj na iný prst, niekto bude potrebovať miernu úpravu od skúseného zlatníka. Pozor však na prstene, ktoré sú po celom obvode osadené drobnými kamienkami. V takomto prípade úprava nie je možná.

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre