Náhodné fakty: čo je to Kukur Tihar a prečo majú vojenské psy vždy väčšiu hodnosť ako ich psovodi

2639

Vitajte v dnešnom výbere náhodných faktov. Dozviete sa, akú fyzickú aktivitu by ste mali vykonávať, aby sa vám zlepšila pamäť. Ďalej vám vysvetlíme, prečo vojenské psy mávajú väčšiu hodnosť ako ich psovodi a na konci zistíte, že by ste u seba doma mali usporiadať Kukur Tihar, ak chcete poďakovať svojmu psovi za jeho vernosť a priateľstvo.

 

Fakt č. 1: Chôdza

Štúdia z roku 2011 dokazuje, že dospelým ľuďom, ktorí chodili 3-krát týždenne 40 minút počas jedného roka, sa zväčšil hipokampus. Skupine, ktorá sa venovala strečingu, sa mozog zmenšil. Chodci dosahovali lepšie výsledky aj v niektorých pamäťových testoch.

 

Fakt č. 2: Pikantné jedlo

Pikantnosť sa často zamieňa s chuťou. Tá pochádza práve z chuťových pohárikov na jazyku. Chuťové poháriky obsahujú nespočetné množstvo receptorov. Keď na jazyk dopadnú zlúčeniny ako cukor, príslušné receptory sa aktivujú a prostredníctvom neurotransmiterov vysielajú do mozgu signály, ktoré ho informujú o tom, ktorú z piatich chutí si práve vychutnáva.

Naše telo rozpoznáva korenie pomocou úplne iného systému ako systém pre chuť. Tlmočí ho trojklanný nerv, čo je časť nervového systému, ktorá posiela do mozgu pocity dotyku a bolesti. V tomto zmysle pikantnosť teda nie je chuť, skôr reakcia. Korenie dráždi jazyk, a tak vysiela do mozgu signály, že ústa sú v kontakte s niečím potenciálne škodlivým. Mozog potom reaguje dočasným znecitlivením jazyka, čo je pocit, ktorý máme, keď jeme korenené jedlo, pretože je to potenciálny ochranný mechanizmus.

 

Fakt č. 3: Taliansko

Taliansky najvyšší súd oslobodil bezdomovca, ktorý ukradol syr a klobásy zo supermarketu v Janove. Rozhodli, že krádež malého množstva potravín, hladnými a chudobnými, nie je trestným čin.

 

Fakt č. 4: Psy v armáde

Vojenské pracovné psy majú osobitné miesto v srdciach vojakov, ktorí s nimi pracujú. Zaobchádza sa s nimi s rovnakou cťou a rešpektom ako s akýmikoľvek inými vojakmi.

Majú slávnostný ceremoniál, keď dostávajú vyznamenania, a sú pochovávané s vojenskými poctami. Majú hodnosť, a ako káže tradícia, vyššiu ako ich psovod. Je to preto, aby sa k nim psovod správal primerane a zároveň aby pes nemal neprimerané tresty, ak niekedy neuposlúchne rozkaz.

 

Fakt č. 5: Potápači

Potápač golfových loptičiek zvyčajne zarobí od 50 000 do 100 000 dolárov ročne. Potápač alebo spoločnosť, ktorú zastupuje, zvyčajne podpíše exkluzívnu zmluvu s 10 až 20 ihriskami na získavanie ich loptičiek z vodných plôch. Práca s takýmto množstvom golfových ihrísk znamená, že rozvrhy musia byť veľmi starostlivo organizované, aby mohli byť všetky pokryté čo najefektívnejšie. Za každú získanú loptičku buď zaplatia golfovému ihrisku poplatok, alebo ponúknu percento z nájdených loptičiek. Zvyšné loptičky sa buď predajú športovým obchodom, alebo sa predajú online.

Ide o pomerne veľa práce za zdanlivo mizernú sumu, ale pri zbere viac ako 3 000 loptičiek denne, to rýchlo vychádza na veľmi slušný ročný príjem.

 

Fakt č. 6: Festival psov

Každý pes má svoj deň a pre psov v Nepále táto fráza nemôže byť doslovnejšia. Psy sú oslavované a požehnané Tikou – červenou značkou, ktorá sa im aplikuje na čelo. Zvieratám sa v rámci sviatku dávajú aj kvetinové vence a ponúka sa im jedlo.

Hinduisti veria, že psy sú poslami Yamaraja – boha smrti – a že ak budú mať psy dobrú náladu, budú môcť upokojiť samotného Yamaraja.

 

Fakt č. 7: Medúzy

Medúzy majú na chápadlách jednoduchý súbor nervov. Tieto nervy zisťujú dotyk, teplotu, slanosť atď.

Na rozdiel od svojho názvu (jelly fish), medúza v skutočnosti nie je ryba. Tieto živočíchy sú druhom zooplanktónu. Zooplanktón je rozmanitá skupina organizmov, ktoré plávajú vo vode a sú väčšinou mikroskopické, ale niektoré sú veľké ako medúzy.

Medúzy patria do rovnakého kmeňa ako morské sasanky a koraly. Majú dosť jednoduchú anatómiu. V skutočnosti sa medúzy skladajú približne z 95 % z vody! Avšak zaujímavejšie je, že nemajú mozog, srdce ani žalúdok.

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre