Na Zemi pristála čínska sonda so vzorkami z odvrátenej strany Mesiaca

59

Čínska sonda Čchang-e 6 v utorok pristála na Zemi so vzorkami hornín a pôdy z málo preskúmanej odvrátenej strany Mesiaca. Očakáva sa, že medzi vzorkami budú aj 2,5 milióna rokov staré vulkanické horniny. Čínski vedci dúfajú, že vďaka nim získajú odpovede na otázky ohľadne geografických rozdielov na oboch stranách Mesiaca.

picryl

Čchang-e 6 (v čínskej mytológii bohyňa Mesiaca) bola vôbec prvou misiou, ktorej cieľom bolo získať vzorky pôdy a hornín na odvrátenej strane Mesiaca. Po odobratí vzoriek pomocou vŕtačky a robotického ramena, sonda prvýkrát v dejinách rozvinula čínsku vlajku na odvrátenej strane Mesiaca.

Sonda odštartovala 3. mája 2024, z čínskeho kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan v Juhočínskom mori. Do vesmíru ju vyniesla nosná raketa Čchang-čeng 5. Misia trvala 53 dní a čínska vesmírna agentúra ju označila za úspešnú.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre