Kde nájdete najvyšší hotel na Slovensku

1244

Slovensko má to šťastie, že na svojom území má takú krásu, akou sú Vysoké Tatry. Sú nášho územia a obrovským lákadlom pre turistov, milovníkov lyžovania a prírody. Aj preto nebude žiadnym prekvapením, keď vám prezradíme, že najvyššie položený hotel na Slovenku je práve v tomto pohorí. Čo však môže byť prekvapením je výška, v ktorej leží, a história, ktorú má za sebou.

zaujimavysvet-5-1

Najvyšší hotel na Slovensku

Meno je Sliezsky dom a nájdete ho v nadmorskej výške 1670 m n. m. pod Gerlachovským štítom. Teda nie úplne celkom pod vrcholom, ale vďaka svojej polohe je obľúbeným miestom, odkiaľ turisti začínajú výstupy na najvyšší vrch Slovenska. V prípade, že ešte nemáte potrebné skúsenosti, Sliezsky dom vám pomôže zabezpečiť služby horského vodcu, s ktorým výstup na Gerlach absolvujete.

zaujimavysvet-5-2

Aká je jeho história

Sliezsky dom má bohatú históriu, a keby ste porovnali tento s tým, čo na jeho mieste stálo pred pred viac ako 140 rokmi, zasmiali by ste sa. História Sliezskeho domu začína už v roku 1871, keď na tomto mieste postavili prvú kamennú budovu. Aj to svedčí o tom, na akom peknom a obľúbenom mieste stojí tento hotel. Táto chata však nemala veľa šťastia, a tak ju o tri roky zničila lavína. Neskôr tu postavili budovu s ôsmimi miestnosťami – 4 boli pre hostí a nechýbala ani maštaľ s kravami, ktoré hotel zásobovali čerstvým mliekom.

 

Takto vyzeral Sliezsky dom v roku 1895, o 13 rokov však bola chata rozšírená a získala tak kapacitu na 40 lôžok. Ako plynul čas, hotel neustále menil svoju tvár a zväčšoval svoje kapacity, posledná výrazná rekonštrukcia tu bola dokončená v roku 2011. Našťastie bola veľmi citlivá a hotel si vďaka nej udržal svoj typický tatranský vzhľad. Jednu z najváženejších návštev mal Sliezsky hotel v roku 1995, keď ho navštívil pápež Ján Pavol II. a vysvätil tu kríž, ktorý je dodnes súčasťou hotela. Možno aj preto sa mu lavíny vyhýbajú.

zaujimavysvet-5-3

Jedinečný výhľad na pleso

Vďaka svojej polohe vás Sliezsky hotel dostane do kolien, keď navštívite jeho wellness centrum. To vyzerá ako každé lepšie centrum na Slovensku – masáže, sauny, vírivky, bazény, ale keď vstúpite do odpočinkovej miestnosti, ostanete stáť ako primrznutý. Pred vami sa ukáže výhľad na Velické pleso cez obrovskú presklenú stenu. Len si predstavte ten pocit – pijete šampanské, ležíte v župane a užívate si výhľad na neskrotné Tatry. Aj kvôli tomu nie je Sliezsky dom iba najvyšší hotel na Slovensku, ale aj jeden z tých najvýnimočnejších.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre