Náhodné zaujímavosti: čo je to filofóbia a kto častejšie hovorí „ľúbim ťa“ ako prvý, muži alebo ženy

515

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, prečo je v talianskom mestečku Falciano del Massico zakázané zomrieť, čo je to filofóbia, a taktiež zistíte, kto ako prvý zvykne hovoriť „ľúbim ťa“, muži alebo ženy.

Fakt č. 1: Exorcizmus

Požiadavky na oslobodenie od posadnutia démonmi sa výrazne zvýšili na celom svete. Vatikánom podporované Medzinárodné združenie exorcistov, ktoré zastupuje viac ako 200 katolíckych, anglikánskych a pravoslávnych kňazov, uviedlo, že tento nárast predstavuje „pastoračnú núdzu“.

Podľa kňaza zo Sicílie sa počet ľudí v Taliansku, ktorí tvrdia, že sú posadnutí, strojnásobil na 500 000 ročne a írsky kňaz povedal, že dopyt po exorcizmoch „exponenciálne vzrástol“.

Fakt č. 2: Mestečko, v ktorom je zakázané zomrieť

Od marca 2012 je v mestečku Falciano del Massico nelegálne zomrieť. Bývalý starosta, Giulio Cesare Fava, vydal právny dekrét, v ktorom sa uvádza: „S okamžitou platnosťou sa zakazuje všetkým občanom s trvalým pobytom v obci Falciano del Massico a každému, kto prechádza jej územím, prekročiť hranicu pozemského života a vstúpiť do posmrtného života.“ Tento dekrét bol vydaný, pretože cintorín je plný a zosnulí musia byť pochovaní v neďalekom meste Mondragone.

Mondragone je v súčasnosti v dlhodobom spore s Falciano del Massico, núti občanov platiť za hrobové miesto na tamojšom cintoríne o dosť viac. Väčšina obyvateľov Falciano del Massico sú dôchodcovia a starosta ich požiadal, aby vynaložili všetko úsilie, aby nezomierali, kým sa pre obec nevybuduje nový cintorín.

Fakt č. 3: Koaly

Koaly žijú v eukalyptových lesoch juhovýchodnej a východnej Austrálie. Keď nespia, väčšinou jedia. Spoliehajú sa na eukalyptové stromy. Koaly môžu denne zjesť viac ako pol kila eukalyptových listov. Eukalyptus je toxický, takže tráviaci systém koaly musí tvrdo pracovať, aby ho strávil, rozložil toxíny a získal obmedzené množstvo živín.Preto koaly tak veľa spia – zo stravy získavajú len veľmi málo energie. Dokážu spať 18 – 22 hodín.

Koaly zvyčajne nepijú veľa vody, pretože väčšinu vlhkosti získavajú z týchto listov. Dokonca si tieto listy ukladajú do svojich lícnych vakov na neskôr.

Fakt č. 4: Filofóbia

Filofóbia je strach zo zamilovanosti. Problém väčšinou nastáva vtedy, keď človek čelil akémukoľvek emocionálnemu zmätku súvisiacemu s láskou, ale môže ísť aj o chronickú fóbiu, ktorá ovplyvňuje kvalitu života a odsúva človeka od záväzkov. Negatívnym aspektom tohto strachu zo zamilovanosti je, že človek je stále sám. Môže sa vyvinúť aj z náboženských a kultúrnych presvedčení, ktoré lásku zakazujú.

Fakt č. 5: „Ľúbim ťa“

V roku 2011 tím behaviorálnych vedcov oznámil výsledky 6 štúdií, ktoré skúmali vyznania lásky. V jednej štúdii vedci zistili, že muži aj ženy veria, že ženy sú tie, ktoré ako prvé povedia „milujem ťa“, ale ich presvedčenie nezodpovedá romantickej realite. V dvoch ďalších štúdiách, z ktorých jedna sa zamerala na to, čo sa skutočne stalo v minulom vzťahu, a druhá na to, čo sa skutočne stalo v súčasnom vzťahu, muži častejšie ako ženy vyznávali lásku ako prví.

Ďalšia štúdia zistila, že muži prvýkrát uvažovali o vyjadrení svojich citov lásky v priemere o 6 týždňov skôr ako ženy. Inými slovami, muži vo všeobecnosti nielenže ako prví povedali „milujem ťa“, ale aj ako prví uvažovali o tom, že to povedia.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre