Na nádhernom gréckom ostrove žije iba žalostných 20 obyvateľov, preto láka nových ľudí na rôzne benefity

1985

Ak sa cítite unavení z dnešnej doby a chcete svoj život zmeniť najviac ako sa len dá, tak potom zbystrite. Chceli by ste žiť takmer bez stresu, na krásnom ostrove uprostred mora? Grécky ostrov v súčasnosti hľadá obyvateľov a ponúka plat aj iné výhody každému, kto sa tam presťahuje. Ak vás takáto ponuka oslovila, dozviete sa o nej všetko potrebné.

Ostrov so žiarivou minulosťou a veľkými plánmi do budúcnosti – aj takto by sa dal nazvať. Ostrov Antikythera sa nachádza v Egejskom mori a je obklopený tyrkysovými vodami s rozlohou asi 7,89 štvorcových kilometrov. Nájdete na ňom jediné mesto s názvom Potamos. Tento malý ostrov na seba upozornil začiatkom 20. storočia, keď sa tam našlo 2000 rokov staré zariadenie, ktoré sa považuje za prvý počítač, tzv. Antikyterský mechanizmus. V priebehu ďalších desaťročí sa ostrov vrátil do zabudnutia, ale teraz dúfa, že sa opäť stane novým domovom pre jeho nových obyvateľov.

Ostrov nedávno začal s projektom repopulácie s pomocou a sponzorstvom pravoslávnej cirkvi v Grécku. Kampaň sa snaží prilákať celé rodiny, ktoré sú ochotné zmeniť svoj život a presťahovať sa na toto úžasné miesto. Na oplátku budú vybraní šťastlivci odmenení domom, časťou pôdy, na ktorej budú pestovať jedlo alebo založia si firmu a taktiež mesačnou mzdou vo výške približne 560 dolárov počas ich prvých 3 rokov pobytu. Dnes žije na ostrove iba žalostných 20 obyvateľov. Tento projekt vznikol ako možné riešenie pre malý a neustále klesajúci počet obyvateľov ostrova, pričom svoju komunitu stráca aj z dôvodu poklesu pôrodnosti a migrácie mladých dospelých do rôznych miest s cieľom hľadať lepšie ekonomické príležitosti.

Úrady síce uprednostnia gréckych občanov, no veľkú šancu majú aj iné národnosti. V skutočnosti sa prvé rodiny už presťahovali na tento malý ostrov a vďaka novým obyvateľom sa miestna škola po viac ako 24 rokov mohla znova otvoriť! Je to síce odľahlý, ale veľmi prepojený ostrov. Mestský ruch nájdete 2 hodiny trajektom na ostrove Kréta alebo 4 hodiny v gréckej Lakonii.

View this post on Instagram

Pusia ? #andikitira #antikythera

A post shared by Edward Edge (@edwardxedge) on

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre