TOP 15: Toto sú najlepšie vojnové filmy všetkých čias!

17866

Vitajte pri našom rebríčku, ktorý má názov najlepšie vojnové filmy. Nižšie sme pre vás vybrali pätnásť kultových, ktoré by mal určite vidieť každý fanúšik tohto filmového žánru. Je niečo, čo vám v zozname nižšie chýba, prípadne by ste vymenili poradie? Dajte nám vedieť do komentárov.

 

15 – Spojenci

Spojenci je vojnová dráma z roku 2016, v ktorej sa v hlavných úlohách predstavili Brad Pitt a Marion Cotillard. Dej filmu sa odohráva počas druhej svetovej vojny. Na CSFD má hodnotenie 76%, na IMDb 71%.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 𝗤𝘄𝗲𝗶𝗱𝗲𝗿 (@aifiqr)

14 – Nepriateľ pred bránami

Nepriateľ pred bránami, v origináli Enemy at the Gates, je kultová klasika z roku 2001. V hlavných rolách sa predstavili herci Jude Law a Ed Harris. Film opisuje príbeh bitky o Stalingrad v roku 1942. Na IMDb je snímka hodnotená na 75%, na CSFD má 82% a radí sa medzi 400 najobľúbenejších filmov všetkých čias.

5933f9ea e7bf 4024 bd48 aa17f2deb8e2
Autor tejto fotografie je K嘛
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Mix TV Channel (@mixtvchannel_official)

13 – Čierny jastrab zostrelený

Podobne ako vyššie uvedený Nepriateľ pred bránami, aj snímka Čierny jastrab zostrelený vznikla v roku 2001. Hlavné postavy stvárnili Josh Hartnett a Ewan McGregor. Jednu z vedľajších úloh si zahral napríklad dnes už slávny britský herec Tom Hardy. Na CSFD má film hodnotenie až 87%. V rebríčkoch je tiež vedený ako 59. najobľúbenejší a 117. najlepší. Na IMDb má 77%.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @thediscfather

12 – Most cez rieku Kwai

Most cez rieku Kwai je film pomerne staršieho dátumu výroby, presnejšie rok 1957. Dejová línia opisuje príbeh tzv. železncie smrti, ktorá bola preslávená zajateckými tábormi vo svojom okolí. Film sa aj viac než 60 rokov od svojho vydania stále radí medzi najobľúbenejšie vojnové príbehy všetkých čias. Na CSFD má 86%, na IMDb 81%.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by a movie buff (@a.movie.buff)

11 – Železné srdce

Železné srce, film známy aj pod názvom Fury, je vojnová dráma z roku 2014. Opisuje príbeh z apríla 1945, kedy sa skupina spojeneckých vojakov snaží zastaviť postup nepriateľa, ktorý je v obrovskej presile. Hlavnú úlohu si zahral obľúbený Brad Pitt, sekundovali mu napríklad Shia LaBeouf, či Michael Peña. Aj na CSFD, aj na IMDb má film rovnaké hodnotenie 76 %.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Filmography™ (@filmogray)

10 – Tenká červená čiara

Tento počin z roku 1998 nie je komerčne tak populárny ako napríklad Zachráňte vojaka Ryana, ale stále sa radí medzi najväčšie klasiky v žánri vojnových filmov. Hlavnou hviezdou The Thin Red Line je kultový herec Sean Penn. Na CSFD má film 78%, na IMDb len o trošku menej, konkrétne 76%.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by BOBPAAK BEST OLD MOVIES (@bobpaak_best_old_movies)

9 – 1917

Vojnová dráma vyrobená v USA a vo Veľkej Británii v roku 2019. Opisuje príbeh dvoch britských vojakov v čase prvej svetovej vojny. Tí majú za úlohu doručiť správu, aby zabránili masívnemu útoku. Na CSFD má 81%, na IMDb 82% a u tamojších divákov patrí medzi 300 najobľúbenejších filmov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Princess Cinemas (@princesscinemas)

8 – Toto je Kongo

Toto je Kongo je festivalový názov filmu, ktorý originálne vyšiel v roku 2017 ako Shortcut to Heaven. Ide o vojnový, historický a dokumentárny film, ktorý bol nakrútený v Kongu, USA, Kanade a tiež v Katare. Na CSFD má hodnotenie 85%, na IMDb 76%.

7 – Pianista

Pianista je životopisný, vojnový, ale aj hudobný film z roku 2002. Režíroval ho kontroverzný Roman Polanski a v hlavnej úlohe sa predstavil Adrien Brody. V rámci CSFD má hodnotenie 88%, je 52. najlepší film a 99. najpopulárnejší. Na IMDb má 85%.

d6d97f94 fbc9 49cb b9cf 026a71fe1084
Autor tejto fotografie je jdxyw
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Best_Movie_Lines (@thequotes_feed)

6 – Dunkirk

Dunkirk je film z roku 2017, ktorý je niekde uvádzaný aj pod názvom Dunkerk. Natáčal sa vo Veľkej Británii, Holandsku, USA a vo Francúzsku. Opisuje udalosti obkľúčenia vojakov v roku 1940. Medzi hlavnými postavami sa predstavila okrem iných známa dvojica Tom Hardy a Cillian Murphy. Na CSFD má 80%, na IMDb 78%.

70df6d3a 02e4 40ea a547 c3bdab5b5c78
Autor tejto fotografie je deepskyobject
 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dunkirk (@dunkirkmovie)

5 – Nehanební bastardi

Po filmoch Spojenci a Železné srdce už tretí v tomto zozname, kde hrá Brad Pitt. Snímka bola nakrútená v USA a v Nemecku, vyšla v roku 2009. Dnes sa už radí medzi kultové klasiky. Na CSFD má 87%, je v rebríčku ako 110. najlepší film a dokonca 23. najobľúbenejší. Na IMDb má 84% a je 144. najobľúbenejší.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by New Beverly Cinema (@newbeverly)

4 – Schindlerov zoznam

Jeden zo starších filmov v tomto zozname, ale už tri dekády právom patrí medzi najlepšie vojnové filmy vôbec. Schindler’s List vznikol v USA v roku 1993. Režíroval ho slávny Steven Spielberg a v hlavnej úlohe sa predstavil Liam Neeson. Na CSFD je film hodnotený na výborných 92%. Je vedený ako 6. najlepší a 30. najobľúbenejší medzi divákmi. V rámci zahraničnej filmovej databázy IMDb má 90% a je 214. najpopulárnejší zo všetkých filmov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nitin G (@niting_director)

3 – Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

Hacksaw Ridge je austrálsko-americký životopisný a vojnový film z roku 2016. U nás má názov Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu a opisuje príbeh zdravotníka v armáde, ktorý ale nechce používať zbraň kvôli svojmu presvedčeniu. Na IMDb má 81%, na CSFD 83%. Na oboch databázach patrí medzi 400 najobľúbenejších snímok v rámci všetkých kategórií.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Hacksaw Ridge (@hacksawridge)

2 – Zachráňte vojaka Ryana

Táto vojnová dráma z roku 1998 sa zaradila medzi najkultovejšie klasiky v rámci vojnových filmov. 163 minútovú snímku režíroval Steven Spielberg a hlavnú rolu stvárnil Tom Hanks. V rámci CSFD je film hodnotený na 89%, je v rebríčku vedený ako 33. najlepší a 35. najobľúbenejší. Na IMDb má 86% a v rámci popularity je na 231. mieste.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rotten Tomatoes (@rottentomatoes)

1 – Čata

Prvú priečku v našom rebríčku najlepšie vojnové filmy obsadzuje snímka z roku 1986. Hlavnú úlohu v nej stvárnil vtedy ešte mladý Charlie Sheen, ale zahrali si tu napríklad aj Tom Berenger, Willem Dafoe, Forest Whitaker, John C. McGinley alebo Johnny Depp. V origináli Platoon vznikol vo Veľkej Británii a v USA. Na CSFD má hodnotenie 88% a je to podľa divákov 67. najlepší film všetkých čias a 181. najobľúbenejší. Na IMDb má 81%.

 
 
 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Movie Rec of the Week (@movierecoftheweek) által megosztott bejegyzés

Na záver ešte spomeňme jednu novinku, na ktorú sa už čoskoro môžeme tešiť. Medzi najočakávanejšie vojnové filmy roku 2023 patrí určite Napoleon. Táto vojnová a životopisná dráma je vyrobená v USA a vo Veľkej Británii. V hlavnej úlohe sa predstaví Joaquin Phoenix a v kinách by sa mal film objaviť už koncom novembra tohto roka.

Zdroj 1, Zdroj 2

Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.

6 komentáre

  1. Rebríček zostavovať určite mladík, ktorý buď nepozná alebo v lepšom prípade nevidel kulty ako sú „Od teraz na večnosť“, „Delá z Navarone“, či „Bitka v Ardenach“, Bitka o Britániu „, alebo“ Tora, Tora, Tora“, „Bitka o Midway“ z roku 1976 alebo vojnový hit československých kín „Diabolska brigáda“ a mnoho iných „skvostov“, pri ktorých by som by som nevynechal ani Soviet union produkciu na č re ele so sagou „Oslobodenie“ napriek tomu, že Jurij Ozerov ich podobne ako „Boj o Moskvu“ musel točiť pod „ideologicky“ nátlakom a ako sa dá v téme vojnového žánru vynechať „Where Eagles Dare“, či „Orol pristál“ alebo Oscarove skvosty „Dirty Dozen“ alebo juhoslovansku tvorbu na čele s „Bitkou na Neretve“ s hviezdnym medzinárodným hereckým obsadením svojej doby. To sú tituly, ktoré by priaznivci tohto žánru podľa mňa nemali vynechať…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.