TOP 10. Toto sú podľa nás najlepšie československé vianočné filmy!

1325

Najlepšie vianočné filmy možno z pohľadu tuzemských divákov rozdeliť do dvoch základných kategórií, na zahraničné a československé. V tomto zozname sme sa pozreli na najlepšie československé vianočné filmy. Je niečo, čo by ste do rebríčka pridali, prípadne by ste vymenili poradie?

10 – Šťastný nový rok

Keďže tento rebríček je plný pomerne starších, už notoricky známych filmov alebo rozprávok, rozhodli sme sa ho oživiť aj jednou relatívnou novinkou. Šťastný nový rok je vianočná komédia z roku 2019, bola vyrobená na Slovensku a v Česku. V hlavnej úlohe sa predstavila Slovenka Táňa Pauhofová.

Zdroj: Wikimedia/Autor: Zouhi

9 – Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

Nesmrteľná klasika z roku 1977, vyrobená v Československu. Jednou z hviezd filmu je kedysi obľúbený detský herec Tomáš Holý, ktorý neskôr v mladom veku zahynul pri autonehode. Hoci nejde o klasický vianočný film, v našich končinách patrí ku klasike, ktorá cez sviatky chýba len v máloktorej domácnosti.

Zdroj: Wikimedia/Autor: Jaroslava Vošmiková

8 – Princezná so zlatou hviezdou

Princezná so zlatou hviezdou tiež nie je typický vianočný príbeh, skôr klasická česká rozprávka. Počas sviatkov však patrí k tradičným programom v našich televíziach. Bola vyrobená v roku 1959 a hlavnú postavu stvárnila Marie Kyselková. V zozname najlepšie československé vianočné filmy tento počin nemohol chýbať.

7 – Pyšná princezná

Táto rozprávka o princeznej Krasomile, ktorú hrala Alena Vránová, je ešte staršia ako vyššie uvedená Princezná so zlatou hviezdou. Pyšná princezná bola nakrútená v roku 1952, ale dodnes sa radí k najväčším klasikám, najmä počas vianočných sviatkov.

6 – S čerty nejsou žerty

S čerty nejsou žerty je československá rozprávková komédia z roku 1984. Bola natočená podľa knižnej predlohy autorky Boženy Nemcovej a aj dnes sa radí k najobľúbenejším filmom vôbec. Na československej filmovej databáze CSFD má 89%, je v rebríčku ako 34. najlepší film celkovo a ako 98. najobľúbenejší medzi divákmi.

Autor tejto fotografie je Jana Lánová

5 – S tebou ma baví svet

Československá rodinná komédia z roku 1982, o réžiu aj scenár sa postarala Marie Poledňáková. V tomto filme sa objavilo mnoho tunajších známych hercov, hlavnou postavou bol kultový Július Satinský.

4 – Rysavá jalovica

Film Rysavá jalovica vznikol ešte v roku 1970 podľa známej poviedky z pera Martina Kukučína. Hlavnú úlohu stvárnil legendárny Jozef Kroner a možno práve aj vďaka nemu je dodnes tento film nesmrteľnou klasikou. Často sa v našich televíziach vysiela práve počas vianočných sviatkov.

3 – Tri oriešky pre Popolušku

Klasická rozprávka o Popoluške, ktorá je v zahraničí známa pod menom Cinderella. Táto rozprávka v hlavnej úlohe s Libušou Šafránkovou vznikla v roku 1973. Bola vyrobená v Československu a vo Východnom Nemecku.

2 – Perinbaba

Pomyselnú striebornú priečku v našom zozname najlepšie československé vianočné filmy obsadzuje Perinbaba. Bola natočená v roku 1985 podľa jednej z rozprávok bratov Grimmovcov. Režíroval ju legendárny Juraj Jakubisko. Zaujímavé je, že film bol vyrobený nielen v Československu, ale aj v Západnom Nemecku, Taliansku a Rakúsku.

1 – Pelíšky

Komediálna dráma vyrobená v Česku v roku 1999 nie je štandardný vianočný film, ale radí sa k neodmysliteľným klasikám. Miroslav Donutil sa vynikajúco zhostil hlavnej postavy a film je v rámci CSFD vedený ako 10. najlepší a tiež 10. najobľúbenejší medzi divákmi. Má výborné hodnotenie 91%.

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre