Pešia turistika je niekedy považovaná za krotkú alternatívu k horolezectvu, ale nie je to vždy len pokojná prechádzka prírodou. V skutočnosti existujú niektoré túry, ktoré sú vyslovene desivé. Pozrime sa spolu na tie, kde budete potrebovať nervy z ocele..

Zdroj: unsplash/ Kalen Emsley

Mount Ijen, východná Jáva, Indonézia

Krásne tyrkysové jazero sedí v kráteri na vrchole hory Ijen, ale nechceli by ste sa v ňom kúpať. Vysoká koncentrácia síry ho robí najkyslejším jazerom na svete. Záhadná plynná forma v ňom pri zapálení vytvorí brilantný odtieň modrého plameňa. Vzduch v kráteri je však toxický, preto návštevníci musia nosiť plynovú masku. Miesto sa odporúča navštíviť so sprievodcom, pretože môže zabrániť panike, keď vás pohltí oblak sírneho dymu. 

Zdroj: unsplash/ Spenser Sembrat

Prechádzka po doskách Mount Hua, Huayin, Čína

Prechádzka po doskách jednej z najnebezpečnejších túr sa nachádza na najvyššom vrchole Hua v South Peak, ktorá je vysoká cez dva kilometre. Drevené dosky, sú len o niečo širšie ako dĺžka nohy priemerného človeka. Turisti sú pripnutí v bezpečnostnom postroji a môžu sa držať železnej reťaze. Cesta vedie k malému taoistickému chrámu na vrchole hory. Je to, ale slepá ulička, takže jedinou cestou späť je znova prejsť cez dosky. Turisti musia zápasiť s takmer vertikálnymi kamennými schodiskami známymi ako „nebeské rebríky“ a úzkymi cestičkami, na ktorých jeden nesprávny krok môže viesť k smrteľnému voľnému pádu do rokliny. 

Zdroj: unsplash/ Fei Xie

Stopa s hlavou bábiky, Atlanta, Georgia

Ak sa vyberiete do lesa v parku Constitution Lakes, čakajte veľké prekvapenie. Zhruba 4km dlhá trasa je lemovaná strašidelnými hlavami bábík s niekoľkými vyradenými predmetmi. Obyvateľ Atlanty Joel Slaton začal umelecky skladať haraburdy, ktoré našiel v parku v roku 2011. Návštevníci si môžu vytvoriť svoje vlastné strašidelné usporiadanie, ale sú požiadaní, aby používali iba materiály, ktoré nájdu cestou.  

Zdroj: unsplash/ Victor Talashuk

Les Aokigahara, Narusawa, Japonsko

Aokigahara na úpätí hory Fundži je známa ako „samovražedný les“ a, hoci presné čísla nie sú známe, predpokladá sa, že v ňom ročne spácha samovraždu 30 až 100 ľudí. V lese sa konajú podivné organizované prehliadky s cieľom nájsť telá mŕtvych ľudí. Turisti sa môžu ocitnúť stratení medzi hustým porastom stromov a pôda bohatá na železo znamená, že systémy GPS a telefónne spojenie môžu ostať bez signálu. 

Zdroj: unsplash/ Jake Weirick

Caminito del Rey Hike, Málaga, Španielsko

Pre niekoho, kto vyhľadáva vzrušenie z toho, že bude zavesený na vertikálnom útese, by mal zamieriť do Caminito del Rey v Španielsku. Takmer 2 km vysoká cesta úzkych kamenných chodníkov sa vinie dramatickou roklinou. V priebehu rokov sa chodníky odlomili a zanechali zradné odrazové mostíky. Po tom, čo zomrelo 5 ľudí, trasu v roku 2000 uzavreli. I, keď množstvo „odvážnych“ turistov aj tak riskovalo svoje životy. Nový bezpečnejší vzdušný chodník bol otvorený v roku 2015. 

Zdroj: unsplash/ Vicki Garside

Abuna Yemata Guh, východný Tigraj, Etiópia

Etiópia je plná skalných výbežkov, najpozoruhodnejší z nich je Abuna Yemata Guh, ktorý sa týči do výšky stoviek metrov nad zemou. Odvážlivci musia zdolať trasu bez akéhokoľvek bezpečnostného vybavenia. Po ruke sú len sprievodcovia a ich rady, ktoré zákutia dobre držia ruky a nohy. A keďže zem, po ktorej kráčajú je posvätná, musia tak učiniť naboso. 

Zdroj: wikimedia commons/ Evan Williams

Mount Nyiragongo, Národný park Virunga, Konžská demokratická republika

Na svete existuje niekoľko aktívnych sopiek, ktoré je možné spoznať osobne. Nyiragongo v Afrike je z nich najnebezpečnejšia. Kráter Nyiragongo je domovom najväčšieho lávového jazera na svete, ktoré je široké zhruba 250 metrov a ohromujúco hlboké cez 600 metrov (veľkosť prirodzene kolíše). Nyiragongo vybuchlo už pár desaťročí po sebe pričom spôsobilo skazu v neďalekom meste Goma. Posledná erupcia sa odohrala v máji 2021, a to bez akéhokoľvek varovania. 

Napriek nebezpečenstvu bublajúce lávové jazero stále priťahuje množstvo turistov. Strážcovia parku varujú, „Nenakláňajte sa, aby ste sa lepšie pozreli“, pretože to už viedlo k pádu a smrti niekoľkých ľudí.

Zdroj: wikimedia commons/ Nina R

Angels Landing, Národný park Zion, Utah

Angels Landing je jednou z najobľúbenejších túr v národnom parku Zion, ale je tiež pomerne nebezpečná. Len od roku 2014 si vyžiadala životy približne 2000 ľudí. Miesto nie je rozhodne určené pre ľudí so strachom z výšok. Pešia turistika po impozantnom skalnom útvare vyžaduje chôdzu po úzkom hrebeni vo vysokých výškach. V úsekoch, kde je strmá cesta široká len pár metrovjediným bezpečným bodom reťaze. Ak však dokážete čeliť strachu, hore Vás čaká nádherný výhľad na park Zion.

Zdroj: unsplash/ Sapan Patel

Tak ako? Odvážite sa zdolať niektorú z nich?

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.