Ako správne okúpať psa a ktorý šampón pre psov je najlepší?

1032

Chlpatý roztomilý havkáči. To sú naši štvornohý miláčikovia. Každý ich miluje. Starostlivosť o nich vie byť občas náročná. Netreba si to prikrášľovať. Vstávanie, venčenie, kŕmenie, výcvik a stále dokola. S príchodom psa je potrebné si urobiť dôkladný prieskum. Nech vás nič neprekvapí.

Že toho je, čo môže neočakávaného nastať. Na zoznam s kŕmením, podložkami na mláčky, maškrtami, veterinárom si pridajte aj hygienické potreby ako šampón. Povieme si ako správne psa kúpať, aký šampón pre psov zvoliť či koľkokrát maznáčika kúpať.

šampón pre psa

Hygiena vášho psa

Rozkošné chlpáče majú často veľký talent byť špinavé neustále. Od jedla, blata, mlák, dažďa, váľania či hrania sa s ostatnými psíkmi. Bohužiaľ, niektorí experti sa vedia zašpiniť aj od vecí, ktoré vychádzajú z koncovej časti iných zvierat. Avšak je tu pár pravidiel, ktorých je dobré sa držať pri dodržiavaní jeho hygieny.

Nič neurýchľujte

Čo sa tým presne myslí? No doslova, nehádžte psa do vody nech sa naučí plávať sám. Respektíve mu doprajte pozitívnu prvú skúsenosť s kúpeľom. Pokiaľ nemal šťastie na prvotnú skúsenosť s vodou a kúpaním, môže byť trošku oriešok ho zoznamovať s tečúcou H2O. Všetko robte pomaly a jemne. Začnite od nôh a postupujte k celému zvyšku tela. Nechcete aby sa naučil panikáriť a vyskakovať zo sprchového kúta alebo vane. Naťahovať sa so psom nie je nič príjemné. Predlžuje to samotný proces a nebude mokrý len pes a vy, ale aj celá kúpeľňa. Začnite so zvykaním s citom a jemnosťou. Pomalým prúdom vody a postupným zvykaním si na situáciu.

Nepreháňajte to

Veľa ľudí zabúda na fakt – pes nie je človek. Aj keď to môže znieť absurdne ako chce, ale je to pravda. Od podávania “ľudského” koreneného jedla od stolu, po pravidelnú zmenu garderóby až po preháňanie s kúpeľmi. Posledný bod platí o to viac. Množstvo majiteľov to vie poriadne preháňať. Chceme aby boli stále s nami, aby voňali, aby boli nadýchané, aby s nami ležali v posteli. Toto všetko spôsobuje našu silnú potrebu po ich čistote. Nie psík nemusí byť od blata od hlavy po päty a vy ho tak necháte spať na gauči. Avšak nekúpte ho každý deň, ba dokonca ani každý týždeň.

Bublinkovú kúpeľ mu doprajte v prípade nutnosti. Vyváľal sa pes v niečom naozaj smradľavom, je celý od blata, či začína sezónne presrsťovať? Vtedy siahnite po kvalitnom šampóne pre psov a prúde vody.

 

Zvoľte správny šampón pre psa

Už sme si vyjasnili to, že pes nie je človek. Preto nepoužívajte na vášho chlpáča žiadne produkty určené pre ľudí. O to viac to platí na komerčné produkty s hromadou konzervantov a syntetických parfumov. Môžete tak psíkovi veľmi ľahko necielene ublížiť. Podráždenie pokožky, očí, alergické reakcie a podobne.

kúpanie psa

Ako zvoliť najlepší šampón pre psov?

Tak rozhodne šampón musí byť psí. Vždy! Žiadne experimentovanie s produktami pre deti či skúšanie najrôznejších voňavých záhrad či plážových vĺn. Dokonca aj pri psích šampónoch dbajte na výber kvalitného výrobku. Často nájdete produkty s rôznymi funkciami. Niekedy sa môže stať, že je to len marketingový ťah. Avšak pri kvalitne zvolenom produkte by to nemalo nastať. Je dôležité, aby mal šampón pH prispôsobené psiemu kožuchu. Prípadne na isté potreby problematickej koži.

Pri výbere produktu zohľadnite aj typ srsti, ktorú má psík má. Dlhá, biela, čierna či kučeravá. Pri dlhej srsti je ideálne aby bol tomu šampón prispôsobený. Často s obsahom látok uľahčujúcimi vyčesávanie a rozčesávanie srsti. Zjednoduší vám to prácu ani nebudete vedieť ako. To isté platí pre rôzne farebné odtiene srsti. Produkt je tomu prispôsobený a vyživuje lepšie farbu.

 

Antiparazitný šampón pre psa

Môže sa stať, že si štvornohý kamarát prinesie z prechádzky kamarátov v srsti. Alebo z iného miesta. Prípadne zachránite psa z ulice a chcete predísť prípadným problémom s blchami.

Zvoľte psí šampón proti vonkajším parazitom. Vždy si nechajte poradiť v špecializovanom obchode alebo u veterinára. Pretože rôzne produkty sa môžu podávať za určitých podmienok. Ako napríklad treba zohľadniť domácnosť s mačkami. Inak by ste mohli spôsobiť problémy. Taktiež nepoužívajte prípravok, ktorý je určený pre iné zviera! Nie je zviera ako zviera. Jedna látka je bezpečná pre jedného, ale nie pre druhého.

Pokiaľ už bol pes napadnutý blchami, je dobré proces kúpania opakovať po určitom čase. Avšak, vždy sa riaďte presnými informáciami na produkte. Často majú tieto šampóny aj repelentný účinok po aplikácii a tak na určitý čas bude šteniatko chránené pred ektoparazitmi.

Suchý šampón pre psa

Niektoré psy sa boja vody. V tom prípade môžete siahnuť po suchom šampóne pre psov. Vhodný môže byť aj pre tie plemená, ktoré majú alergiu prípadne iné komplikácie pri použití vody. Tieto šampóny efektívne odmastňujú a sú praktické predovšetkým keď s vaším psom často cestujete. Suchý šampón je vhdoný aj pre mladých psíkov a šteňatá.

Ďalšie produkty hygieny pre psov

Nie vždy je potrebné hneď psíka kúpať. Ale je dobré mať poruke iné pomôcky na uľahčenie života s chlpatým kamošom. Skvelým príkladom sú vlhčené obrúsky pre psy. Nie sú veľmi eko avšak sú dostatočne veľké a praktické. Ak je daždivá sezóna, či je zima, bude sa to hodiť. Najmä pokiaľ máte psíka vo vnútri. Labky jednoducho otriete a je to. Tiež ich môžete použiť na čistenie okolia očí alebo uší.

Občas váš pes potrebuje aj manikúru a pedikúru. Ak si pazúry neobrusuje prirodzene vonku, skôr či neskôr budete na nich potrebovať kliešte.

Správne kúpanie psa

Pokiaľ sa rozhodnete dopriať psovi potrebnú sprchu. Držte sa niekoľkých zásadných pravidiel. Vyhýbajte sa očiam, ušiam a nosu. Na tieto miesta by sa nemala dostať voda. Stekajúca pena vie pekne podráždiť všetky tieto časti tela.

Začnite so správnou teplotou, postupujte v sprchovaní od nôh vyššie. Kvôli postupnému zvykaniu si nielen na teplotu, ale aj prúd vody. Po dôkladnom namočení srsti, naneste potrebné množstvo šampónu. Vmasírujte ho postupne do srsti a jemne masírujte. Následne ho dobre vypláchnite. Ak je to potrebné, proces zopakujte.

Najmä u plemien so stredne dlho a dlhou srsťou. Na záver je vždy nutné vymyť všetky zvyšky prípravku. Tak predídete prípadnému podráždeniu kože zo zvyškov šampónu.

Kedy psa kúpať?

To je dobrá otázka. Najjednoduchšie je v prípade potreby. V prípade, že psíka čerstvo donesiete z útulku alebo ho zachránite neváhajte a doprajte mu prvú dobrú skúsenosť s kúpeľom. Bude voňavučký v novom domove. Nie je to ale nutné stále. Pokiaľ nijako nezapácha a nevyváľa sa v kope hnoja pokojne môžete prvé kúpanie so šampónom odložiť. Samozrejme je potrebné psíka trénovať na vodu a sprchovanie aj bez šampónovania. Na to netreba zabúdať. Pokiaľ máte vonkajšieho spoločníka pokojne stačí kúpeľ 2x do roka. Pri presrťovaní a napríklad koncom leta.

 

Slovo na záver

Sto ľudí sto chutí a to platí aj o názoroch. Každý chovateľ má svoje tipy a triky na starostlivosť a výchovu. Preto si urobte prieskum a zvoľte si zlatú strednú cestu, ktorá vám bude vyhovovať najviac. Ak niečo funguje jednému nemusí druhému. Psičkár začiatočník nech si dá poradiť od skúsenejších. V špecializovaných obchodech je toho spústu a určite je z čoho vyberať. Nie vždy je najlacnejšia cesta najlepšia, ale ani o najdrahšej to neplatí. S najväčšou pravdepodobnosťou za produkt nedáte 3 €, ale prepočítajte si ako často kúpete psa, a ako seba.

 

 

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre