Tieto najkrajšie slovenské hrady by mal navštíviť každý Slovák. Spišský hrad nie je jediný !

2248

Slovensko je síce maličká krajina, no nájdete tu množstvo nádherných hradov a zámkov. Zahraniční turisti ich milujú a prejdú kvôli ním množstvo kilometrov, aby ich mohli vidieť. Zas na druhej strane existujú aj takí Slováci, ktorí ešte žiaden z týchto spomínaných hradov nevideli. Naše hrady a zámky patria medzi najkrajšie a najhodnotnejšie pamiatky, a preto si teraz prečítajte o tých najzaujímavejších.

Spišský hrad

Nachádza sa na Spiši, v obci Žehra. Má rozlohu viac ako 4 hektáre a týmto sa zaradzuje medzi najväčšie zrúcaninové hradné komplexy v strednej Európe. V roku 1993 zaradili hrad a okolité historické pamiatky do kultúrneho dedičstva UNESCO. Bol postavený v 12. storočí a dlhé roky slúžil, až kým ho v 18. storočí nezničil požiar.

spis castle fotografia
Foto od Ronnie Macdonald

Hrad Krásna hôrka

Tento hrad sa rozprestiera nad obcou Krásnohorské Podhradie. Jeho začiatky siahajú do 14. storočia a obývaný bol až do roku 1812. Neslávne sa preslávil najmä v roku 2012, kedy ho takmer úplne zničil požiar. Momentálne sa pracuje na jeho obnove.

1 4

Bojnický zámok

Tento zámok vyzerá, akoby bol vystrihnutý z nejakej rozprávky. Nachádza sa na západnom Slovensku v Bojniciach. Patrí k vôbec najznámejším, pretože sa v blízkosti, okrem iného, nachádza aj ZOO. Ján Pálfi ho prestaval z dreveného hradu na romantický zámok. Je to ideálny výlet aj pre rodiny s deťmi.

2 5

Oravský hrad

Považuje sa za akýsi klenot severného Slovenska, ktorý sa rozprestiera nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Jeho dnešný vzhľad dostal počas vlády Thurzovcov v roku 1611. Takisto, ako mnohé iné, aj on bol zničený požiarom a to v roku 1800. Zrekonštruovali ho až po druhej svetovej vojne.

3 5

Smolenický zámok

Bol postavený v 15. storočí. Neskôr spustol a počas napoleonských vojen úplne vyhorel, ostali z neho len ruiny. Do súčasnej podoby ho zrekonštruovali až za vlády Jozefa Pálffyho. No mali by ste vedieť, že pre verejnosť je otvorený len počas letných prázdnin – júl, august.

4 5

Trenčiansky hrad

Tento hrad Matúša Čáka Trenčianskeho sa pochopiteľne nachádza v Trenčíne. Hrad vznikol v 11. storočí. V ďalších storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Dnes tam nájdete výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea. Je opradená aj zaujímavou legendou o studni lásky, ktorý sleduje príbeh Omara a jeho lásky k Fatime.

5 6

Bratislavský hrad

Prvé záznamy o jeho existencii pochádzajú z roku 907. Behom niekoľkých storočí prešiel cez mnohé prestavby a zmeny štýlov od predrománskeho kamenného paláca až po gotický hrad alebo stavebné úpravy za čias Márie Terézie. V roku 1811 zachvátil hrad obrovský požiar, ktorý ho na 150 úplne zničil. Nájdete tam múzeum, či park so základmi veľkomoravskej baziliky a pokocháte sa výhľadom na Bratislavu.

6 6

Čachtický hrad

Táto ruina starobylého hradu kombinuje kúsok veľkolepej histórie, prírody, ale aj tajomna. Je navyše jednou z tých, ktoré sa za posledné roky podarilo veľmi zaujímavo sprístupniť. Nachádza na severnom okraji Malých Karpát. Tým pádom je situovaný v krásnom prostredí nad neobvyklými borovicovými lesmi. Postavili ho v 13. storočí a dodnes je známy ako sídlo „krvavej“ grófky Alžbety Báthory.

7 5

 

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

2 komentáre

  1. Čakala som niečo nové a nie tie najotrepanejšie hrady na Slovensku.
    Čo takto napríklad Červený Kameň, Somoška, Pustý hrad, Gýmeš, Muráň, Strečno…?!

    Mimochodom, Smolenický zámok je kongresové centrum a hotel a nie pamiatka. Dokončený do súčasnej podoby bol až v 50.rokoch 20.storočia. Pôvodná je len vonkajšia bašta a základy, oplatí sa však vidieť výstavu detských kočíkov vo veži.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.