Toto sú najodľahlejšie miesta na našej planéte

756

Svet ponúka nespočtne veľa lokalít, aké je možné navštíviť, avšak niektoré z nich sú tak odľahlé, že sa tam dostane len málo kto. Pozrime sa, preto spolu na niekoľko z najodľahlejších miest na tejto planéte, možno budete o niektorých z nich čítať po prvýkrát.

Rapa Nui, Veľkonočný ostrov

Zdroj: wikimedia commons/ travelingotter

Veľká zem – Rapa Nui, pomenovanie aké ostrovu vo východnej časti Polynésie na juhu Tichého oceánu dali pôvodní obyvatelia je naproti názvu maličké územie nachadzajkúce sa približne 3 600 km západne od pobrežia Južnej Ameriky. Tento odľahlý kút zeme na ploche len 163 km štvorcových, ukrýva pred zvyškom sveta bohatstvo veľkých rozmerov. Ostrov bol kedysi plný života, no ničivý hladomor, epidémie a prírodné katastrofy okolo roku 1877 zúžili pôvodné obyvateľstvo na niekoľko sto pôvodných Rapanui. Vynaliezavý sochári boli strojcami ikonických sopečných sôch Maoi, ktoré vulkanický ostrov strážia dodnes.

Supai, Arizona – Spojené štáty americké

Zdroj: wikimedia commons/ manderson164

Hlavné mesto indiánskej rezervácie Havasupai je jediným miestom v Spojených štátoch, kde poštu nosia ešte stále mulice. Spadá pod známu úžinnú oblasť Grand Canyon a je už viac ako 1000 rokov domovom Havasu Baaja, ľudí z modrozelených vôd. Supai je od najbližšej cesty vzdialený približne 13km a dostať sa tu je možné jedine po vlastných, mulicou alebo helikoptérou. Nedotknutá príroda je ostražito chránená pôvodným obyvateľstvom. Vyviera tu životodarný prameň, ktorý steká púštnou oblasťou až k vodopádu Havasu. K jeho modrozeleným vodám je možné sa dostať prostredníctvom vstupenky zístanej v lotérii, ktorá sa koná raz ročne. Supai je domovom približne 200 priateľských ľudí, ktorých zvyky a predpisy je po vstupe nutné dodržiavať. Rezervácia kmeňa Havasupai sa nachádza na konci Route 18 neďaleko historickej Route 66 a jej kaňonová plocha a členité náhorné pološiny sú spolu s tradičným kultúrnym životom jedným z najvyhľadávanejších miest tejto oblasti.

Iqaluit, Nunavut – Kanada

Zdroj: wikimedia commons/ Quintin Soloviev

Oblasť Iqaluit je hlavným mestom kanadského územia Nanavut. Nachádza sa na severozápade Kanady na tzv. Baffinovom ostrove. Je bohaté na tradičnú inuitskú kultúru. Priateľskí ľudia a rýchlo sa rozrastajúce teritoriálne hlavné mesto je dopravným uzlom Nanavutu. Pomerne dlhá pristávacia dráha znesie aj pristátie raketoplnánu, preto sa používa na testovanie nových letových strojov v polárnych podmienkach. Okrem lietadla sa do Nanavutu dostanete ešte loďou, žiadna iná možnosť už, ale neexistuje.

Adamstown, Pitcairnové ostrovy

Zdroj: wikimedia commons/ Abesty

Toto pomerne neznáme miesto sa nachádza na juhu Tichého oceánu. Skupina štyroch sopečných ostrovov je jediné zaoceánske územie Veľkej Británie. Dostať sa tu je možné iba loďou, avšak najbližšia pevnina je vzdialená viac ako 1000 km. Adamstown je jediná osýdlená osada z Pitcairnových ostrovov s rozlohou len 4,6 km štvorcových. Ostrov začali osídľovať potomkovia vzbúrencov z lode Bounty a polynézanov od roku 1790, kedy bolo mesto Adamstown založené. Je neuveriteľné, že na tomto mieste vôbec nejaký ľudia žijú. Nachádza sa tu však škola, zdravotnícke stredisko, ale aj súd. V dôsledku dlhodobého zneužívania mladých dievčat mesto zdriadilko aj malú väznicu. Jedným z obvinených bol aj starosta Steven Raymond Cristian, ktorý čin vykonal niekoľko krát. Je tak toto zabudnuté miesto väzením aj pre zvyšok obyvateľstva?

Iquitos, Peru

Zdroj: wikimedia commons

Obklopené dažďovým pralesom, mesto Iquitos leží v severovýchodnej časti Peru. Je deviatym najľudnatejším mestom v Peru a zároveň najväčším mesto na svete, kde nevedie žiadna asfaltová cesta, je prístupné iba lietadlom.

Noriľsk, Rusko

Noriľsk je najväčším mestom ležiacim za severným polárnym kruhom a nachádza sa v ázijskej časti Ruska. 1935 je oficiálnym rokom osídlenia. Noriľsk sa stal centrom Norillagu, jedného zo systémov gulagu, neslávne známeho pracovného tábora, a to až do roku 1956. Na vstup do mesta je nutné mať povolenia, to však neplatí pre občanov Bieloruska, tí na toto územie vstúpiť nemôžu vôbec. Noriľsk je tiež dobre známy ochrancom životného prostredia, to doslova devastuje ťažba platiny, niklu, paládia, kobaltu a medi. Desiatky kilometrov od mesta nerastú žiadne stromy. Obrovské množstvá oxidu siričitého, fenolov a ťažkých kovov robia Noriľsk najznečistenejším mestom na svete. To má dopad nie len na vegetáciu, ale aj na znižujúcu sa dĺžku života miestneho obyvateľstva.

Ittoqqortoormiit, Grónsko

Zdroj: wikimedia commons/ Rob Oo

Pod zložitým názvom vo východnom Grónsku sa ukrýva neveľká osada s viac ako 300 obyvateľmi. Malé farebné domčeky usadené v nedotknutej prírode obklopujú ľadové medvede, pyžmone severské a tulene. Práve tie sa postarali o prežitie prvých osadníkov, inuitov, ktorých kultúru aj dnes pripomínajú potomkovia zachovávajúci tradície neobyčajnej polárnej krajiny.

Longyearbyen, Svalbard

Je najsevernejšie položené mesto sveta, kde polárny deň strieda polárnu noc a kde je malá prechádzka po okolí viac než nebezpečná. Svalbard je domovom množstva polárnych medveďov, ale aj ľudí s tým najteplejším srdcom. Mesto bolo vybudované na ostrove Špicbergy v miestach, kde sa kedysi ťažilo uhlie. Ťažobný priemysel, ale postupne nahradila veda a výskum a v jednej z opustených šácht bola vybudovaná tzv. „semenná banka“. Toto miesto je globálnym úložiskom semien rastlín z celého sveta.

La Rinconada, Peru

Zdroj: wikimedia commons

Vo výške 5 100 m.n.m. je La Rinconada najvyššie položeným osídleným miestom na svete. Obyvateľstvo tu od roku 2001 rastie po tisícoch. Niet sa, ale čomu diviť, objavili tu totiž rozsiahlú zlatú baňu.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre