Na hraniciach s Ukrajinou nájdete unikátny lanový most, ktorý vyzerá akoby bol v džungli a stretávajú sa tam 3 štáty

1321

Aj na Slovensku máme niekoľko rarít. A tento lanový most možno medzi ne pokojne zaradiť. Nachádza sa len 1,5 km od ukrajinskej hranice a vedie ponad rieku Latorica. Okrem iného je významný pre miestnych obyvateľov, ktorí si ho v podstate postavili svojpomocne. Chodia tadiaľ peši, bicyklami či dokonca aj motorkami a skracujú si tak cestu. A čo je to vlastne za most? Nuž, pozrieme sa na neho trochu bližšie.

Tento lanový most nájdete medzi obcami Ptrukša a Boťany. Je to cca 100 metrov dlhý a necelý 1 meter široký visutý most, ktorý rozhodne nevyzerá, že sa nachádza na Slovensku. Nápadne pripomína mosty v džungli aké poznáte z rôznych dobrodružných filmov. Postavili ho obyvatelia obce Ptrukša, odkiaľ k nemu máte najbližšie, ešte v roku 1968. Slúži ako taká skratka do Čiernej nad Tisou či neďalekej Ukrajiny. Ľudia ho využívali od jeho vzniku a inak tomu nie je ani dnes. A to aj napriek tomu, že nie je práve v najlepšom stave, no v konečnom dôsledku je aj vďaka jeho stavu takým zaujímavým.

Je však známy tiež tým, že sa tam stretávajú až tri štáty, a to Slovensko, Maďarsko a Ukrajina. Most síce vyzerá trochu nebezpečne, keďže pri prechode sa nemálo hojdá a chýba pár dosiek, čo niekomu môže spôsobiť problémy, avšak je bezpečný. Vzhľadom k týmto faktom sa tak na neho môžu tešiť najmä milovníci adrenalínu. Čo sa ešte týka jeho umiestnenia, tak dodávame, že nad riekou je približne v 7 metrovej výške.

Ptrukša je posledná obec na slovenskej hranici, teda zo slovenskej strany sa tam dostanete iba jednou cestou, potom už nasledujú ukrajinské hranice. Obec je ďalej zaujímavá množstvom malých jazierok, ktoré sú pozostatkom slepých ramien Latorice. Nezabúdajte ani na to, že oblasť Latorice sa považuje za chránenú krajinnú oblasť, preto tam platí 4. stupeň ochrany.

Čo sa týka prístupu k mostu, tak je to trochu problém, pretože v obci nenájdete žiadne značky, ktoré by vás k nemu priviedli. Avšak, my sme to riešili tak, že sme sa opýtali miestnych obyvateľov a tí boli naozaj ochotní. Jeden z nich nás dokonca priviedol až k mostu. Avšak, od samotnej dediny je most vzdialený len približne 2 kilometre a terén je ľahký. Ani sa nenazdáte a už budete pri moste. Je to teda vhodná atrakcia aj pre rodiny s deťmi či starších ľudí. Pozor si však dajte na to, aby ste pri sebe mali občiansky preukaz, pretože hraniční policajti sa na danom mieste veľmi často zdržiavajú, tak aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám.

Bonus – cestou z alebo do Ptrukše sa môžete zastaviť pri Moste sv. Gottharda, ktorý leží pred obcou Leles. Vybudovali ho v 14. storočí, je dlhý 70 metrov a široký 5 metrov. Kedysi slúžil na to, aby preklenul dnes už zaniknutý ramenný tok nazývaný Tica. Je zaujímavé, že kedysi ním viedla cesta, ktorá dnes už neexistuje a vyzerá to, akoby tento most išiel kdesi do neznáma. Neďaleko dedinky leží bufet Latorica, kde sa prípadne môžete občerstviť.

 

 

 

 

Zdroj, Foto: Zaujímavý svet

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre