Tieto najkrajšie slovenské hrady by mal navštíviť každý Slovák. Spišský hrad nie je jediný !

2331

Slovensko je síce maličká krajina, no nájdete tu množstvo nádherných hradov a zámkov. Zahraniční turisti ich milujú a prejdú kvôli ním množstvo kilometrov, aby ich mohli vidieť. Zas na druhej strane existujú aj takí Slováci, ktorí ešte žiaden z týchto spomínaných hradov nevideli. Naše hrady a zámky patria medzi najkrajšie a najhodnotnejšie pamiatky, a preto si teraz prečítajte o tých najzaujímavejších.

Spišský hrad

Nachádza sa na Spiši, v obci Žehra. Má rozlohu viac ako 4 hektáre a týmto sa zaradzuje medzi najväčšie zrúcaninové hradné komplexy v strednej Európe. V roku 1993 zaradili hrad a okolité historické pamiatky do kultúrneho dedičstva UNESCO. Bol postavený v 12. storočí a dlhé roky slúžil, až kým ho v 18. storočí nezničil požiar.

spis castle fotografia
Foto od Ronnie Macdonald

Hrad Krásna hôrka

Tento hrad sa rozprestiera nad obcou Krásnohorské Podhradie. Jeho začiatky siahajú do 14. storočia a obývaný bol až do roku 1812. Neslávne sa preslávil najmä v roku 2012, kedy ho takmer úplne zničil požiar. Momentálne sa pracuje na jeho obnove.

Bojnický zámok

Tento zámok vyzerá, akoby bol vystrihnutý z nejakej rozprávky. Nachádza sa na západnom Slovensku v Bojniciach. Patrí k vôbec najznámejším, pretože sa v blízkosti, okrem iného, nachádza aj ZOO. Ján Pálfi ho prestaval z dreveného hradu na romantický zámok. Je to ideálny výlet aj pre rodiny s deťmi.

Oravský hrad

Považuje sa za akýsi klenot severného Slovenska, ktorý sa rozprestiera nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Jeho dnešný vzhľad dostal počas vlády Thurzovcov v roku 1611. Takisto, ako mnohé iné, aj on bol zničený požiarom a to v roku 1800. Zrekonštruovali ho až po druhej svetovej vojne.

Smolenický zámok

Bol postavený v 15. storočí. Neskôr spustol a počas napoleonských vojen úplne vyhorel, ostali z neho len ruiny. Do súčasnej podoby ho zrekonštruovali až za vlády Jozefa Pálffyho. No mali by ste vedieť, že pre verejnosť je otvorený len počas letných prázdnin – júl, august.

Trenčiansky hrad

Tento hrad Matúša Čáka Trenčianskeho sa pochopiteľne nachádza v Trenčíne. Hrad vznikol v 11. storočí. V ďalších storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Dnes tam nájdete výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea. Je opradená aj zaujímavou legendou o studni lásky, ktorý sleduje príbeh Omara a jeho lásky k Fatime.

Bratislavský hrad

Prvé záznamy o jeho existencii pochádzajú z roku 907. Behom niekoľkých storočí prešiel cez mnohé prestavby a zmeny štýlov od predrománskeho kamenného paláca až po gotický hrad alebo stavebné úpravy za čias Márie Terézie. V roku 1811 zachvátil hrad obrovský požiar, ktorý ho na 150 úplne zničil. Nájdete tam múzeum, či park so základmi veľkomoravskej baziliky a pokocháte sa výhľadom na Bratislavu.

Čachtický hrad

Táto ruina starobylého hradu kombinuje kúsok veľkolepej histórie, prírody, ale aj tajomna. Je navyše jednou z tých, ktoré sa za posledné roky podarilo veľmi zaujímavo sprístupniť. Nachádza na severnom okraji Malých Karpát. Tým pádom je situovaný v krásnom prostredí nad neobvyklými borovicovými lesmi. Postavili ho v 13. storočí a dodnes je známy ako sídlo „krvavej“ grófky Alžbety Báthory.

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Domingez
17. októbra 2023 23:17

Hrad Stará Ľubovňa je top

Mary
22. októbra 2023 10:34

Čakala som niečo nové a nie tie najotrepanejšie hrady na Slovensku.
Čo takto napríklad Červený Kameň, Somoška, Pustý hrad, Gýmeš, Muráň, Strečno…?!

Mimochodom, Smolenický zámok je kongresové centrum a hotel a nie pamiatka. Dokončený do súčasnej podoby bol až v 50.rokoch 20.storočia. Pôvodná je len vonkajšia bašta a základy, oplatí sa však vidieť výstavu detských kočíkov vo veži.